За миналата година Ел Салвадор успя да отбележи своеобразен рекорд - 1140 убийства - най-малкият брой на насилствените смъртни случаи на годишна база за последните три десетилетия.
Това беше и обещанието на младия президент на страната Наиб Букеле - да сложи край на спиралата от насилие, кървища и убийства, обзела Ел Салвадор. И до 26 март обещанията му изглеждаше, че се изпълняват - малко по малко.
Уви, тази дата обаче ще остане с мрачна сянка в историята на страната, след като вълна от насилие удари столицата Сан Салвадор. Уличните банди излязоха явно, стреляйки на посоки по търговци със сергии, пътници в автобусите и обикновени граждани по пазарите.
Резултатът е 62 загинали само в рамките на едно денонощие - най-черната статистика за малката държава от края на гражданската война там през 1992 г. Масовите нападения всяха паника сред гражданите и им напомниха за все още огромното влияние, с което бандите разполагат.
Властите в страната реагират светкавично и още в 3 часа сутринта в неделя парламентът приема обявяването на извънредно положение за 30 дни.
Конституцията на страната позволява налагането на извънредно положение "в случай на война, териториална инвазия, бунт, природна катастрофа, епидемия или друго общо бедствие или при сериозни нарушения на обществения ред", се казва в съобщение на салвадорския парламент.
С този ход президентът получава правото да суспендира някои граждански свободи, гарантирани от конституцията, да разхлаби условията за извършване на арест и да ограничи свободното събиране на хора.
С тези мерки властите целят да дадат възможност на правителството да следи по-лесно комуникации между гражданите, а надеждата е, че това ще доведе до по-бързо залавяне на отговорните за насилието, както и до разбиване на някои от твърдо установилите се банди.
Ел Салвадор е дом на някои от най-жестоките от тях като MS-13 и 18th Street Gang, които отдавна тероризират градовете на страната, изнудвайки местни бизнеси, продавайки наркотици и занимавайки се с проституция.
Тези престъпни организации също имат широко присъствие в САЩ, като според правителството на САЩ именно бурното насилие и ендемичната бедност са довели много салвадорци към Америка, където те обаче са попаднали отново в лапите на организираната престъпност.
Полицията в Ел Салвадор вече използва извънредните правомощия, дадени ѝ от президента, като в рамките на няколко дни бяха арестувани близо 600 заподозрени членове на престъпни банди, за които се предполага, че са отговорни или може да знаят нещо за вълната от терор от 26 март.
Междувременно Букеле обеща да заеме твърда позиция спрямо бандите, които контролират цели квартали и се занимават с изнудване и трафик на наркотици. Така например някои от тези градски райони още в неделя осъмнаха блокирани от полиция и военни, които извършваха обиски на апартаменти и не допускаха почти никакво излизане от поставения кордон.
Експерти по сигурност предупредиха, че тези действия на правителството могат да създадат проблеми със системата на затворите в страната, тъй като заради масовите арести ще се получи пренаселване и може да се наложи пренасочването на допълнителни ресурси за издръжката на новите затворници.
Директорът на службата по затворите в страната Озирис Луна отговори на тези притеснения с обещанието, че членовете на престъпни банди ще получават само по две хранения на ден.
"Todo lo que hagan sus «homies» allá afuera a la población honrada del país, lo van a sufrir los criminales aquí".#GuerraContraPandillas pic.twitter.com/4y4pG3L8F0
— Osiris Luna Meza (@OsirisLunaMeza) March 29, 2022
Думите му бяха защитени и от президента Букеле, който в Twitter заяви остро, че ако международната общност се загрижи толкова за правата на затворниците, може да изпрати средства на Ел Салвадор за изхранването им, тъй като той не възнамерявал да взима "държавни пари от училищата, за да нахрани тези терористи".
Като мярка за избягване на бум на насилието зад решетките, държавният глава е разпоредил още мерки като част от извънредното положение - килиите в затворите с максимална сигурност ще останат заключени денонощно, докато положението не бъде отменено.
"Посланието към бандите е следното - заради действията ви, вашите момчета няма да видят повече нито един слънчев лъч", написа още Букеле в Twitter.
Не всички обаче са оптимистични за строгите мерки, които президентът предвижда като отговор на насилието.
Според Жанет Агилар, специалист по сигурността в Салвадор, бандите може отново да излязат за публичен терор на обществените места, за да изпратят на властите ясно послание относно това кой има реален контрол над страната.
"Това засегна правителството, защото разкрива тяхната неспособност и показва на обществеността провала им за тези близо три години в това, с което се гордееха най-много и смятаха за най-голямото си постижение - борбата с уличното насилие", коментира Агилар пред Bloomberg.
Президентът Букеле действително дойде на власт с обещанието да спре убийствата и да ограничи дейността на бандите. Но според някои експерти не мерките, които той е предприел за реформи в сигурността, са ключовият фактор броят на убийствата да спадне, а нещо друго.
Според местни медии още след избирането му за държавен глава Букеле е сключил сделка с основните банди за постигане на мир. Именно затова през 2021 г. Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на висши служители от Ел Салвадор, включително на заместник-министъра на правосъдието и обществената сигурност, за ролята им в преговорите за "тайно примирие" с ръководствата на уличните банди.
Тъй като същите банди имат силни позиции в САЩ, американските власти смятат, че подобни действия от салвадорското правителство влияят негативно на сигурността в Америка.
Така, според Министерството на финансите на САЩ, салвадорският президент и хората му са предложили финансови стимули на бандите и преференциално отношение към лидерите им в затворите - достъп до мобилни телефони и проститутки. В замяна на това бандите е трябвало да се ангажират да намалят насилието и убийствата по между си.
Букеле отрече тези обвинения и отстоява строгия си подход като причината за драстично намаляване на убийствата.
Според анализаторите сега това споразумение може да се разпадне, ако вече не се е разпаднало.
Букеле е последният в дълга поредица от президенти на Салвадор, обвинени, че преговарят с банди и им предоставят стимули, за да поддържат мира. Тактиката е била използвана от последователни правителства, за да спечелят избори и да привлекат населението, което е уморено от безкрайното насилие.
Междувременно президентът на Салвадор още от преди е критикуван от групи за защита на човешките правата, че използва военните за намеса в законодателната власт, както и за решението му миналата година да уволни съдии от Върховния съд и главния прокурор. Опозицията в страната нарече този ход "противоконституционно заграбване на властта".
Обявяването на извънредното положение в неделя предизвика опасения, че Букеле ще използва насилието през уикенда, за да се овласти още повече.