Член на кралска фамилия, прицелил се в министър-председателския пост. Звучи познато, нали?
Тайланд през 2019-а се сблъсква с подобна (и същевременно много различна) ситуация на онази, през която премина България през 2001-а. Принцеса Уболратана Ражаканя - голямата сестра на тайландския престолонаследник Вачиралонгкорн - е номинирана за министър-председателския пост на предстоящите избори през месец март.
Това е изненадващ ход, който няма прецедент в историята на Тайланд и може да осигури на почитаната кралска фамилия реален досег до властта.
Кандидатурата на принцесата обаче е доста сложна. Причината е, че тя е номинирана от партията, свързана с бившия министър-председател Таксин Чинават. Същият беше свален от власт с военен преврат през 2005-а.
Основен опонент на 67-годишната принцеса на изборите ще бъде сегашният министър председател Прают Чан-Оча, който има подкрепата на армията.
От партията на Чинават обясняват, че всъщност те са взели решението да поканят принцесата за свой кандидат, защото има "знания и умения", пратили са й покана и тя е била така добра да приеме.
Тайланд не е абсолютна монархия от вече 86 години. Оттогава досега членове на кралската фамилия не са се кандидатирали за поста. Достъпът им до политиката не е забранен, но те сами решават да стоят настрана от властта. Възможно е сега новият крал, чиято коронация предстои през месец май, сам да е подкрепил кандидатурата на сестра си.
Поне такова е мнението на анализатори – че принцесата не е предприела всичко това сама, а номинацията е сигнал, че кралската фамилия започва да се меси в тайландската политика.
Принцесата с актьора Кевин Сорбо. Снимка: Getty
Принцеса, биохимик и актриса?
Това, че принцеса Уболратана иска да стане премиер, не е най-необичайното нещо в нейната биография. Тя е най-голямата дъщеря на покойния крал Пхумипхон, който почина през 2016-а.
През 1967-а печели златен медал по плаване заедно с баща си. Отказва се от монархическата си титла при сватбата си за американеца Питър Лад Дженсън през 1972-а. Тогава се мести в САЩ, където следва математика и биохоимия в Масачузетския технологичен институт (МИТ).
Развежда се през 1998-а и се връща за постоянно в Тайланд през 2001-а, където става активна в дейността на кралската фамилия. Повече от 10 години работи за популяризирането на туризма в Тайланд.
Освен това е и актриса – играе в драмата "Там, където се случват чудесата" (2008-а), където ролята й е на самотен изпълнителен директор на компания, която се заема с благотворителна дейност след смъртта на дъщеря си. Две години по-късно играе и във филма "Най-добрият ми бодигард".
Тайландци наводниха социалните мрежи с публикации с хаштага #LongLiveSlender. Става дума за заигравка от телевизионно шоу, в което Уболратана е участвала и в което шеговито е използвала тази реплика във връзка със себе си.
Други жители на страната я сравняват с женски персонажи с власт от различни филми.
Обърканият свят на тайландската политика
Оставането на сегашния министър-председател Прают на власт е подкрепено от про-военните партии в Тайланд, но то може да бъде застрашено от принцесата. Прают пое властта през 2014-а, отново с преврат, при който от премиерския пост беше свалена сестрата на отстранения почти десетилетие по-рано министър председател Таксин Чинават. Точно така – първо военните свалят Чинават от поста, а след това и неговата сестра.
През 2017-а е приета нова конституция, която има за цел да консолидира ролята на армията във властта. През март жителите на Тайланд ще гласуват за 500-те депутати в долната камара на парламента. Членовете на горната камара - 250-местния Сенат, ще бъдат избрани изцяло от армията.
Изборите през месец март реално ще са сблъсък между поддръжниците на армията и тези, които подкрепят Таксин Чинават и неговата сестра (и двамата в момента живеят в изгнание).
От тази гледна точка, това тяхната партия да номинира принцеса Уболратана за премиер е хитър ход – в политическата култура на страната е залегнало, че не може да се противопоставяш на член на кралската фамилия. Така сегашният министър-председател Прают може да бъде принуден да преосмисли собствената си кандидатура.
Номинацията на принцесата е още по-изненадваща с оглед на това, че през последните 20 години в Тайланд има явна вражда между поддръжниците на Таксин, свързани с носенето на червени тениски, и роялистите, носещи жълти. Стигало се е и до жестоки улични сблъсъци между двете групи.
Сега това противопоставяне изглежда е приключило и целта е военните да бъдат отстранени от властта и да се върнат отново в казармите. Армията в Тайланд определено има своя опит в намесата в политиката. Взимала е властта 12 пъти от 1932 г. насам и края на абсолютната монархия в страната.
Въпросът е дали една принцеса ще е достатъчна, за да ги откаже от този им навик.