Елена Вио е 54-годишна медицинска сестра от италианския град Тревизо, която работи от близо 30 години в интензивното отделение на болницата Ca' Foncello. След първата, втората и третата вълна на пандемията от COVID-19 тя е на първа линия, за да се бори за живота на заразените пациенти.
За съжаление, много хора издъхват пред очите ѝ, особено при бума на болни от февруари-март 2020 г. Но въпреки че вижда отблизо фаталните последици от коронавируса, Елена е сред медицинските сестри в Тревизо, които отказват да се ваксинират.
"Не искам да се ваксинирам, защото ваксината е временно решение, а и нямаме достатъчно информация за лекарството. Окончателните данни за имунизацията ще са ясни едва в края на 2023 г.", смята Елена.
Доскоро мнения като нейното се приемаха за изцяло лична позиция и при нея е било повод само за спорове с колегите ѝ. Но през последните месеци заради ниския брой поставени дози в комбинация с появилите се по-заразни варианти на COVID-19 и медицинските лица, които открито заявяват, че няма да се имунизират, правителството в Италия реши да вземе по-сериозни мерки.
Здравните власти в страната приеха законодателни промени, с които направиха ваксините срещу коронавирус задължителни за всички медицински работници, в това число и служителите на аптеки. Онези, които отказват имунизация, няма да имат правото да упражняват професията си за период от минимум една година или докато рискът от заразяване е висок.
В новите правила се казва, че целта на правителството е да защити медицинския персонал както от опасността да се заразят помежду си, така и от риска да предадат вируса на пациентите.
Новият указ обаче бе посрещнат с яростна съпротива от част от медицинските среди, които са подкрепени от определени кръгове на политическото движение "5 звезди", изразяващо скептицизъм относно имунизационната кампания.
На прицел сега са въведените правила от правителството, които получават допълнителен отзвук заради засегнатия медицински персонал, който отказва да си постави ваксина срещу COVID.
"Изпратили сме отворено писмо до властите. Според нас не е етично да принуждават професиите от сферата на медицината да се имунизират задължително, но все още очакваме отговор от правителството и здравните власти", заявява Елена Вио пред италианската медия Treviso Today.
Правителството обаче не смята да отстъпва независимо колко са големи тревогите на здравните работници и независимо, че те се разпростират из цяла Европа.
Според проучване от началото на годината, цитирано от Politico, медицинските работници на Стария континент се притесняват основно от страничните ефекти на ваксината. Други се опасяват от финансовите интереси, които може би са замесени в мащабната имунизационна кампания, а трети смятат, че е по-добре да се заразят и така да засилят естествения си имунитет.
От анкетираните здравни работници медицинските сестри показват по-широко недоверие към ваксините от лекарите и въпреки че Италия и Словения се открояваха като държави, в които медицинският персонал масово отказва да се ваксинира, във Франция също бе подета кампания за задължителна ваксинация.
Десетки лекари, сред които и ръководители на здравни отдели, призоваха френското правителство да приеме закон, с който да задължи лекари, медицински сестри, санитари и работещи в старчески домове задължително да се имунизират, за да се предотврати масовото заразяване с Делта варианта на COVID-19.
И докато министър-председателя Жан Кастекс посрещаше членове на парламента и здравни служители от различни департаменти, за да обсъдят предложението, здравният министър Оливие Веран директно обяви, че ако до 15 септември има останали медици без ваксина, техните заплати ще бъдат спрени.
"Франция няма да позволи на здравните работници да ходят на работа и да застрашават живота на уязвимите групи. Искането да се имунизират не е сочене с пръст, а молба да изпълнят ангажимента си", заяви Веран.
Досега само 57% от болногледачите в старчески домове и 64% от болничния персонал са ваксинирани във Франция, сочат данните на Френската болнична федерация, а с очертаващия се риск от нова вълна на заболели през есента, властите в страната искат да се подсигурят.
Мнозина обаче приемат с неохота крайния срок, поставен от френския здравен министър, и се обявиха в защита на болничния персонал, който отказва имунизация, с кампания в социалните мрежи #JeNeMeVaccineraiPas (Не ме ваксинирайте). За здравния министър обаче поставеното условие не е изнудване, а придържане към принципите на науката.
"Това е въпрос на принципи. Лекар, който не вярва в науката, не е лекар. Не може да карате училищен автобус, ако не вярвате в спирачките", смята Веран.
В България главният здравен инспектор доцент Ангел Кунчев също повдигна въпроса за задължителната имунизация сред лекари, учители и социални работници, тъй като и у нас ваксинационната кампания върви с бавни темпове.
"Когато професията ти е такава, че представляваш риск за останалите, ваксината трябва да стане задължителна. Абсурдно е в социалните домове 20% от персонала е имунизиран и то при положение, че се полагат грижи за 90-годишни хора", смята доцент Кунчев.