Как (не) се спира революция

Властите в Испания са решили да покажат на сепаратистите в Каталуния, че ще се справят с кризата, предизвикана от готвения референдум за независимост, с твърда ръка.

Правителството в Мадрид координира безпрецедентен натиск върху автономната област, залагайки на безпрецедентна комбинация от правни действия, разпръскване на полиция из цялата област и налагане на икономически санкции. Целта е една - да се пресекат всички усилия за провеждане на референдума, който Конституционния съд на Испания обяви за незаконен, и да се посеят разриви между сепаратистките лидери.

Изглежда испанските власти са твърдо решени дори физически да попречат на каталунците да гласуват в неделя. Това обаче се случва с цената на огромно напрежение и създаването на една от най-тежките кризи, които страната е преживявала от десетилетия насам.

В сряда Върховният съд на Каталуния нареди на всички местни сили за сигурност да пресекат всички усилия за създаване на избирателни секции в областта и да запечатва за деня на изборите всички потенциални сгради, където биха могли да се помещават изборни секции.

Очаква се стотици хиляди каталунци да излязат на улицата в неделя, за да се опитат да гласуват. В областта са изпратени хиляди полицаи, които да се грижат за реда и да предотвратят евентуалните вълнения сред недоволните.

Множество от полицейските части са командировани отвън, тъй като се очаква част от местните органи на реда да откажат да изпълнят нарежданията на Мадрид.

Испанското правителство е в пълен кризисен режим. Премиерът Мариано Рахой е отказал да присъства на неофициалната среща на върха на Европейския съюз в Талин, като цялата енергия на кабинета е насочена за справяне с проблема в Каталуния. Властите се радват на подкрепата на 3/4 от целия парламент по този въпрос, като зад тях стои и голяма част от испанското общество.

И въпреки всички усилия на властите малцина са тези, които вярват, че кризата е към своя край.

Пълният мащаб на мерките, които Испания е въвела, дава индикации за това колко сериозно се възприема този конфликт и колко трудно ще бъде разрешаването му дори след гласуването.

Върховният съд на Каталуня разследва цялото местно правителство, начело с регионалния президент Карлес Пучдемон, както и пет регионални депутати. Те са обвинени неподчинение, злоупотреба с власт и злоупотреба с публични средства. Последното престъпление се наказва с до осем години затвор.

Други 20 души са разследвани по същите обвинения. Междувременно само за една седмица са извършени поне 41 обиска, наредени във връзка с референдума.

По време на операцията властите временно задържаха повече от дузина служители на каталунската администрация, които агитирали хиляди граждани да излязат по улиците и да протестират. При всички акции са конфискувани компютри и ключови данни, принадлежащи на организаторите на референдума. Междувременно стотици сайтове за референдума са били свалени, а регионалните медии са били изрично предупредени да не излъчват съдържание, рекламиращо допитването.

По-рано главният прокурор на Испания нареди да се започне предварително разследване срещу повече от 700 каталунски кметове, заради сътрудничеството им по организирането на референдума.

Той е наредил градоначалниците да бъдат разпитани и задържани, ако откажат да се явят пред властите. Той също така настоява и за наказателно преследване срещу двама от кметовете, които популяризират референдума.

Все още не се знае дали каталунските държавници могат да попаднат в затвора, но възможността за това не е малка. Веднъж задействана съдебната машина, трудно може да бъде спряна. Разбира се остава възможността за амнистия, щом нещата утихнат.

Същевременно централното правителство в Мадрид е поело контрол върху финансите на автономната област, като целта им е "нито едно евро да не отиде за провеждането на този референдум. На банките, обслужващи сметките на каталунските власти пък е било забранено да извършват каквито и да е транзакции по тези сметки без предварителното одобрение на Мадрид.

Натискът, и по-специално заплахите за финансови санкции, започват да дават ефект, създавайки разриви сред сепаратистите. И все пак недостатъчни, за да ги спре.

Грубите действия на испанските власти разпалиха напрежението сред много каталунци, които се чувстват обидени от факта, че не им се позволява да изкажат гласа си по толкова важен въпрос. Седници преди дата за референдума, настроенията в областта бяха по-скоро в посока оставане. Сега обаче ситуацията е неясна.

Повечето наблюдатели очакват огромни протести, ако каталунците не могат да гласуват. Допреди няколко седмици 85% от жителите на областта се обявяваха в подкрепа на провеждането на референдума.

Ескалацията на напрежението от последната седмица обаче заедно с повишаващото се недоволство към Испания и определянето на действията на властите в Мадрид като "тоталитарни" (както направи президента Пучдемон) създава една много несигурна ситуация, в която не се знае дали въпреки възпирането на референдума, Каталуния няма едностранно да обяви независимостта си от Испания - нещо, което би довело до в пъти по-сериозна криза.

Все още няма единодушно мнение сред сепаратистите по въпроса. Самият президент Пучдемон заявява в скорошно интервю, че едностранна декларация за независимост е била възможна, дори и референдумът не се проведе, макар че "това не е неговият предпочитан вариант".

Тази теза беше подкрепена от още няколко каталунски държавници, които изглежда засега взимат превес.

Така на практика може да се окаже, че в опита си да забрани референдума за отцепване, испанските власти може само да наливат масло в огъня на каталунската независимост. И опитът да се реши проблемът със сила, ще доведе само до по-дълбоко напрежение и наистина сериозни проблеми.

Новините

Най-четените