САЩ, изглежда, са на прага на ново огромно разделение. Милиони жени в Америка може да загубят правото на аборт, което неминуемо ще доведе не просто до протести и сблъсъци, но и до сериозни политически трусове.
В началото на май изтече предварителен документ за очакваното решение на Върховния съд по дело за правото на аборт. Става дума за т.нар. правило "Роу срещу Уейд", с което през 1973 г. са легализирани абортите на национално ниво.
Според черновата, публикувана в изданието "Политико", решението на Върховния съд е да отмени това правило, което означава, че всеки щат ще може поотделно сам да решава дали да забрани абортите.
Това би могло да се очаква да се случи в по-консервативната част на Америка, като оценките са за около половината щати - между 23 до 26 от 50-те вероятно ще забранят на жените да прекъсват бременността си по свой избор. 13 щата вече имат т.нар. готови закони, които биха влезли в сила моментално, ако падне решението на Върховния съд. Така, дни или седмици след евентуалното ново решение на съда, на някои места в САЩ аборт вече няма да се разрешава и дори за жертви на изнасилване.
Според изчисленията на правозащитните организации се очаква да бъдат засегнати около 36 милиона жени.
Засега става дума само за изтекла чернова, а официалното решение на съдиите се очаква в края на юни или началото на юли. Но протестите и коментарите започнаха, включително и на най-високо ниво, което означава, че е много малко вероятно изтеклото решение да е фалшива новина. Самата поява на черновата също предизвика скандал, тъй като се смята, че това е най-голямото изтичане на предварителни данни за решение на Върховния съд на САЩ в цялата му история.
"Ако съдът отмени правилото "Роу", отговорността да се защити правото на жените да избират, ще е на правителството. Ще се нуждаем от повече сенатори, които са за правото на избор, за да приемем законодателство, което да превърне правилото "Рой" в закон, за което аз ще работя", коментира в изявление президентът-демократ Джо Байдън.
Какво представлява решението по делото "Роу срещу Уейд"?
Става дума за случай на жена от Тексас, която през 1969 г. забременява с третото си дете. Тя иска да направи аборт, но законът в щата не позволява прекъсване на бременността извън случаите, когато е застрашен животът на майката. Името на жената е Норма МакКорви, но юридическият ѝ псевдоним е Джейн Роу.
Адвокатите ѝ завеждат дело във федералния съд срещу местния прокурор Хенри Уейд с искането съдът да обяви закона против аборта на щата Тексас за противоконституционен. Съдът в Тексас отсъжда в полза на жената, след което щатът обжалва във Върховния съд.
В началото на 1973 г. със 7 на 2 гласа, Върховният съд обявява, че 14-тата поправка на конституцията на САЩ дава "право на лично пространство", което защитава правото на бременните жени да избират дали да направят аборт или не. В решението се казва още, че това право не е абсолютно и трябва да се балансира с интересите на властите по отношение здравето на жените. Затова и съдът постановява, че през първия триместър на бременността властите нямат право да забраняват абортите, през втория могат да налагат регулации според медицинските показания, а в третия абортите са забранени.
Така през 1973 г. решението, което обявява, че конституцията защитава правото на жените да изберат дали да направят аборт, отменя редица федерални и щатски закони.
По-късно през годините решението е променяно по отношение на сроковете и всеки щат може да решава до коя седмица жените имат право на избор на аборт. Затова и по-консервативните щати приемат по-ограничителни срокове, далеч преди края на първия триместър.
Дебатът обаче не е спирал - от това дали абортите трябва да са законни, през това кой да решава законовия им статут до това каква трябва да е ролята на религиозните и политически гледни точки при подобни решения.
Сега например очакваното решение на Върховния съд е по иск на щата Мисисипи за отмяна на правото на аборт, като искането на щата е да може да забрани повечето аборти.
Редица щати, сред които и Мисисипи, имат и готови проектозакони, които да забранят абортите веднага след евентуална промяна на решението на Върховния съд. В Алабама от няколко години има проект за закон, който се смята за един от най-рестриктивните в САЩ. Той предвижда почти тотална забрана на абортите, освен по строги медицински причини, като аборт не е възможен дори за жертви на изнасилване, а лекарите, които прекъсват бременност незаконно, са заплашени от до 99 години затвор.
Въпреки общото решение на Върховния съд, в Алабама гласоподавателите одобриха поправка, според която в конституцията на щата не се предвижда право на аборт. През 2019 г. последва и решение в тази посока на губернатора. Проектът обаче беше блокиран от федералния съд - заради ограниченията на национално ниво от решението "Роу срещу Уейд".
Сега обаче, според съдията, написал черновата - Самюъл Алито, решението по делото Роу "беше нечувано погрешно от самото начало. Обосновката му беше извънредно слаба, а решението имаше вредни последици. И вместо да доведат до национален консенсус по въпроса за абортите, решението разпали дебат и задълбочи разделението".
"То трябва да бъде отменено. Време е да се вслушаме в конституцията и да върнем проблема с абортите на избраните от хората власти", допълва той. При отмяна на решението, всеки щат ще взема решение как да процедира с прекъсването на бременността.
Цитираното решение е взето след обсъждане между съдиите, като "за" са гласували 5 от 9-те. Всички, гласували "за", са предложени за върховни съдии от Републиканската партия. Един от мнозинството пише предварително решение, което се чете от останалите. Именно това е изтеклата чернова, но практиката показва, че е възможно той да се промени до официалното публикуване на решението.
Още щом като изтече предварителното решение, пред сградата на съда се събраха протестиращи, защитаващи и двете страни в спора, който никога не е спирал в Америка. Споре, който очевидно ще продължи още по-ожесточено, каквото и да е официалното и крайно решение на Върховния съд. Все пак реакциите още на този етап са полярни.
Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси и сенаторът от демократите Чък Шумър излязоха с остро изявление. По думите им отмяна на "Роу срещу Уейд" би била "мерзост, едно от най-лошите и вредни решения в модерната история. Ако твърденията за решението са верни, Върховният съд ще наложи най-голямото лишаване от права в последните 50 години - не само за жените, а за всички американци".
"Това решение е директно нападение върху достойнството, правата и живота на жените", коментира бившият държавен секретар Хилъри Клинтън. Сенаторът Бърни Сандърс призова Конгресът веднага да приеме закон, който легализира решението "Роу срещу Уейд".
Републиканците, естествено, приветстваха евентуално подобно решение.
"Досегашното беше напълно погрешно, молим се съдът да следва конституцията и да позволи на всеки щат да защити неродения живот", коментира сенатор Том Котън. В консервативните щати пък вече се подготвят не просто за забрана на абортите, но и за забрана за пътуване с цел аборт в други щати.
Правозащитните организации пък припомнят, че подобно решение е пагубно най-вече за бедните. Освен това световната практика сочи, че забраните не водят до намаление на абортите, но пък увеличават нелегалните процедури, при които рискът от смърт или увреждания драстично нараства.
Иначе социологическите проучвания в САЩ сочат, че сравнително малка част от американците искат настоящото решение за легализиране на абортите да бъде отменено. През 2020 г. анкети установиха, че 69% от хората, които са гласували на президентските избори, смятат, че Върховният съд трябва да остави решението си за "Роу срещу Уейд" така, както си е. За отмяната му са само 29 на сто.
В САЩ се задава драматично лято, последиците от което могат да отекнат в цял свят.