Катажина е 38-годишна жена от малък град в Централна Полша. Тя вече има две дъщери, едната от които - инвалид.
Месецът е април, страната е в национална карантина, когато тя получава лоша новина - бебето, което в момента носи, има тежко генетично заболяване и ще почине преди или малко след раждането.
Това е и причината тя да реши веднага, че ще прекъсне бременността си, пише "Ройтерс".
Катажина вярва, че това е правилно, най-вече заради едно нещо: защитата на двете ѝ деца, които иначе трябва да преживеят травматичния шок от загубата на едва родения си брат или сестра.
"Знаех колко ще е трудно да получа легален аборт в Полша, затова избрах да съм упорита", казва тя. В крайна сметка, пет седмици по-късно и след среща с 10 различни лекари, тя най-накрая успява. Когато обаче това се случва, тя си обещава едно: повече в никакъв случай да не забременява.
"Не мисля, че бих могла да преживея отново това чувство на безпомощност и презрение от страна на медицинската общност, ако нещо с бременността се обърка", казва тя.
Името ѝ, разбира се, е променено, защото темата на аборта в Полша е табу.
Тя обаче признава, че ако не е била ситуацията с COVID-19, е нямало "да се моли" за аборт в родната си страна, а е щяла веднага да замине в Германия, където има лекари, които осъществяват процедурата за полякини.
Катажина обаче все пак успява да получи разрешение и отива в болница във Варшава.
Всичко това се случва през април. Днес Катажина официално не би могла да получи разрешение за аборт, защото в случаи като нейния прекратяването на бременността вече е забранено след решението на Конституционния съд в Полша.
Оттук нататък аборти ще се допускат само в случаи на изнасилване, кръвосмешение или заплаха за здравето и живота на майката.
През 2019 г. обаче 98% от общо 1100-те законни аборта в страната са извършени заради тежка или необратима деформация на ембриона.
Изводът: по този начин Полша на практика почти напълно забранява абортите.
Предложението за тези промени беше внесено от група от 119 консерватори, по-голямата част от които от управляващата партия "Право и справедливост" (PiS).
Всичко това обаче, логично, предизвиква и ответна реакция. Не само по отношение на масовите протести, но и съвсем практично, когато става въпрос за аборт.
През декември 2019 г., три месеца преди коронавирусът да бъде обявен за глобална пандемия, група жени от цяла Европа стартираха феминистки отговор на драконовските закони на Полша, който носи името "Аборт без граници" (Abortion Without Borders).
По думите им оттогава насам те са помогнали на повече от 2200 души с информация, финансиране или логистична помощ за достъп до безопасни аборти, най-вече чрез пътуване в чужбина или поръчка на хапчета онлайн.
"Има дълга история на хора, които помагат на други да правят аборти ", казва пред Open Democracy Мара Кларк, която е активист за женски права от дълги години.
В Полша тя си сътрудничи усилено с Каролина Виецкиевич - адвокат на групата Abortion Dream Team, която е организирана около известните протести под шапката "Черен понеделник", които още през 2016 г. се опитват да привлекат общественото внимание към темата за аборта.
"Ние нямаме представа колко аборта се осъществяват всъщност в Полша. Ние само знаем онова, което ни казва здравното министерство - около 1000 годишно", казва тя и допълва, че много от нелегалните процедури се случват в частни клиники в чужбина, чрез хапчета, които жените си купуват онлайн, или по друг небезопасен и нерегулиран начин.
Виецкиевич разказва, че всъщност не е искала да става активист.
Всичко обаче се променя за нея, когато започва да работи на правителствената гореща линия към Федерацията за семейно планиране , където всеки ден ѝ се обаждат отчаяни жени, които молят за хапчета за медицински аборт.
"Можех да им кажа просто да се обадят на някой друг, но в един момент осъзнах, че не мога, защото те може и никога да не се обадят", казва тя.
По-късно тя се запознава с един от най-известните активисти за женски права в Полша - Юстина Виджинска, която помага на жени в подобно положение, откакто самата тя преживява аборт преди 14 години.
"Имам опит с това да се страхувам и да получавам панически атаки поради нежелана бременност, да не съм информирана и да няма с кого да говоря", казва Виджинска.
"Опитвах се да намеря някаква информация, но не успявах. Затова си помислих, че би било добре, ако има място или просто човек, който да информира другите за това как например да пият хапче правилно", казва тя.
Малко след аборта си тя се свързва онлайн с друга жена, Магда, която също е възмутена от липсата на информация. Втората обаче е на "ти" с програмирането и двете заедно решават да направят сайт - Kobiety w Sieci, първият полски онлайн форум с безпристрастна информация за абортите.
Той днес вече е част от по-широката платформа "Аборти без граници", която помага на жените да вземат информиран избор.
Тук се крие и разковничето към това как така те все още съществуват безопасно: докато лекарите в Полша, помогнали на жена да направи незаконен аборт, подлежат на 3-годишна присъда в затвора, организацията помага на жените само косвено. Това означава, че предоставя информация, изготвя срещи или организира пътувания.
Това може би звучи рисковано, но Кларк обяснява на практика: "Имаме телефон за помощ в Полша, управляван от Kobiety w Sieci. След като някой се свърже, той се насочва към някоя от останалите организации-членки извън Полша, за да получи необходимите грижи".
"Мисля, че се справяме доста добре, особено предвид това колко хора се регистрират или се свързват с нас във Facebook, Instagram или чрез имейл. Имаме още много работа, но е чудесно да знаеш, че хората могат да разчитат на теб и ще успееш да им помогнеш."