"Втора вълна" - двете думи, които на много места в Западна Европа вече предизвикват страх и паника. Не и според германския министър на здравеопазването Йенс Шпан.
В последното си изказване по време на партийно събитие на Християндемократическия съюз (ХДС) той заяви, че въпреки ръста в новите случаи на коронавирус в страната, тя не се нуждае от ново масово блокиране, каквото видяхме през пролетта, за да задържи контрола върху пандемията.
Нещо повече - Шпан дори заяви, че погледнато в ретроспекция, някои от предприетите от федералното правителство мерки за защита срещу разпространението на COVID-19 "може да са били непропорционални".
През март, подобно много други европейски държави, включително и България, Германия наложи строги мерки за карантина. От страх от новия и непознат вирус, страната издаде нареждане за ограничаване на контактите и за затваряне до второ нареждане на магазини, фризьорски салони, кръчми и ресторанти. Бяха наложени и строги ограничения за излизане навън, а на пациентите в болниците беше забранено да бъдат посещавани от близките си.
Според него сега подобни крайности като да се забранява на хората да посещават болните си роднини няма да бъдат необходими вече.
"С днешните си знания можем да взимаме по-добри решения между защитата и ежедневието си, защото знаем повече, защото имаме повече опит. Вече няма да има нужда да затваряме фризьорски салони и магазини. През последните няколко месеца научихме как може да се защитим, без да са необходими подобни мерки, особено ако носим маски и се държим на дистанция", коментира Шпан.
Въпреки изразеното си мнение по темата, той беше категоричен, че решението през март за налагане на блокада е било правилно от тогавашната гледна точка - да бъдат защитени най-слабите и уязвимите членове на обществото.
По негови думи подобно нещо вече няма да бъде необходимо, тъй като експерти и политици научават повече за вируса всеки ден, което ще им даде възможност да вземат далеч по-адекватни мерки.
Все пак той си остави вратичка за евентуални бъдещи налагания на блокада, но те вече ще бъдат в контрола на местните провинциални правителства, които сами да определят дали подобно нещо е необходимо.
Шпан подчерта, че хората трябва да продължат да бъдат предпазливи, да си мият ръцете обилно и продължително със сапун, да носят маски на закрити обществени пространства. Така, чрез личната отговорност за здравето, общите мерки могат да бъдат избегнати.
"Учим се къде опасностите са най-големи, за съжаление като се социализираме и празнуваме заедно", допълни още той.
Междувременно водещия германски вирусолог Кристиан Дростен от берлинската болница "Шарите" предложи една нестандартна идея за промяна в практиката на карантиниране. Според него вместо хората да стоят в изолация в рамките на 14 дни, този период трябва да бъде сведен само до 5 дни.
Според него може да се твърди, че след петия ден опасността от заразяване за околните е преминала или поне е силно намалена, а предложението му идва на фона на дебата в германското общество за евентуално ново блокиране на държавата.
По думите му също така тези първи пет дни може да не се "прахосват" за правене на тестове, а едва след изтичането им да се проверява дали конкретният човек има инфекция и още повече - дали все още е заразен.
Германия е една от страните, които в момента се сблъскват с опасността от евентуална втора вълна на коронавируса, след като статистическите данни на института "Роберт Кох" показват повишаване на средната бройка на новите случаи. Освен това там спада все повече средната възраст на заразените, като мнозинството от новите случаи е сред по-млади хора, при които заболяването преминава по-леко.
Предполага се, освен това, че много от тях изобщо не търсят лекарска помощ и не биват диагностицирани - например поради угризения на съвестта, тъй като са били на парти.
В това отношение предложенията на Дростен дават интересен поглед към евентуалното реорганизиране на усилията на държавите, така че да покриват по-сериозен параметър от новозаразени.
В едно отношение мнението му напълно се припокрива с това на Йенс Шпан - ако Германия иска да избегне нова блокада, тя трябва да заложи на маските и на социалната дистанция.
По думите му, маските играят решаваща роля и спрямо аерозолите - могат да ги задържат, дори да не са поставени по най-правилния начин. Аерозолите могат и да се "промъкнат" покрай маската, но това води до пряка опасност от зараза на околните.