Балканите от край време са място, където много често се размиват границите между политика и престъпност, а корупцията по високите етажи на властта е нещо, с което всички сме свикнали.
Затова и по нашите географски ширини са редки случаите на осъдени бивши или настоящи политици.
Редки, но все пак ги има като един слаб лъч на светлина и надежда.
Последният такъв случай е от Албания, където по-рано тази седмица бившият вътрешен министър Саймир Тахири бе осъден на три години и четири месеца затвор за злоупотреба със служебно положение във връзка с мрежа за наркотрафик, ръководена от негови роднини.
Според решението на съдия Енгерт Пелумби от Специалния апелативен съд за корупция и организирана престъпност Тахири се е облагодетелствал от "нелоялни услуги и облаги и в същото време, използвайки служебното си положение, е нарушил закона."
Присъдата срещу Тахири идва след петгодишен процес, който започва, след като италианските власти в Сицилия разбиват група за трафик на марихуана и оръжие, ръководена от братята Мойси и Артан Хабилай. Смята се, че тяхната мрежа е имала годишен доход от над 20 милиона евро.
По стечение на обстоятелствата двамата са братовчеди на Тахири и през последните години са явяват като доста известни имена в албанското публично пространство с чести обвинения за престъпна дейност в Гърция и Италия.
В крайна сметка лидерът на мрежата Мойси е арестуван при специална операция на италианската полиция в района на Катания през есента на 2017 г. и впоследствие е осъден на 15 години затвор.
По време разследването обаче изниква името на Тахири, засечено в записи на подслушани разговори между членовете на бандата на Хабилай, които разказват как са му давали подаръци в периода докато е бил министър. Това се е случвало в периода на първия кабинет на премиера Еди Рама между 2013 и 2017 г.
В Албания веднага е повдигнато обвинение срещу Тахири. За ареста на такъв високопоставен политик обаче е необходимо одобрението на парламента, а управляващото мнозинство отхвърля искането поради липса на доказателства.
Шест месеца по-късно, вече през пролетта на 2018 г., Тахири (по това време вече е заместник-министър на вътрешните работи), подава оставка и е изключен от партията си, което позволява на разследването да продължи.
Обвинението успява да докаже, че политикът е предоставял на братята Хабилай личния си автомобил и че е правил няколко пътувания с тях. Той също така е получавал и различни подаръци от братовчедите си. Прокуратурата иска ефективна присъда от 12 години затвор, но след няколко обжалвания и преразглеждания Тахири получава 3-годишна условна присъда.
Все пак миналата година Върховният съд разпорежда ново разглеждане поради нередовни процедури, предприети от съдии и прокурори, за да се стигне до сегашната присъда.
За съдия Пелумби чрез бездействието си Тахири е позволил на престъпната група на Хабилай да проникне в полицията, което е затруднило борбата с престъпността. Неслучайно заедно с бившия вътрешен министър в затвора за четири години ще влезе и предишния началник на полицията в град Вльора - Джаелд Цела.
От своя страна Тахири, който продължава да твърди, че е невинен, определи решението като несправедливо.
"Съжалявам за начина, по който това се случи. Аз съм напълно невинен в морално отношение, никога не съм нарушавал закона и съм обичал всеки ден от работата си. Щастлив съм, че си свърших работата по най-добрия начин", написа той в своя Facebook профил.
Не така обаче мислят от в американското посолство в Тирана, от където приветстваха присъдата.
"Призоваваме съдебните институции да продължат да демонстрират, че никой - независимо от партия, пост или богатство - не е над закона. Без повече безнаказаност", пише в официално изявление посланик Юри Ким.