Дебатът за дюнера - така германските медии описаха идейният сблъсък за това как трябва да продължи борбата срещу коронавируса в страната, проведен между канцлера Ангела Меркел и част от ръководителите на провинциалните правителства тази седмица.
Меркел е привърженик на строгото затягане на мерките, затварянето на училища и несъществени бизнеси, както и на изпращането на хората по домовете им, докато ситуацията не се успокои.
Не всички обаче са въодушевени от тази идея и много от ръководителите на провинциалните власти са за по-свободен режим, който да позволи и на бизнеса "да диша".
Темата за карантината трябваше да бъде обсъдена в началото на седмицата на специална конференция, на която присъстваха представители на всички провинциални правителства, както и на федералния кабинет, като начело на форума застана кметът на Берлин Михаел Мюлер от Социалдемократическата партия.
Именно той се превърна и в основната опозиционна фигура срещу желаното от Меркел ново затваряне на страната. Канцлерът, която по принцип е олицетворение на самото спокойствие, показа една от малкото си изпускания на нервите. Така тя обърна нападките си директно към берлинчани, които по думите ѝ са пример за това как при сегашната ситуация мерките не се спазват.
"Госпожо министър-председател, вие също минавате през Берлин, и виждате. Аз лично не съм виждал никой в района около зоологическата градина с пица или дюнер", контрира кметът на германската столица.
"Но виждате и дългите опашки пред любимите дюнерджийници вечерно време", коментира саркастично Меркел, на свой ред.
Спорът за дюнерите между двамата политици беше тъжният връх на напрежението в един цял ден, изпъстрен с несъгласие, изпуснати нерви и липса на качествен диалог между канцлера и несъгласните провинциални лидери.
И макар основата на разделението между двата лагера да лежи най-вече в това дали училищата трябва да останат отворени, и ако да - трябва ли учениците в тях задължително да носят маски по всяко време, общественото внимание някак се измести към турските деликатеси, които вече са станали неделима част от ежедневието на германците.
Самите дюнерджии са изненадани, че вниманието пада именно върху тях и техните заведения за бързо хранене, тъй като те не виждат себе си като локации за разпространение на вируса.
"Ние продаваме храна за вкъщи или хора минават да си вземат нещо да хапнат на крак. Тук никога не се събират много хора едновременно. А тези, които са тук, дори дори сами обръщат внимание на правилата - спазват разстояние по между си и носят маски", коментира пред германския в. "Билд" 48-годишният Бирол Ягчи, управител на ресторантче за бързо хранене за дюнери и кебап в Берлин.
От 20 години неговото заведение стои на едно и също място и за това време е успял да събере лоялна клиентела, която, по думите му, уважава правилата. Колкото до сегашната ситуация с коронавируса, сам той прави всичко по силите си, за да опази себе си, персонала си и клиентите си.
"Разбира се, мама се притеснява за всички нас, но училищата и търговските центрове са много по-вероятни места за разпространение на коронавируса", коментира дюнерджията.
Относно коментара на канцлера Меркел за дългите опашки пред дюнерджийниците Бирол е доста скептичен.
"В момента сме отворени до 23,00 часа, но обмисляме да започнем да затваряме вече в 22,00, тъй като толкова късно просто вече няма клиенти", обяснява той.
Същото е и мнението на друг собственик на дюнерджийница в Берлин - 41-годишният Мехмет Йълмаз.
"Няма тълпи от хора. Ние сме маркирали разстоянията между клиентите пред прозореца за продажби и учтиво предупреждаваме клиентите, ако те не спазват указанията", коментира той.
За клиентите отворените дюнерджийници са добро решение на затворените барове и ресторанти. В един момент, когато супермаркетите и градският транспорт са много по-наблъскани с хора, просто няма логика да се сложи забрана на подобни места за бързо хранене да работят.
Междувременно дебатите все още продължават, като канцлерът продължава да търси съюзници, които да ѝ помогнат да прокара идеята за ново по-строго затваряне.
От три седмици страната продължава да бъде под "лека карантина", включваща затваряне на ресторантите, спортните зали и театрите, която обаче не води до намаляване на заразяванията.
Ще стигнат ли обаче съпротивителните сили на местните власти да устоят на този напор на Меркел. Дюнерджиите им стискат палци.