Протести, сблъсъци с полицията и свикване на националната гвардия - напрежението в редица градове в САЩ е близо до точката на пречупване, след като 46-годишният Джордж Флойд почина по време на арест от задушаване.
Редица големи градове като Чикаго, Ню Йорк, Лос Анджелис, Мемфис, Денвър и Оукланд се присъединиха към демонстрациите след смъртта на Флойд, като на места се стигна до сериозно нагнетяване на напрежението. Най-сериозно засега остава положението в Минеаполис, където Флойд намери смъртта си, както и в съседния град Сейнт Пол.
Още часове след инцидента на 27 май стотици хора се стекоха на мястото. Първоначалното намерение на организаторите е било за мирен протест и поддържане на социална дистанция. Демонстрантите започнаха със скандирания "Не мога да дишам" и "Можех да съм аз".
По-късно вечерта обаче тълпа от стотици гневни граждани заобиколи полицейското управление в града и го опожари. Освен това управлението беше замеряно с камъни. Протестиращите направиха жива верига около участъка, а за да разпръснат множеството, органите на реда използваха гумени куршуми и сълзотворен газ.
На следващия ден полицията отново използва сълзотворен газ срещу демонстранти, които разграбваха и опожаряваха магазини и рисуваха полицейски коли с графити.
Пожарната служба на Минеаполис обяви в четвъртък, че пожарникарите са реагирали на приблизително 30 пожара през нощта, като повечето изглеждат умишлени. При тях, за щастие, няма пострадали цивилни или служители на реда.
Това доведе и до ответни действия от страна на губернатора на Минесота Тим Уолц, който активира националната гвардия на щата по молба на кметовете на Минеаполис и Сейнт Пол.
Повече от 500 военнослужещи бяха насочени преди ден към двата града. Уолц обяви положението за "извънредна ситуация в мирно време". По думите му кражбите, вандализмът и подпалването на обекти от предишната нощ са довели до нанасянето на щети на много бизнеси, включително и такива, които са собственост на представители на малцинствата.
"Смъртта на Джордж Флойд трябва да доведе до правосъдие и системни промени, а не до още смърт и унищожение", каза Уолц, призовавайки протестите да останат мирни.
Още масло в огъня добави и президентът Доналд Тръмп, който с туит предизвика към себе си редица гневни коментари и обвинения в подбуждане на насилие спрямо протестиращите.
"Тези бандити опетняват паметта на Джордж Флойд и аз няма да допусна това. Разговарях с губернатора Тим Уолц, който каза, че армията ще бъде с него в това. Ще се опитаме да контролираме всички безредици, но когато започнат грабежите, ще започне и стрелбата. Благодаря ви", написа Тръмп.
Впоследствие от Twitter обявиха, че са скрили коментара на Тръмп, обяснявайки че той "насърчава насилието" и по този начин нарушава правилата на социалната мрежа.
Думите на държавния глава може само да засилят гневните реакции и да насърчат допълнително протестиращите да използват агресивни действия, което, от своя страна, може да доведе до тежки сблъсъци между националната гвардия и демонстрантите.
Как се стигна до това положение?
На 27 май полицията в Миенаполис отговаря на сигнал за използване на фалшиви пари в магазин. Униформени служители се доближават до колата на 46-годишния чернокож американец Джордж Флойд, докато той е вътре. Според полицията, която го набелязва като заподозрян, му е било наредено да се отдалечи от превозното средство, но той оказал съпротива.
Видео, разпространено в интернет, обаче показва друга картина към ситуацията. Вътре не се вижда как се стига до конфронтацията, но показва Флойд, проснат на земята, докато бял полицай, по-късно разпознат като Дерек Чаувин, го пристиска към тротоара с коляно върху врата му. Мъжът започва да вика за помощ, крещейки "Моля ви, не мога да дишам" и "Не ме убивайте", докато очевидци настояват полицаите да го пуснат.
