Генерал Фанг Фенгуй е безспорно едно от важните имена в Народната освободителна армия на Китай. Наскоро обаче се появи съобщение, че той е бил "прехвърлен на военната прокуратура по подозрение за предлагане и приемане на подкупи" като проверките срещу него са течали през последната една година.
Ген Фанг е сред старшите членове на Централната военна комисия на Народната освободителна армия (НОА) - тялото, което оглавява въоръжените сили на Китай. Преди това ръководи Съвместната служба за персонала - организация, която е била наследник на Генералния щаб и всъщност отговаря за организациите на Китай за планирането и воденето на войни.
Упадъкът на Фанг започва в същото време, когато неговият колега ген. Джан Янг, бивш началник на Политическата работна група (преди Генерална политическа служба), също бе поставен като обект на разследване през ноември миналата година. Това подтикна генерала да се обеси, което сложи край на разследванията срещу него. Очевидно обаче те са продължили в друга посока.
Фанг и Джанг се присъединяват към все по-голям списък от старши офицери от НОА, които са арестувани, изключение от партията и осъдени по обвинения в корупция.
В този списък влизат ген. Гу Куиньонг и ген. Зу Цайхау - бивши заместник-председатели на Централната военна комисия (и следователно най-висшите униформени офицери в НОА), ген. Ли Джинай (още един бивш ръководител на Генералната политическа служба) и ген. Лиао Шилонг (бивш началник на отдел "Генерална логистика"). Ген. Дю Джинчи, началник на Комисия за инспекция на дисциплинарната комисия на Централната военна комисия също се е оттеглил като според съобщенията и срещу него има обвинения в корупция.
Според данните досега от идването на Си Дзинпин на власт в Китай през 2012 г. над 100 генерали от Народната освободителна армия са били насилствено пенсионирани или са станали обект на разследване. Още един знак за това беше проведеният през октомври 19-и конгрес на Китайската комунистическа партия, където 90% от генералите, представляващи на НОА бяха за пръв път на партиен конгрес.
Както отбелязва дългогодишният наблюдател на процесите в Китай и в Комунистическата партия на страната Ченг Ли, това отбелязва безпрецедентен оборот в най-високите редици на НОА.
Разбира се, възможно е НОА да е тежко корумпирана структура. В рамките на почти четвърт век бюджетът на Народната освободителна армия се е удвоил, а военните се радват на огромен приток от ресурси, което означава по-големи възможности за присвоявания и корупция. В това отношение армията не е единствената. Още през първия си мандат Си Дзинпин започна кампания за борба с корупцията, насочена както към военните, така и към гражданските структури на държавата.
Както в Саудитска Арабия обаче, където принц Мохамет бин Салман разчиства всички потенциални претенденти за трона, използвайки ширещата се в страната огромна корупция за целта, така и в Китай най-вероятно зад тези акции стои вътрешната политика в партията и в страната. Много от уволнените и затворени висшите офицери са свързани с предшествениците на Си Дзинпин.
Така на практика много от разследваните за корупция военни и държавни служители са в една или друга степен политически противници на сегашния китайски лидер. Това, разбира се, не отхвърля по никакъв начин вероятността те наистина да са корумпирани.
Интересното е, че някои от най-висшите офицери, които до този момент са отстранени, бяха обвинени от високопоставен китайски служител в планирането на преврат. На 19-ия конгрес на партията миналия октомври Лиу Шию, председател на Комисията за регулиране на ценни книжа в Китай, заяви, че някои от най-висшите кадри в НОА са планирали "да узурпират партийното ръководство и да се възползват от държавната власт".
Сун Дженгай, секретар на партията в Чонгчинг до миналото лято, за които се говореше, че е сред потенциалните наследници на Си Дзинпин. Паданието на Сун, връзката му с Бо Шилай, генерал Гуо и генерал Ху пораждат въпроси за големината на вътрешните размирици и до каква степен това несъгласие може да се разпростре в рамките на НОА.
Това, от своя страна, може да се припокрие и с професионални съображения. В края на 2015 г. Си Дзинпин разкри плановете си за мащабна реформа на китайската армия. Това представлява може би най-фундаменталната реформа на НОА от основаването на Народна република Китай през 1949 г.
Тя включва консолидиране на седем военни района в пет военни зони; разширяването на Централната военна комисия с 15 отдела, подчинени комисии и офиси. В същото време, Си е удвоил усилията си да вкара НОА изцяло в 21-ви век - като доктрина, арсенал и обучение.
За армията това означава още по-засилено внимание върху извършващите се реформи. До 2020 г., когато ще завърши първият етап от реформите на Си Дзинпин, се очаква Китай да разполага с повече кораби, повече въздушна мощ и по-добре екипирани и обучени войници. И всичко това подкрепено от мощната китайска икономика.
Тези усилия обаче несъмнено водят до разрушаването на някои от бюрократичните канали, които са се използвали за определени сделки "под масата". Това, на свой ред, няма как да не породи някакви форми на съпротива от страна на тези, които са били замесени. Засега обаче тази опозиция се смазва категорично.
Едно е ясно в случая. След 19-ия конгрес на Китайската комунистическа партия Си Дзинпин излезе по-силен от всякога. Политбюро и неговият постоянен комитет, съставляващи висшето ръководство на партията вече са почти изцяло подвластни на лидера. А той е твърдо решен да направи Китай световна сила №1.