Жените в Саудитска Арабия вече могат да пътуват и без мъжко позволение

Решителна крачка по пътя за правата на жените в Саудитска Арабия. Кралството вече позволява на пълнолетните жени да получават паспорти и да пътуват, без предварително да имат издадено позволение за това от настойника си мъж. Новината беше съобщена от правителството на Саудитска Арабия и разпространена от информационните агенции.

В постановленията, публикувани в петък в официалния държавен вестник. Според тях всеки гражданин над 21-годишна възраст, независимо от пола си, който кандидатства за паспорт, ще му бъде издаван такъв. Също така вече няма да има нужда от издадени разрешения за пътуване.

Измененията са неутрални по пол и не споменават конкретно жените, но това на практика означава, че промените важат и за тях.

"Паспорт ще бъде издаден на всеки саудитски гражданин, който подаде заявление", гласи решението в официалния вестник Umm Al Qura.

Решението бе посрещнато с множество шеги и картинки в социалните мрежи.

"Мечтите на много жени бяха пресечени заради невъзможността да напуснат страната по някаква причина - да учат в чужбина, да работят или дори просто да избягат, ако това искат. Тази промяна означава, че жените по някакъв начин вече напълно контролират съдбата си пред закона", написа в Twitter саудитската бизнесдама Муна Абу Сулейман.

Макар и не толкова видим, но наистина важен е моментът, че новата наредба прави така, че вече се позволява на жените да бъдат издавани документи от рода на свидетелство за раждане на дете, свидетелство за брак или за развод и всякакви други семейни документи. Жените също така вече имат правото да са настойник на деца, които са непълнолетни.

Новите правила отварят повече и възможностите на жените да работят.

Консервативното кралство отдавна търпи международни критики заради политиката си, която поставя жените да имат свой "настойник" - съпруг, баща и други роднини от мъжки пол, който да отговаря за тях пред закона, да им издава разрешения да пътуват, да работят, да се женят и т.н.

Така на практика в очите на Закона в Саудитска Арабия жените са приравнени към децата и за тях трябва да отговаря някой.

Всичко това се приема като голяма крачка напред в правата на жените, а всички тези промени им дават значителна свобода и самостоятелност. Но въпреки това тези промени не премахват режима на настойничество. Настойниците остават и те ще продължат да влияят върху това какво могат и какво не могат да правят жените в кралството. По тази тема властите в Саудитска Арабия имат още много дълъг път пред себе си. Път, който далеч не е сигурно, че ще изминат.

Фактическият владетел на Саудитска Арабия в момента, престолонаследникът Мохамед бин Салман, се стреми да си изгради имиджа на реформатор, който облекчава изключително строфите правила в кралството. Миналата година по негова инициатива бяха приети промени, които позволяват на жените да шофират, да издават религиозни документи и да посещават спортни събития.

Въпреки това обаче промените бяха веднага последвани от масови арести на активисти за правата на жените, голямата част от които още са в затвора. За някои от тях се твърди също така, че са били подлагани на мъчения и малтретирани физически и сексуално.

Така че според саудитската активистка Реджина Наср, която от години живее в Австралия, тези промени служат единствено и само като хвърляне на прах в очите на международната общественост, която да отклони вниманието от реалните проблеми с човешките права в страната.

Мохамед бин Салман си спечели още по-лоша слава покрай убийството на журналиста Джамал Кашоги - изявен критик на властта в Саудитска Арабия и лично на престолонаследника. Неговото убийство в саудитското консулство в Истанбул от служители на консулството предизвика широки международни реакции, особено след като стана ясно, че нареждането за това е дошло от близък до принца човек.

Строгите правила в кралството и наложения манталитет, поставящи жената под абсолютния контрол на мъжа, предизвикват и множество бягства на млади жени. Най-известният случай стана тази година, когато 18-годишната Рахаф Мохамед ал-Кунун избяга от родителите си по време на семейна почивка. В Тайланд тя за малко щеше да бъде върната обратно на родителите си, но тя успя чрез смартфона си да привлече внимание в световен мащаб и в крайна сметка й беше предоставен статут на бежанец. В момента тя е в Канада, където получи политическо убежище.

Много други такива случаи обаче не свършват успешно, а за съдбата на неуспелите бегълки може само да се предполага. Знае се, че такива случаи се наказват тежко, като много активисти за правата на жените твърдят, че при такива случаи дори убийството не се изключва от възможните наказания.

Според някои експерти новите правила ще помогнат на много жени да избягат от кралството, без да бъдат хванати. Въпреки това пред тях ще продължи да стои угрозата от евентуалните наемници, които родителите и близките им биха наели, за да ги върнат у дома.

Сегашната реформа, която отслабва, но не премахва напълно системата на настойничество, може да доведе до семейни сблъсъци в дълбоко патриархалното общество, предупреждават наблюдатели.

Саудитските служители изразиха ангажимент да се борят със злоупотребите, в които жени биват затваряни и спирани да пътуват или да работят против волята им. Оттам обаче обясняват, че също така единственият начин тази култура да бъде победена и променена е стъпка по стъпка, за да се предотврати обратната реакция на крайноконсервативните прослойки в обществото, които доскоро бяха доминиращия фактор в кралството.

Въпреки всичко експертите отбелязват новите промени като крачка напред - малка, но все пак значима в едно общество, където дълбоко религиозните и консервативни нрави все още са доминиращи.

Новините

Най-четените