Убийството на чеченски блогър и връзката му със "звяра" Рамзан Кадиров

След като известен блогър от Чечения, критикувал управлението на Рамзан Кадиров, бе открит жестоко убит във Франция, бяха повдигнати много въпроси за връзката с други убийства на критици на политика.

Ирман Алиев е бил открит мъртъв в края на миналата седмица в хотелска стая във френския град Лил, намушкан многократно във врата.

Свидетелствата за убийството му са потвърдени от чеченски опозиционен журналист, който е познавал Алиев, както и от друг чеченец, живеещ в Европа, но пожелал анонимност заради опасения за безопасността си.

"Той беше убит особено жестоко", пише Муса Таипов, чеченски опозиционен журналист, живеещ в Страсбург, който уточни, че е имал редовни контакти с Алиев.

Полицията все още не е назовала заподозрени, но полицейски източници твърдят пред френски медии, че подозират политически мотив.

Влогърът Тумсо Абдурахманов, живеещ във Франция, също е получил заплахи от приближени на Кадиров заради критики в YouTube срещу чеченското правителство. Според него Алиев е бил „в списък с хора, осъдени на смърт". От "Гардиън" отбелязват, че това е поредното убийство на чеченски дисидент в Европа.

Абдурахманов твърди, че преди убийството на Алиев е получил информация, че наемен убиец от Чечения е бил изпратен в Европа, като е споделил подробности за маршрута на мъжа с германската полиция.

Абдурахманов казва също така, че първоначално е смятал, че наемният убиец се е насочил към него. Той отказа да разкрие източника на тази информация.

По думите му също така обаче в момента няма съмнение, че Алиев е бил в списък със задочно осъдени на смърт противници на чеченския лидиер Кадиров.

Убитият блогър Имран Алиев

Имран Алиев, на 44 г., е описван като ексцентрична фигура. Той често публикува видеоклипове в YouTube, критикуващи чеченското правителство под псевдонима Мансур Старий. Установява се в Белгия след като напуска Чечения. Във Франция е отишъл ден преди убийството на 30 януари.

Негов познат го определя като "труден, но честен" и казва, че се е борил с тежко заболяване.

Хиляди бежанци от Чечения живеят в Европа. Мнозина от тях са избягали от двете войни през 90-те години, опустошили региона, а други са избягали от репресията срещу инакомислещите при управлението на Кадиров.

Чеченци, живеещи в изгнание, които са воювали или са се изказвали срещу Кадиров, често са били цел на покушение.

През август 2019 г. бившият боец от групата на чеченските сепаратисти, воювали срещу руските сили - Зелимхан Хангошвили, беше застрелян в Берлин. За престъплението беше задържан мъж с руски паспорт, заподозрян и за убийството на руски бизнесмен през 2013 г. Тогава Германия обвини руските власти, че стоят зад случая.

Дирята на убийства на известни чеченци в Европа и Близкия Изток обаче се простира повече от десетилетие назад и включва бивши бунтовнически командири и критици на правителството.

Все по-често нападенията са насочени към хора, които не представляват реална политическа опасност за Кадиров, а просто се изявяват в Instagram или YouTube, за да изразят недоволството си от ръководителите на Чечения в Грозни, отбелязва The Guardian.

Кой е Рамзан Кадиров

Едноличният ръководител на Чечения - република, която е част от Руската федерация, е назначен от Владимир Путин през 2007 г. Много западни експерти и руски активисти определят управлението му като "подобие на мафиотско владение", а самиият той е наричан "звяра".

В младежките си години Кадиров участва в кървавите чеченски войни след падането на Съветския съюз. През 2004 г. когато е на 27 години, става един от най-влиятелните мъже в този край на света, след като баща му, президент на Чечения, загива при бомбен атентат, а Кремъл избира младия Кадиров за негов наследник.

При първата си среща с руския президент след атентата Кадиров е видимо разстроен. Говори със силен акцент и е почти неразбираем. Десетилетие по-късно Кадиров управлява с железен юмрук и е популярен потребител на социалните мрежи, с което вдъхва страх на хиляди километри разстояние от Чечня.

Редица правозащитни организации твърдят, че управляващият Чечения от 2007 г. насам Кадиров използва репресивни мерки и създава престъпен климат в региона. Според тях той е отговорен за насилие и заплахи срещу политически опоненти, включително и отвличания, мъчения и убийства.

Журналисти и критици свързват Кадиров със смъртта на активистката за човешки права Наталия Естемирова през 2009 г. и убийствата на политически опоненти във Виена и в Дубай.

Името му се свърза и с убийството на опозиционния лидер Борис Немцов край Кремъл. Всички петима заподозрени за смъртта на Немцов са чеченци, а след убийството Кадиров описва един от мъжете - Заур Дадаев, като „истински патриот от Русия".

През 2016 г. Кадиров има конфликт с малката либерална опозиция в Русия. Той започва да нарича опозиционните лидери „предатели" и публикува видео, на което бившият премиер и опозиционен лидер Михаил Касянов е на мушката на снайперистка пушка. Дни по-късно Касянов е нападнат в ресторант в Москва от десетина мъже „с неславянска външност". Тогава мнозина заговарят за това, че Кадиров вече не е подвластен на господарите си в Кремъл.

Критиците на Кремъл обвиняват президента Владимир Путин, че той игнорира нарушенията на конституцията, които Кадиров извършва. Според тях причина затова е, че руският президент се уповава на бившия бунтовнически командир, за да поддържа контрол върху размирния регион.

Новините

Най-четените