Развод в мрежите на офшорния рай

Освен в държавните и бизнес дела на световния елит, мащабното разследване #panamapapers влезе и "под завивките" на множество проминентни семейства.

Документите показват, че в продължение на десетилетия съпрузите - почти винаги мъже и част от световния 1% елит, са търсили помощ от "Мосак Фонсека"  - панамската правна фирма, която помага на клиентите си да създадат офшорни сметки, за да предпазят активите си от бъдещите си "бивши съпруги".

Компанията се е съгласявала да помогне без дори най-малко колебание.

В Тайланд фирмата е предложила съдействие на съпруг, потърсил помощ в случай, че жена му се опита да му отнеме активите. В Еквадор служители на "Мосак Фонсека" са предложили кухи фирми на клиент, който искал да придобие "панамска корпорация, за да прехвърли в нея активи преди развода". В Люксембург служителите се шегували и пращали намигащи емотикони, когато се съгласили да съдействат на друг съпруг - холандец, който искал да предпази активите си в случай "на неприятен резултат от развода (който се задава!)".

Според експерти компании, които предлагат офшорни услуги, знаейки, че така поставят активите на съпруга извън достъпа на съпругата, могат да бъдат съдени. Колкото по-близо до развода се предприемат тези стъпки, толкова по-вероятно е да става дума за измама.

Хавайския остров Кауай: Кристофър Уилямс чака 90 минути в офиса на компания за туристически обиколки с хеликоптер и наблюдава паркинга на летището. В ръцете си държи документи от съда, които трябва да предаде на руски милиардер, попаднал в капана на развод с висок залог. Мъжът носи и малка видеокамера, за да запише момента. Изведнъж Уилямс вижда своя шанс. Скача от мястото си, отваря вратата и спринтира до конвой от бели джипове. В един от тях е Дмитрий Риболовлев - въгледобивен магнат. Съпругата му Елена твърди, че той крие пари, които й се полагат да си получи при развода им.

"За Дмитрий", казва Уилямс, докато хвърля документите през отворения прозорец на колата в скута на един от шофьорите на милиардера. Успява да размени поглед с Риболовлев, докато шофьорът натиска педала на газта.

Тази сцена е само епизод от търсенето на активи в един от най-тежките разводи в света. Той илюстрира докъде трябва да стигнат съпрузите и адвокатите им, за да открият богатствата, скрити в сложни офшорни мрежи от компании и тръстове.

Детайлите от развода на Риболовлев и много други се съдържат в част от изтеклите над 11,5 милиона документи, предоставени от анонимен източник на германския вестник "Зюддойче цайтунг" и проверени от Международния консорциум на разследващите журналисти.

Документите са за периода от 1977 година до декември 2015 и разкриват тайни на "Мосак Фонсека".

"Неверният съпруг е също толкова измамник, колкото е Бърнард Мейдоф", казва Мартин Кенеди - специалист по възстановяване на активи в Британските Вирджински острови, който работи в полза на съпруги от Русия, Великобритания, Швейцария и САЩ.

"Тези офшорни компании и фондации...са инструменти в играта на криене и прикриване", казва той.
В сърцевината на правната битка на Елена Риболовлева е твърдението, че съпругът й - определян от Forbes за 14-тия най-богат мъж в Русия - е използвал данъчни оазиси, за да крият имотите и богатствата си.

Документите, които Уилямс предава на Риболовлев, са за имението му в Ню Йорк на стойност 88 милиона долара, закупуването на което според Елена нарушава заповед на швейцарския съд за замразяване на активите на руския милиардер.

Нейният адвокат твърди, че има и още по-големи богатства къде ли не. Риболовлев контролира офшорна компания, която е използвана за покупката и съхранението на произведения на изкуството за 650 милиона долара, посочва адвокатът в съдебни документи, попълнени на Британските Вирджински острови.

Дмитрий Риболовлев се жени за Елена през 1987 година. Двамата са състуденти в университета в Урал. В следващите 20 години двойката се сдобива с две деца, мести се в Швейцария и трупа богатство. В Русия става известен като "Краля на торовете". Семейството е невероятно богато.

През декември 2008 година Елена Риболовлева подава документи за развод, като аргументира желанието си с "дълъг период на обтегнати семейни отношения". Според швейцарското законодателство всеки съпруг има правото на равен дял от семейното богатство.

Определянето на това кои активи да бъдат част от подялбата не е лесно. Докато богатството на семейство Риболовлеви расте, расте и тяхната сложна мрежа от офшорни компании.

Например през 2002 година "Мосак Фонсека" създава Xitrans Finance Ltd на Вирджинските острови.

Офшорната компания е мини-Лувър и е собственик на картини на Пикасо, Модилиани, Ван Гог, Моне, Дега и Ротко, както и бюра и маси в стил Луи XVI.

С разпадането на брака им, според бележки от съдебното изслушване, изпратено през мейл до "Мосак Фонсека" през януари 2009 година, Дмитрий е използвал Xitrans Finance Ltd, за да премести тези луксозни притежания от Швейцария в Сингапур и Лондон, където съпругата му да няма достъп до тях. Въпреки че дружеството е собственост на семейния тръст на Риболовлев, според данните на "Мосак Фонсека" само Дмитрий има акции в компанията. Според съпругата му дружеството е купувало активи от името и на нея, и на съпруга й.

През 2014-а, след години на правни спорове, швейцарски съд присъжда на Елена 4.5 милиарда долара. След решение на апелативния съд по-късно, сумата е намалена до 600 милиона, след като е преизчислена на база на тайно споразумение, основано на средствата, държани в кипърския тръст на Риболовлев.

Това е само един от примерите за разводи на милиардери, при които "Мосак Фонсека" е изиграла важна роля. Разкритията на Международния консорциум на разследващите журналисти засягат офшорни компании, свързани с 12 бивши или настоящи държавни глави и 61 техни роднини или приближени, както и за 128 политици и хора, заемащи публични длъжности. Сред тях - министър-председателите на Исландия и Пакистан, кралят на Саудитска Арабия и децата на президента на Азърбайджан, украинският президент Петро Порошенко и покойният баща на британския премиер Дейвид Камерън, близки на сегашни или бивши членове на китайското Политбюро, сред които и девера на китайския президент.

#2 белоризецплах 05.04.2016 в 08:51:20

..." сред които и девера на китайския президент." Улисан в цъкане по чуждите пари,авторът е пропуснал,че МЪЖ НЕ МОЖЕ ДА ИМА ДЕВЕР !!! Що за простотия-вечно зяпнали по разни ей такива неща останахте без роден език...и без пари вероятно!

Новините

Най-четените