Да яхнеш комета

За първи път в историята на космическите изследвания апарат се приземи върху комета. Мисията "Розета" на Европейската космическа агенция започна преди десет години с изстрелване на едноименния апарат, който прелетя близо 7 милиарда километра, за да достигне кометата „Чурюмов-Герасименко" или 67P - и през август т.г. навлезе в орбитата й.

Около 11.00 часа българско време днес от сондата бе изстрелян спускаемият 100-килограмов апарат „Фила", който след 7 часа успешно кацне на повърхността на кометата, за да събере информация и проби от там и от нейното ядро. Отделянето стана успешно, което значително увеличи шансовете за успех на мисията.

Историческото за науката събитие се предава на живо на сайта на Европейската космическа агенция - медиите описват дълга игра на нерви и гризете на нокти в сравнение с кацането на Марсохода „Кюриосити".

В момента кометата 67P се намира в най-близката точка до Слънцето в своята орбита. Освобождаването на "Фила" от "Розета" се осъществи на около 20 километра над повърхността на кометата и на 511 милиона километра от Земята.

Апаратът се приземи върху неравен терен, а при така учените се надяват да открият отговор на едни от най-големите въпроси пред човечеството - за произхода на Слънчевата система и зараждането на живота на Земята. Мястото на кацането носи името „Агилкия" в чест на египетски остров в река Нил.

Името "Розета" идва от Розетския камък от долината на река Нил, чиито надписи помогнаха за разчитане на йероглифите. В амбициозния космически проект на стойност 1 милиард евро участват 14 страни от Европейската космическа агенция в сътрудничество с Канада и НАСА. Мисията е командвана съвместно от космическите центрове в Дармщад, Кьолн и Тулуза.

„От древността насам кометите са очаровали хората заради тяхната непредсказуемост. И дори сега, когато познаваме поведението на много комети толкова добре, за да изпратим апарат на мисия в орбитата на една от тях, кометите все още са вълнуващи, защото не знаем какво да очакваме", коментираха от Европейската космическа агенция.

Дори кацането на апарата "Фила" да бе неуспешно, учените ще продължат да събират данни и да получават изображения от сондата "Розета", която ще следва кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко" до края на 2015 г.

Те вярват, че кометите са формирани в най-ранните етапи от създаването на Слънчевата система, както и че в ядрата им се намират едни и същи първични материали, които изграждат планетите.

#1 gothic 12.11.2014 в 13:29:33

„Чурюмов-Герасименко"? Дали и това не е руска територия? Путя трябва веднага да защити изконната "руска" земя от еврогейско-шорошоидните посегновения. Рублофилите са на ход за коментари относно поредното посегновение

#3 gothic 13.11.2014 в 11:23:04

Бахурчо, кога си сричал шифрограмата, машинката от два часа вече е клечала връз рушняшката комета. Та Путя /както винаги/ лееееекинко е позакъснел с точките. Ама то "Брежнев" не прощава, еле па утроен...

#5 gothic 13.11.2014 в 12:50:04

Хич даже. Санким не разбра ли, дека таа ситуация, с клекналото апаратче е свършека /как викат пуетите и пуйтесите/ на има-нема десетинагодишна прОграма. Така че ората са си изкарали леФчетата и за пушкала, за фърчила па и за други дреболии. Та да не мязат като някои на амурé...

#7 gothic 13.11.2014 в 14:45:07

Не ги мисли, Павуре. Не ги мисли. Могат - печатат. И до Марс ше се разходи некой, не се коси. Само не знам ква ше ни е файдата на мене и тебе...

#8 qhasper 13.11.2014 в 23:46:30

Абе, много скъпа тая наука бе! Аз викам да нарежем международната космическа станция и да я претопим на мотики и чукове. Да има работа за хората, да се множи човешкия род! Какви са тия експедиции?

#11 gothic 14.11.2014 в 13:23:22

То вложенията в наука се възвръщат след десетилетия. Пък и има голяяяяяма разлика между фундаментална и приложна наука. Ей тук така има няколко космически мисии, за които още не се говори. Което не означава че ги няма де. Чудно ми е, откъде са се взели пари за тях? http://bgonair.bg/life/2014-11-14/6-gotini-tekushti-kosmicheski-misii

#13 gothic 14.11.2014 в 15:46:24

Ялова у Булгаристан. Хората си наливат средства във висшата наука, макар и да знаят, че ще се върнат след десетилетия. Впрочем, Павуре, би ли ме просветлил от всичко туй, дето го ползваш в ежедневието, кое не е резултат на научни изследвания? Между другото, съветвам те да посетиш и сайта на БАН...

Новините

Най-четените