Тийнейджърката Грета Тунберг предизвика вълна от протести за климата - първо в родната си Швеция, а след това и по целия свят. Зелената партия в собствената ѝ страна обаче се затруднява да привлече същото масово одобрение.
След шест години като партньор на социалдемократите в коалиционно правителство на малцинството, подкрепата за Зелените намалява и един от двамата ѝ ясно изявени лидери напусна с аргумента, че партията има нужда от "нова енергия".
Преди беше приемана за двигател на радикална промяна, но в момента Зелената партия трябва да убеди младото поколение активисти, че може да превърне техните искания в политика.
В същото време социологическите проучвания сочат, че Зелените ще срещнат трудности да прескочат бариерата от 4 процента на следващите парламентарни избори, които са през 2022 г. Марта Стеневи, която е секретар на партията, казва, че ситуацията е доста тежка и със сигурност трябва огромна промяна.
Ироничното е, че Зелените изпитват криза във време, в което действията на Тунберг присъединяват стотици към климатичната кауза и привличат похвалите на световните лидери (и подигравките на руския и американския президент).
Простотата на нейните категорични послания към световния политически и бизнес елит е в твърде ярък контраст с разнопосочните и хаотични действия на шведските Зелени, както и с редицата компромиси, които те направиха, за да попаднат в управлението.
Извън сградата на шведския парламент пък всеки петък се събират протестиращи, които стават част от инициативата "Петъци за бъдеще" и които не се стесняват да посочат грешките, които Зелената партия допуска.
Според повечето демонстранти партията не провежда политиките, които реално са необходими.
По тяхно мнение в момента в шведския парламент няма нито една партия, която да следва препоръките на специалистите за справяне с климатичните промени. А хората, които се събират в петък, са най-разнообразни.
Сред тях например може да бъде видян румънец, който иска да говори с Тунберг за незаконната сеч в неговата родина.
До него 57-годишна здравна работничка разговаря с минувачите за необходимостта да се спре разширяването на петролната рафинерия на западното крайбрежие в Швеция. Подобно нещо ще повиши чувствително парниковите емисии на страната във времена, в които цяла Европа изпитва трудности да постигне всички цели, заложени в Парижкото споразумение.
Точно този тип активизъм, какъвто се вижда около шведския парламент, набира най-голяма популярност в последните години. "Петъци за бъдеще" съумяха да привлекат хиляди поддръжници, готови да излязат на улицата. За 20 септември е планирана нова глобална "климатична стачка", която ще се проведе в Стокхолм и редица други градове.
Партията на зелените от своя страна не успява да се възползва от всичко това.
Докато техните колеги от Германия и Финландия са в пика на популярността си, Зелените в Швеция сякаш са в нейния залез. Критиците заявяват, че партията е твърде плаха и нерешителна в действията си.
Когато през 2018 г. Грета Тунберг подготвя първата си серия от петъчни протести, лидерът на Зелените - Густав Фридолин - се опитва да я разубеди и откаже от начинанието ѝ - нещо, за което той по-късно казва, че съжалява. По същото време Фридолин е и министър на образованието.
Протестиращите настояват политиците да се осмелят да налагат непопулярни решения, които няма да се харесат на голяма част от електората. Това е единственият начин бъдещите поколения да са ни благодарни за ходовете, които сме предприели тук и сега.
Някои експерти смятат, че Зелената партия е добре да прекара известно време в опозиция, за да има възможност да натрупа повече подкрепа, без да носи отговорност за политическите и управленски решения.
Изглежда, че Зелените са близо до това да напуснат управляващата коалиция, тъй като има сериозни разминавания по позицията относно бежанците.
Изборът е труден, тъй като партията е вложила много усилия, за да изглежда като компетентен участник в държавното управление.
А за да влияе на едни от най-важните решения - тези за климата и околната среда - Зелената партия трябва да е в правителството. Стеневи от своя страна подчертава редицата успехи, постигнати в области като климатичен закон, който задължава Швеция да дава отчет докъде е с постигането на климатичните си цели.
И все пак тя подчертава, че по-малките партии в коалицията срещат трудности да налагат мнението си и да получат признание за нещата, които са постигнали.
Въпреки думите на Стеневи в последните години съдбата на Зелената партия се превръща по-скоро в предупреждение за подобни формации.
От 2014 г. партията е част от правителството на социалдемократите, където претърпява редица поражения по ключови въпроси за екологията, включително неуспех да затвори летището на Стокхолм и да спре изграждането на нова околовръстна магистрала около столицата. Освен това начело на Зелените се смениха не един и двама лидери.
Сега партията е изправена пред избор на нова жена-лидер, защото според вътрешните правила формацията трябва да се оглавява задължително от мъж и жена едновременно.
Стеневи, която се смята за потенциален кандидат, посочва, че не е готова да заеме този пост.
На този фон известността на Тунберг и нейните послания само расте нагори и привлича нови и нови поддръжници. Последните, които се присъединяват към протестите на тийнейджърката, наричат себе си "Баби и дядовци за бъдеще".
Те настояват за намаляване вредните емисии, а плакатът им е красноречив - "Има нужда от промяна".