Какво ще промени новият полски президент

Завой надясно, неочакван победител, нова глава в политиката на Полша, шок - това са част от коментарите, с които полските медии отразяват победата на консерватора Анджей Дуда на президентските избори срещу досегашния държавен глава Бронислав Коморовски.

Въпреки подкрепата от управляващата партия „Гражданска платформа" и първия мандат, в който се доказа като решителен и твърд президент, Коморовски загуби балотажа с 46 срещу 54 на сто от гласовете, а консерваторите завоюваха най-голямата победа в последните 10 години, при това като важен коз преди парламентарните избори през есента.

Грешката на Коморовски, който официално се яви като независим за втори мандат, беше твърдото убеждение, че ще спечели лесно.

Акцент в кампанията му беше анти-комунистическата реторика, макар че на изборите нямаше силен ляв претендент. От друга страна, Коморовски и Дуда принадлежат към един и същ политически спектър - десницата, макар първият да е умерен, а вторият - по-краен.

В 43-годишния адвокат поляците видяха лицето на промяна

Той предложи разумни, но и популистки мерки, сред които намаляване на пенсионната възраст от 67 на 65 години, както и подпомагане на многодетните семейства. В някои отношения - особено за чуждите банки и отдаването на национален суверенитет към Брюксел, Дуда е близък до унгарския лидер Виктор Орбан.

Един от слоганите му беше „Будапеща на Висла", макар че Дуда нито може, нито иска да навреди на отношенията с ЕС, които смята, че подценяват страната му.

Според него досега Варшава твърде много се е доближила до Германия, което противоречи на националистическите му позиции.

Дуда, евродепутат и бивш юридически съветник на загиналия в катастрофата на Ту-154 президент Лех Качински през 2010-та година край Смоленск, направи любопитен първи ход. Той се отказа от членството в партията, която го издигна и която само преди пет години оглавяваше - опозиционната „Право и справедливост", сега водена от брата-близнак на покойния Качински - Ярослав.

Анджей Дуда захвърли партийната книжка с аргумента, че иска да е президент на всички поляци.

Политическата му кариера е тясно свързана с Лех Качински, когото той определя като ментор и наставник. Юристът разказва, че два дни преди мистериозната катастрофа, погубила 97 души от елита на страната, Качински му признал, че страната има нужна от ново поколение лидери.

Дуда беше председател на „Право и справедливост", силно религиозна и националистическа партия, след това бе общински съветник и европейски депутат.

Той бе определян като слабо популярен, дори неизвестен кандидат в началото на предизборната кампания. По-атрактивен претендент бе популярният рок изпълнител Павел Кукиз - от него се очакваше да обере протестния вот заради острите послания срещу целия политически елит. В крайна сметка Дуда излезе изненадващо на първо място. За втория тур разликата между Коморски и Дуда без под 1 процент, в рамките на статистическата грешка, което вещаеше изненади.

Ново начало

Фигурата на полския президент е церемониална, но освен правото на вето, той разполага с възможност за законодателна инициатива. В същото време Полша, най-влиятелната източноевропейска държава, все по-гласно критикува Русия заради агресията й в Украйна.

Варшава се чувства пряко заплашена като съседна страна, а „Право и справедливост" настояват за по-активни връзки с Киев и Балтийските страни.

Анализатори очакват обръщане на изток, ако „Право и справедливост" спечели и парламентарния вот, защото е евроскептична. Външната политика засега изглежда най-острото противоречие с управляващите, макар премиерът Ева Копач да обеща максимално сътрудничество с Дуда.

При всички положения налице е сериозно разместване на пластовете във Варшава, шестата икономика в ЕС и все по-активен участник във вземането на решенията в Брюксел.

Досега стабилното управление на дясноцентристката „Гражданска платформа" доведе до възход на полската икономика, която не изпадна в рецесия заради кризата, намаляване на безработицата до 9 на сто, а премиерът Доналд Туск бе избран за председател на Европейския съвет, при това с масирана подкрепа от Ангела Меркел.

Всички статистики показват „златна ера" в мрачната история на Полша. Защо тогава поляците избраха друг президент?

Голяма част от населението в провинцията и по възрастните поляци не са доволни от размера на заплатите, а избирателите с по-високи доходи припознаха Дуда като енергичен представител на новото поколение. Според политолога Радослав Марковски дори собствената му партия е изненадана от победата, но сега основното предизвикателство пред него е да се утвърди като обединител на нацията, вместо като защитник на възрастните, безработните и слабо образованите, които го избраха.

Новините

Най-четените