Могат ли екипите на северномакедонския национален отбор по футбол да се превърнат в още един препъникамък за амбициите на Скопие за членство в ЕС?
Напълно е възможно.
Правителството на Гърция отправи призив към премиера на Северна Македония Зоран Заев страната му да се придържа към Преспанското споразумение, с което двете страни уредиха спорните въпроси помежду си.
От Атина наблягат на това, че споразумението важи във всичките му аспекти, включително и що се отнася до футбола и други международни спортни прояви, пише гръцкият в. "Катимерини".
Призивът на гръцките управляващи идва на фона на последния мач на Северна Македония от Европейското първенство по футбол срещу Нидерландия. По време на мача, а и на всички други от първенството за югозападната ни съседка, отборът играеше с тениски, на които беше изписано само "Македония", а не "Северна Македония", както вече е името на страната.
Още от самото начало на Евро 2020 футболната федерация на Гърция подаде оплакване до УЕФА, с което сигнализира за нередност с името и екипите на отбора.
В казуса тогава се намеси дори външният министър на Северна Македония Буяр Османи, който заяви пред медиите в Гърция, че на практика няма как държавата да принуди националния отбор да смени името върху екипите си, тъй като той не се финансира от правителството, а от футболната федерация на страната. Съответно и няма как ръководството на футболния съюз да бъде принудено да извърши промяната.
Още повече - ФИФА забранява директна политическа намеса в ръководствата на футболните съюзи по света, а подобни волности обикновено рефлектират с налагане на санкции на съответния национален отбор и национална федерация.
След това обаче дойде и двубоят между Северна Македония и Нидерландия, за който премиерът Зоран Заев пътува до Ниската земя, за да го гледа лично.
Самият мач беше без реално значение за класирането в група С, като отборът на съседката ни вече беше изгубил шансове да продължи в надпреварата. Въпреки това срещата имаше сериозен емоционален момент, тъй като на практика тя беше и последна за капитана на отбора и звезда на македонците - Горан Пандев.
За да покаже подкрепата си за националите, Заев публикува в Twitter по темата.
Денеска од стадионот во Амстердам давам силна поддршка на македонската фудбалска репрезентација. 🇲🇰⚽️
— Зоран Заев (@Zoran_Zaev) June 21, 2021
Благодарност до холандскиот премиер Марк Руте - @MinPres за поканата заедно да го следиме натпреварот. Без разлика на резултатот од мечот, од денес #MKD и #NED се уште поблиски. pic.twitter.com/ne9WEtd7oC
"Днес, от стадиона в Амстердам, подкрепям силно македонския национален отбор по футбол", написа министър-председателят, пропускайки отново "Северна" в името на страната и отбора.
Разбира се, това доведе до нова остра реакция от страна на властите в Атина.
"Изискваме пълно прилагане на Преспанското споразумение и неговия дух и призоваваме г-н Заев да се въздържа от разделяща реторика, особено по чувствителни въпроси като футбола", се казва в позицията на гръцкото правителство по въпроса.
Оттам се постараха да придадат повече тежест на посланието, намеквайки че добросъвестното прилагане на договорките по споразумението са е сред критериите за присъединяването на страната към Европейския съюз.
От тази гледна точка Гърция реши да отложи поне с три месеца и планираното за юли ратифициране на три меморандума за сътрудничество между двете държави.
От "Катимерини" отбелязват, че това отлагане на ратификацията цели да даде на северномакедонския премиер Заев "възможност да разбере, че страната му има задължения, които не може да пренебрегва".
Тези проблеми с Гърция идват на фона на продължаващите обтегнати отношения между Скопие и съседна София. Във вторник България потвърди отново своето вето над приемането на рамка за започване на преговори за присъединяване към ЕС за Северна Македония.
Позицията на българското правителство беше представена на съвета на външните министри на държавите от ЕС от служебния министър на външните работи Румен Александров, който взе участие в заседанието в Люксенбург.
"България продължава проучвателните консултации със Скопие в изпълнение на Договора за приятелство и добросъседство. Подхождаме конструктивно и добронамерено, но очакваме Република Северна Македония да пристъпи към изпълнение на практика на поетите на високо ниво на 17 юни 2021 г. в София ангажименти, което ще позволи да се придвижим в положителна посока", се казва в съобщение на Постоянното представителство на Република България в Брюксел.
Никой не е изненадан от тази позиция на България, след като миналата година правителството на Бойко Борисов и в частност министъра на отбраната и лидер на ВМРО - Красимир Каракачанов - изоставиха позицията на "сигурна подкрепа" на въпрос на тълкуване на историята.
Особено след като македонските историци тотално бойкотираха работата на двустранната комисия, занимаваща се с общото минало и културното наследство на двете държави, в Скопие няма как да очакват, че българската позиция по въпроса ще се промени за една нощ, нищо че в момента има ново правителство.
Така че колкото и Заев да говори високопарно, че Македония Е Европа, тя няма да стане ЕС, докато нещо не се промени.
Едно е ясно - Скопие трябва да мине по пътя на чистите отношения със съседните си държави, ако иска да направи какъвто и да е напредък по отношение на членството в Обединена Европа.
Това означава както да преглътне това "Северна" в името си, така и да седне отново на масата на преговорите със София, за изчистване на спорните моменти от историята. Или поне за демонстриране на добро желание в тази посока.
И за Скопие трябва да е ясно, че няма друг път към евроинтеграцията освен още малко "преглъщане на националното его".