Ако човек съди по първите реакции след изборите в Саксония и Бранденбург, изглежда няма нито един истински победител, пише "Шпигел" в коментар след ключовата развръзка във вота на 1 септември. И в двете провинции "Алтернатива за Германия" се класира като втора политическа сила, като отбеляза значителен ръст на подкрепата; въпреки това крайната десница не успя да осъществи амбицията си за безапелационна победа.
Министър-председателите Саксония и Бранденбург - Михаел Кречмер (ХДС) и Дитмар Войдке (СДП) - вложиха всички усилия, за да запазят досегашното първенство на партиите си, което им позволяваше да управляват в съюзнически формати (Християндемократите и Социалдемократите в Саксония, а Социалдемократите и Левите в Бранденбург).
Отливът на подкрепа за двете големи политически сили обаче е достатъчно отчетлив, за да засенчи формалната победа. Мнозинствата, които досега крепяха правителствата в двете източни провинции, вече не съществуват - и в Саксония, и в Бранденбург ще се наложи добавянето на трети партньор. А с изричното изключване на AfD от списъка на потенциални съюзници, възможните ходове на Кречмер и Войдке са силно ограничени.
Най-драматичната опасност, от която федералното правителство се боеше - загуба на ХДС и СДП на Изток и символичен триумф на крайната десница навръх 30-годишнината от падането на Берлинската стена - беше избегната.
Особено критично беше положението в Саксония, където ХДС е първа политическа сила през последните три десетилетия, но през изминалите 5 години антиимигрантските настроения в провинцията доведоха до раждането на движението "Пегида" и до неонацистките демонстрации в Кемниц през 2018.
Провал на двете партии, които подкрепят кабинета на Ангела Меркел, щеше да се разтълкува като окончателна присъда за голямата коалиция. Евентуалното разпадане на управляващото мнозинство можеше да предизвика предсрочни избори и принудителен финал на политическата кариера на канцлера.
Удържането на първенството на ХДС и СДП беше представено в световните медии едновременно като "парадоксално облекчение" и като "двоен шамар" за нестабилната черно-червена коалиция. Дори баварският коалиционен партньор на Меркел - лидерът на ХСС Маркус Зьодер - предупреди, че резултатът на AfD е "твърде висок" и работата на правителството не може да продължава по същия начин.
И това е факт - ако в следващите 5 години ХДС и СДП не променят стратегията си и допуснат още повече пространство за действие на "Алтернатива за Германия" на Изток, привидното им предимство ще изчезне по обективни демографски причини.
Ето какво показва анализът на Forschungsgruppe Wahlen за профила на избирателите в двете провинции:
Саксония
В Саксония ХДС печели най-отчетливо сред възрастовата група 60+. С други думи, бейби бумърите са спасили първенството на управляващата партия, ако не и нейната чест. 43% от най-възрастните гласоподаватели са пуснали бюлетина в полза на ХДС, докато 23 на сто са избрали "Алтернатива за Германия".
Силите на ХДС и AfD са почти изравнени при всички останали по-млади възрастови групи, като крайната десница печели малко повече симпатизанти сред икономически най-активното и трудоспособно население - 30-44 г., и отстъпва само с един процент пред ХДС сред 45-59 годишните.
Михаел Кречмер в деня на изборите; Getty Images
Средната възраст на населението в Саксония е сравнително висока - 46,8 г. - и попада именно в тази група.
Не две, а три са водещите партии според предпочитанията на най-младите пълнолетни граждани на източната провинция.
Групата 18-30 г. явно е гласувала най-голямо доверие на "Алтернатива за Германия" - 22% от запитаните са потвърдили, че са предпочели да подкрепят крайната десница.
"Зелените" се подреждат на второ място с 19% доверие сред най-младите саксонци, а ХДС се класира едва трета със 17 на сто. Защитата на околната среда е изключително важна тема за това поколение не само в Саксония, но и в цяла Германия. Съответно - по-високата компетентност по екологичната тематика тласка все повече избиратели към "Зелените".
"Зюддойче цайтунг" по данни на Forschungsgruppe Wahlen
Социалдемократите и "Левите" вече трудно могат да претендират за старата си слава на работнически партии. Напротив, "Алтернатива за Германия" бележи най-силните си резултати именно сред хората, които се прехранват с полагането на физически труд, т.е. "сините якички".
Саксония е сред провинциите, които зависят до голяма степен от въгледобивната индустрия, бъдещето на рудниците засяга много от местните жители и затова темата беше широко застъпена по време на предизборната кампания. Водещият кандидат на AfD Йорг Урбан заложи на обещанието за подкрепа на въгледобива и се обяви срещу изграждането на нови мощности от възобновяеми енергийни източници. Очевидно мнозина от работниците в Саксония са възприели това послание в свой интерес.
ХДС се представя най-добре сред наемните служители и работещите в администрацията. Християндемократите са посочвани и като партията с най-добра компетентност по икономически теми и създаването на нови работни места сред избирателите в Саксония.
Разрезът на електората по фактора "пол" показва, че много повече мъже са склонни да гласуват за "Алтернатива за Германия". Само 22 процента от анкетираните жени са казали, че гласуват за AfD, докато този дял сред мъжете е 37%.
Всички останали партии се представят малко по-добре сред женския избирателен корпус, отколкото при мъжете.
Бранденбург
И тук "Алтернатива за Германия" се очертава като партията на мъжете и работниците - но не и сред най-възрастното население.
Цели 30 процента от мъжете-избиратели са подкрепили AfD на изборите в Бранденбург, като първата политическа сила СДП изостава с 6 пункта. 35% от "сините якички" в провинцията са подали гласа си за крайната десница. Социалдемократите имат най-добър резултат сред наемните служители и сред чиновниците. ХДС печелят само 1/5 от гласовете на администрацията и хората със свободни професии.
Колкото до възрастовия разрез - гласоподавателите в Бранденбург над 60-годишна възраст осигуряват стабилността на Социалдемократите. Видим дисбаланс се вижда в резултата на СДП сред групата 18-29 г., където партията разчита на едва 13% доверие.
Министър-председателят на Бранденбург Дитмар Войдке (СДП) на среща с избиратели; Getty Images
"Зелените" и AfD се борят за лидерство сред предпочитанията на най-младите избиратели в Бранденбург, като крайната десница изостава само с един процент.
За сметка на това AfD е първа политическа сила сред активните работещи хора в групата 30-44 г. и 45-59 г.
Средната възраст на населението на Бранденбург е 47,1 г., най-голям е делът на хората между 50-65 г., като тенденцията е към постепенно застаряване на населението.
"Зюддойче цайтунг" по данни на Forschungsgruppe Wahlen
"Имаме пет години, за да разговаряме с онези избиратели, които досега не успявахме да достигнем", коментира министър-председателят на Саксония Михаел Кречмер (ХДС) след изборната нощ. Действително, двете големи политически сили в Германия си откупиха малко време за действие. Новата мисия за достигане до разочарованите източни избиратели ще трябва да бъде изпълнена в най-кратки срокове, ако Берлин не иска да допусне крайната десница на власт.