Огненият ад на Гърция

Десетки загинаха, а стотици са ранени в Гърция, докато властите в страната се борят с най-страшното огнено бедствие от повече от десетилетие насам. Няколко големи пожара в района около столицата Атина отнеха животи, унищожиха домове и автомобили и блокираха транспортни връзки.

Загиналите до момента са поне 74 души като цифрата расте през целия ден.

26 тела са открити при курортното селище Мати. Една от най-младите жертви е шестмесечно бебе, за което се предполага, че се е задушило от дима.

Други над 160 души са настанени в болнични заведения с различни изгаряния. 11 от тях са в тежко състояние, а сред пострадалите има деца. Пострадала е и българка. Тя е с изгаряния и е настанена в болница без опасност за живота, съобщиха от министерството на външните работи.

Гръцкият премиер Алексис Ципрас прекъсна посещението си в Мостар, Босна, за да се върне по спешност в столицата Атина. По думите му 600 пожарникари работят по трите огнени фронта. Два от тях са продължили да се разрастват през нощта около Мати и на около 55 км западно от гръцката столица, близо до Кинета.

Ципрас обяви тридневен траур в страната в памет на жертвите. Той определи случилото се в Гърция като "неописуема трагедия".

Морето като единствен изход

Най-сериозно засегнато от пожарите е курортното градче Мати, което се намира на около 30 км североизточно от столицата Атина. Мястото е популярно сред гръцките почиващи, най-вече пенсионери и семейства с деца.

Много от хората там са били блокирани в огнен капан в домовете или автомобилите си. Притиснати от пламъците, почиващите са се насочили към плажната ивица, за да търсят спасение във водата.

"За радост морето беше там и ние влязохме в него, защото пламъците ни преследваха до водата", разказва Костас Лаганос, който е оцелял при пожара в Мати. "Изгори гърбовете ни, но се гмурнахме във водата... Казах си "Боже мой, трябва да бягаме, за да се спасим"...

Над 700 души са били спасени от плажовете от "Бреговата охрана" и други преминаващи лодки, но други не са имали този късмет.

Спасители са открили телата на 26 души, скупчени близо един до друг на около 30 метра от плажа. Те опитали да намерят изход, но не успели да го направят навреме, разказва Никос Економопулос, ръководител на гръцкия "Червен кръст", пред Skai Tv.

Вчера са проведени спасителни операции по въздух с участието на осем самолета и девет хеликоптера, но те са прекратени през нощта. Девет катера на бреговата охрана, два военни кораба и десетки частни лодки, подпомагани от военни хеликоптери, са мобилизирани на пристанището Рафина, недалеч от Мати, за евакуация на граждани и туристи, избягали от огнената стихия по плажовете и в морето. Хората са прехвърляни в хотели и военни обекти.

Огнената стихия е унищожила стотици автомобили и къщи в района на курортното селище.

Огън край столицата

Два големи горски пожара се разразиха от двете страни на гръцката столица Атина в понеделник като изгаряха домове по пътя си и принуждаваха живеещите в тях да се евакуират.

Първото огнище е в борова гора близо до крайбрежното селище Кинета на около 50 км западно от Атина, между столицата и Коринт. Най-малко 150 огнеборци реагираха на място, а пет самолета и седем хеликоптера изсипваха вода от въздух, за да се справят с пламъците.

Вятърът допълнително затрудни работата на пожарникарите.

Магистралата Атина-Коринт – един от основните пътища през полуострова Пелопонес, беше затворена в понеделник заради огъня в близките гори, който покри с пепел и дим района. Гъстият дим ограничи видимостта по пътя до няколко метра като по този начин направи безопасното пътуване по нея невъзможно. Към региона бяха насочени пожарни и пожарникари от други части на страната.

Магистралата беше отворена за движение във вторник сутринта.

Вторият голям пожар, който се разрази в понеделник следобед, беше в района на Пентели, североизточно от Атина. Местните власти коментираха, че евакуират децата от летните им лагери. Много домове и автомобили обаче са унищожени.

Трети пожар е причинил щети на земеделски площи и гори в южния остров Крит. Два хеликоптера са помагали на десетките пожарникари в гасенето на стихията там.

Областният управител Рена Дуру обяви бедствено положение за Западна и Източна Атика заради пожарите около столицата.

Още в понеделник гръцките власти призоваха жители на крайбрежния регион западно от Атина да изоставят своите домове заради пожарите.

Температурите в Гърция достигат 40 градуса по Целзий и според метеорологичната служба условията за гасене на огнищата е ще останат трудни и днес.

Международна помощ за страната

Гърция спешно поиска международна помощ, за да се справи с огненото бедствие.

България, Испания, Израел, Кипър, Италия, Германия, Полша и Франция са сред държавите, които са откликнали на молбата. Кипър и Испания още в понеделник са изпратили 64 огнеборци и парамедици, както и оборудване.

Българският премиер Бойко Борисов е разговарял с Алексис Ципрас и е предложил страната ни да изпрати 50 огнеборци и две пожарни за помощ в борбата с бедствието.

Българското министерство на външните работи съобщи, че за момента няма информация за български граждани, които да са в бедствено положение, с изключение на информацията за пострадала жена, която има изгаряния и е настанена в болница без опасност за живота.

При нужда българските граждани могат да позвънят на дежурния телефон на българското посолство в Атина:  +30 693 70 96 220. Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации се приемат денонощно и на телефонните линии на Дирекция "Ситуационен център": +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или имейл: crisis@mfa.bg.

Умишлени палежи?

Причините за възникването на пожарите към момента не са ясни. Естествените пожари не са рядко срещани в Гърция, а сравнително сухата зима е станала предпоставка за лесното им разпространение.

В профила си в Twitter гръцкият премиер вече изрази тревога от това, че няколко пожара са пламнали едновременно.

Властите съобщават, че ще използват безпилотен дрон от САЩ, който във вторник ще следи за всякаква "съмнителна активност", пише Reuters.


Алексис Ципрас в кризисния център за справяне с огненото бедствие. Снимка: Twitter/primeministerGR

Последното огнено бедствие с такива мащаби в Гърция е от лятото на 2007-а, когато пожари изпепелиха райони в южната част на Пелопонес. Най-разрушителни бяха пламъците в края на август. При пожарите през тази година загинаха 84 души, сред които и няколко пожарникари.

Тогава също има предположения, че част от пожарите са умишлено предизвикани, тъй като в рамките на часове се появяват няколко огнища.

Голяма част от Европа също се бори с високи температури. Термометрите показват над 32 градуса дори в Скандинавските страни. В Швеция, Финландия и Норвегия отбелязват рекордни температури, съобщава CNN.

Резултатът от тях е поредица от "безпрецедентни" горски пожари и в Швеция. Страната също поиска помощ от други държави, които имат повече ресурси за справяне с подобни бедствия.

Новините

Най-четените