Големият обир на боеприпаси, заради който Европа настръхна

Този арсенал е сбъднатата мечта на терориста: 150 ръчни гранати, 44 ръчни противотанкови гранатомети, 1450 пълнителя с калибър 9mm, 18 гранати със сълзотворен газ, детонатори, 102 експлозива и 264 блокчета пластичен експлозив.

Прилежно описаният инвентар е откраднат от военна база в Португалия на 28 юни и все още не е открит.

Два дни след този грабеж, в Барселона бе откраднат микробус, натоварен с нитроглицерин. Взривоопасният товар също не е намерен до този момент.

Европейските власти са притеснени, меко казано. Тук не става дума за саморъчно произведени бомби, използвани в много от терористичните атентати.

Това е професионално военно оборудване. Кой точно ги е присвоил и къде са се озовали след кражбата - остава загадка.

В инцидента от 28 юни, повече от дузина крадци щурмуват военния арсенал в Танкош на 130 км от Лисабон. Португалското правителство веднага известява Министерството на вътрешните работи на съседна Испания. Свикани са няколко заседания на Съвета за национална сигурност, започва разследване на детайлите около нападението, но и те продължават да се пазят в дълбока тайна.

Премиерът Антонио Коста твърди, че няма основания за притеснения след кражбата на муниции, на база информацията, която военните са му предоставили. Междувременно командирът на португалските въоръжени сили се опита да изпрати послание до крадците: "Гранатометите вероятно няма да са използваеми, защото бяха предвидени за унищожаване. Те нямат опасния потенциал, на който се надяват крадците."

Очевидно на база на тези аргументи Португалия не предприе извънредни мерки във връзка с повишаване на нивото на терористична заплаха.

На други места в Европа - и особено в близките Испания и Франция - вестта за кражбата обаче беше посрещната с ужас.

Въпреки опитите да се омаловажи случилото се, основната версия на разследването е, че грабежът е свързан с джихадистки групировки. Полицията в Испания смята, че зад кражбата може да стои друга престъпна организация, която няма връзка с последните терористични нападения. Това обаче не намалява заплахата: подобни групировки продават оръжия на терористи на черния пазар.

Скандалът в Португалия предизвика политическо цунами - кражбата разкри отчайващо слабите мерки за сигурност в базата Танкош.

Системата за видеонаблюдение е била повредена преди пет години и не е била поправена. Сензорите за движение не работят. Телените мрежи поддават на рязане с по-солидна ножица за тел. 25-те охранителни кули са в толкова тежко състояние, че войниците се боят да се качват в тях.

Само 9 дни преди нападението в официалния държавен вестник на Португалия е публикувана обява за обществена поръчка за ремонта на част от военната база. Цената на търга е 316 000 евро.

Малко по-късно в Барселона, от другата страна на Иберийския полуостров, десетки контейнери с нитроглицерин са откраднати от бус, собственост на компанията Fike Solutions, занимаваща се с контролирани експлозии. Грабежът се е случил на фирмения паркинг на компанията. Микробусът е намерен изоставен, без експлозивите.

Всичко това се случва, докато Испания провежда доста мащабна антитерористична операция. Всеки ден от полицията съобщават за поредните арести на лица, заподозрени за съпричастност към подривни групировки. Повечето от тях са задържани за ислямистка пропаганда, но не за съучастие в подготовката на атентати.

През 2004 г. страната стана жертва на кървав терористичен атентат, когато пътнически влакове бяха взривени при пристигането на гара Аточа в центъра на Мадрид. 192 души загинаха, а над 2000 бяха ранени. При подготовката на атентата беше използван краден динамит.

През юни 2015 г., след години на относително затишие, Испания повиши степента на заплаха от потенциални терористични нападения за три седмици. Оттогава испанските служби за сигурност са задържали 185 джихадисти. Общият брой арестувани лица от началото на 2015 по обвинения в ислямски тероризъм в Испания е 230 души.

Сред тях е 33-годишен мароканец, задържан в Мадрид на 21 юни 2016 г. Полицията е открила виртуална библиотека на "Ислямска държава" в неговия дом, доказателства за контактите му с джихадистки бойци чрез социални мрежи, и "бележка с видимо апокалиптичен тон", оставена на работното му място на 13 юни - след изтичането на трудовия му договор.

Тя гласи: "Доминио Джихад днес се завръща в Рая".

Още по-притеснително е, че задържаният мароканец, следен от тайните служби, е започнал да проучва "на място" забележителности в центъра на Мадрид. Полицията смята, че той е бил в първата фаза на планиран терористичен акт в испанската столица.

Накратко: активни джихадисти действат свободно в Испания и Европа. А кражбата на стотици експлозиви, които те биха могли да използват, прави ситуацията драстично по-сериозна.

Новините

Най-четените