Зад стените на училището за "истински мъже"

Училището на Танг Хаян е поставило една единствена цел пред себе си - да превърне момчетата, които се учат в него, в истински мъже. Разбира се, има много начини да бъдеш мъж, но широкоплещестият г-н Танг има предвид точно определен тип мъж - мъж, който е активен в спорта и който не се притеснява да излезе на глава срещу всякакви предизвикателства.

"Преподаваме на децата как да играят голф, ветроходство и как да яздят, но никога няма да култивираме женчовци", казва 39-годишният Танг.

На фона на течащия в момента широк разговор в Китай за значението на това да бъдеш мъж, той основава своя "Клуб на истинските момчета" - специалното му училище, чиято цел е да превърне децата в мъже.

Самият дебат се случва през различни призми - от притесненията за военната ефективност на китайската армия и способността на китайските младежи да защитават страната си, през набиращите сила разговори за социалните роли на половете и как те се сблъскват с традицията, до разочароващите нива в академично представяне сред момчетата. В тези разговори обаче се долавя и ехото на отпадналата вече политика на само едно дете.

Самата идея на Клуба е да бъде алтернативата за момчетата на възраст от 7 до 12 години, които оставени в обществото, биват облъчвани андрогинните поп-идоли, прекомерно загрижените майки и жените учителки, които ще ги превърнат в женствени бебета, смята Танг.

В неделния все още слънчев следобед 17 момчета под негова опека в продължение на няколко часа тичат, блъскат се и се блокират в опит да научат тънкостите на американския футбол. Междувременно, облечен в червена блуза, Танг обикаля сред тях и крещи надъхваща песен, която момчетата повтарят след него:

- Кой е най-добрият? - извика той.

- Аз съм най-добрият! - крещят момчетата в отговор.

- Кой е най-силният?

- Аз съм най-силният!

- Кой си ти?

- Аз съм истински мъж!

Може би клубът има за цел да се справи с проблем, който в Китай всъщност не съществува. Китайските мъже все още доминират в най-високите етажи на политиката и бизнеса. Институционалният сексизъм е широко разпространен. Богатството е концентрирано в ръцете на мъжете. Жените се оплакват от сексуален тормоз в обществения транспорт, университетите и фирмите.

Но загрижеността на Китай спрямо силните мъже на страната вече приема политически измерения, след като в страната е широко застъпено безпокойството, че младите мъже и момчетата в страната са в беда.

Държавните медии твърдят в материалите си периодично, че видеоигрите, мастурбацията и липсата на физически упражнения са причина много млади мъже да са неподходящи за военна служба. Някои обвиняват за проблема липсата на адекватни модели за поведение, тъй като бащите в Китай рядко участват във възпитанието на децата.

Дори и поп културата предизвиква оплаквания. Много родители бяха изключително възмутени, когато китайската държавна телевизия през септември излъчи изпълнението на момчешка група, чийто членове носят грим и имат по-женствена визия. Родителите се оплакват, че тези поп идоли могат да накарат синовете им да "се държат женствено".

За Танг, който по професия е бивш треньор по футбол и преподавател, идеята за клуба идва от разговорите му с родители, които се притеснявали за синовете си и техните ниски оценки в училище. Според проучване от 2014 г. сред 20 000 китайски ученици от началното училище, почти две трети от анкетираните момчета имат лоши оценки, спрямо  само една трета при момичетата.

Нещата започнали да придобиват форма след посещението му в Оукланд, Калифорния, където той видял как американските родители възпитават синовете си да преодоляват препятствията и опасностите чрез физически тренировки. В Китай, напротив, много родители се опитват да защитят синовете си от заобикалящия ги свят - културна особеност, дължаща се до голяма степен на отменената вече политика на едно дете, наложена от китайските власти.

В същото това изследване, проведено от образователните институции в Китай, имало и още един извод - че родителите също така имат навика (независимо дали става въпрос за живота или за училище) да разглезват момчетата си.

Всички тези фактори дали своя резултат в създаденото от Танг училище за изковаване на мъжки характери. По негови думи през Клуба на истинските момчета до момента са преминали вече над 2000 деца, а за цял семестър таксата, която плащат родителите се равнява на 2000 долара.

В Клуба на истинските момчета уроците по мъжество се преподават и чрез мотивиращи лозунги. Преди физическите упражнения и игрите те тържествено обещават да се учат в името на "възхода на Китай", а думите на "клетвата" им започва така: "Аз съм истински мъж! Основният носител на семейната и социалната отговорност за бъдещето! Гръбнакът на китайския народ!"

Танг учи децата на това, че истинският мъж винаги е галантен и сам твърди, че не може да изисква от едно момиче това, което изисква от момчетата си.

Според него те са създадени по-здрави и силни, именно за да понасят товарите на живота. Затова и той ги учи на смелост, етикет, способността да се прави разлика между греха и разбирането за "чест и позор".

По думите на един от учителите в Клуба в самото начало няколко от момчетата са говорели само шепнешком, а други са плачели в продължение на половин час. Реакцията на плач тук обаче определено не се състои в мили думи за успокоение. Учителите призовават "ревльовците" да покажат сила и мъжество. В един момент все сработва.

Всяка неделя момчетата още към 7:30 сутринта се натоварват в бус, след което биват откарвани в спортно училище в покрайнините на Пекин, където играят футбол, американски футбол и други игри, в които работата в екип и физическата сила са задължително изискване. Извън това те биват приканвани да си поставят задачи за през седмицата, включително и да ограничават употребата на смартфоните си, видеоигрите и социалните мрежи.

Това е и един от основните уроци - самостоятелността. Момчетата биват обучавани на това да са възможно най-самостоятелни и сами да изпълняват всичките си задачи, без родителите им да кръжат около тях - нещо, което до голяма степен децата сами оценяват положително.

И все пак Клубът не учи момчетата на грубости или лошо и агресивно поведение, дори напротив - всякакви нарушения на правилата на поведение - както в игра, така и по време на уроците, може да им костват точки, без които рангът им от "Феникс" може да падне до "Смрадливо яйце".

Подобни училища в Китай все още са тема на солидни дебати, които поставят въпроса на едно по-високо ниво - какво представлява и какво трябва да представлява идеята за мъжа в страната. А младото поколение продължава да е тестовия обект на тези спорове.

#1 Уточнител 24.11.2018 в 00:03:04

У НАС, КАКТО И В ЕВРОПА, го има абсолютно същия проблем с момченана.

#2 Уточнител 24.11.2018 в 00:04:31

изв. се, я. ф. грешка, да се чете: ...момчетата.

Новините

Най-четените