От клипа се вижда, че има и други полицаи наоколо, но те също не реагират на призива. Когато чернокожият мъж спира да се движи, въпреки настояването на очевидците да го пусне, полицаят все още го пристиска. След това медици проверяват пулса му и го отвеждат с линейка.
Видеото е разпространено в интернет и доведе до излизането на десетки хиляди хора по улиците на града, които настояват за справедливост и обвинения в убийство спрямо полицая, извършил ареста.
Според официалното съобщение мъжът е починал в болницата. Смъртта му се разследва от ФБР и държавните правоохранителни органи. Очаква се федералното бюро да представи своите заключения пред прокурора на щата Минесота за възможни федерални обвинения.
В изявление на полицията се казва, че служителите са успели да поставят белезници на заподозрения и отбелязали, че "изглежда е изтърпял медицинско страдание". Впоследствие четиримата служители, участвали в ареста, са уволнени от полицейското управление в Минеаполис, като по случая е назначено вътрешно разследване.
В ръководството на полицията в Минесота се посочва, че служителите, са обучени специално как да използват коляно така, че да не оказват директен натиск върху дихателните пътища.
Семейството на Флойд и протестиращите обаче искат полицаите да бъдат обвинени в убийство.
Кметът на Минеаполис Джейкъб Фрай също призова да бъдат повдигнати обвинения срещу полицая, притискал Флойд.
"Да си чернокож в Америка не трябва да бъде смъртна присъда. Пет минути гледахме как бял полицай притиска с коляно в шията чернокож мъж. В продължение на пет минути! Когато чуеш, че човек моли за помощ, трябва да му помогнеш. Този полицай се провали в най-основните си човешки задължения", коментира Фрай.
"Просто го убиха. Отнесоха се с него по-зле, отколкото със животно", казва Филонийс Флойд, брат на покойния.
Сенаторът от Минесота Ейми Клобучар призова за сериозно и независимо разследване.
Върховният комисар на ООН за правата на човека Мишел Бачелет осъди случая и призова американските власти да предприемат "сериозни мерки" за слагане на край на тези "убийства". Бачелет каза, че разбира гнева и бурните протести на гражданите на Минеаполис, но ги призова да протестират мирно, за да не се стига до повече насилие.
Инцидентът напомня на други случаи, при които отново имаше широко обществено недоволство. Един от тях роди движението Black Lives Matter. То започна след оправдателната присъда на полицая Джордж Цимерман, който застреля афроамериканеца Трайвън Мартин през февруари 2012 г.
Покрай инцидента се припомня и смъртта на Майкъл Браун във Фъргюсън, чиято аутопсията показа, че е прострелян с най-малко шест куршума, а полицаят Дарън Уилсън беше оправдан.
Смъртта на Ерик Гарнър в Ню Йорк през 2014 г. също предизвика огромни протести. Думите "Не мога да дишам" бяха скандирани в цялата страна. Те бяха изречени поне 11 пъти от Гарнър, отново невъоръжен чернокож, след като беше задържан от полицията по подозрение за незаконна продажба на цигари. Полицаят, участвал в ареста, бе уволнен пет години по-късно, но нито един служител не е обвинен. Смъртта му се превърна в призив срещу полицейската бруталност.
Последните случаи на убийства от полицаи на чернокожи американци бяха с Ахмад Арбъри в Джорджия и Бриона Тейлър в Кентъки.
Арбъри бе застрелян от бивш полицай и наследника му - Грегъри и Травис МакМайкъл, по време на обичайния джогинг на чернокожия мъж през май тази година. Обяснението бе, че двамата го сметнали за крадец. Засега няма обвинения.
В случая с Бриона Тейлър тя беше застреляна в дома си, където нахлули трима полицейски служители Джонатан Матингли, Брет Ханкисън и Майлс Косгроув. Тя и приятелят й помислили, че домът им е взломен. Според официалната версия на полицията приятелят на Тейлър - Кенет Уокър, е нападнал служителите, докато те проверявали за наркотици. Той първоначално е обвинен за нападението срещу полицаите, но по-късно обвинението е снето. Сега обект на разследване са действията на полицаите.