Когато Бабита Деокоран - 53-годишната държавна служителка и главен финансов директор на здравния отдел в местното правителство на южноафриканската провинция Хаутенг, изнася информацията за шокиращи измами и корупция за милиони рандове (валутата на Република Южна Африка), скандалът води след себе си вълна от оставки и разследвания.
Волята за борба с корупцията в Южна Африка в момента е достигнала пиковата си точка, след като бившият президент на страната Джейкъб Зума беше вкаран в затвора заради всичките си злоупотреби с власт през годините, но въпреки това изнесените от Деокоран данни за фалшиви договори за доставка на медицински материали за борба с ковид кризата хвърлят мнозина в шок.
Документите, които тя представя, доказват наличието на корупционна схема за над 330 милиона ранда (над 20 милиона долара) при доставката на лични предпазни средства по време на локдауна в страната през 2020 г.
Това доведе до уволненията на няколко висши служители, включително бившия провинциален здравен министър Бандиле Масуку.
Затова и когато на 23 август тази година маскирани мъже нападат Бабита Деокоран на улицата пред дома ѝ, малко след като е оставила дъщеря си в училище, цялата страна е шокирана. Държавната служителка е простреляна многократно в тялото и в главата, като смъртта ѝ настъпва на място.
Глобалната неправителствена организация за защита на човешките права Amnesty International изрази сериозна загриженост около убийството, а от Фондация "Ахмед Катрада" определиха инцидента като професионална и добре планирана атака.
По-малко от две седмици след убийството ѝ полицията в Южна Африка вече има първите седем задържани души във връзка с покушението над нея.
Основната теза, по която органите на реда движат разследването, е, че става дума за заговор за отстраняването на Деокоран - както за отмъщение от засегнатите от разкритията ѝ властни хора, така и чисто прагматично изчистване на най-важния свидетел на прокуратурата по течащото в момента мегадело за корупция сред държавния апарат в провинцията Хаутенг.
Смъртта на бившата държавна служителка провокира множество коментари сред обществото за нуждата от това властите да защитават подобни ключови свидетели, изнасящи информация по важи дела за корупция.
Въпреки че законовата уредба в Южна Африка позволява полицейска защита за онези, които подават сигнали за престъпления, включително за корупция, според старшия изследовател в Института за изследвания на сигурността Ричард Челин има още много какво да се направи за осигуряването на протекция на тези хора.
"В момента, в който някой започне да става важен фактор в разследване за корупция, винаги се появява заплаха за живота му", коментира той.
В конкретния случай с Бабита Деокоран отделът за специални разследвания в провинция Хаутенг по някаква причина е преценил, че тя не заслужава специална защита.
Самата тя е заявила, че не смята, че животът ѝ е застрашен по някакъв начин, но според Челин крайната преценка е трябвало да бъде взета от отговорните органи, които принципно са длъжни да знаят по-добре за какво става въпрос.
По думите му убийства като това на Деокаран се използват за изпращане на съобщение до други държавни служители, които потенциално биха подали сигнали за корупция и нарушения, за да ги предупреди да не сътрудничат на полицейските разследвания.
За това призовават и от Фондация "Катрада" - южноафриканска група за защита на гражданските права. Макар оттам да похвалиха властите за бързите арести по случая, в публикувана официална позиция те критикуват властите за липсата на защита за хората, съобщаващи за злоупотреби.
Оттам твърдят, че много подобни случаи на убийства на автори на сигнали не получават достатъчно обществено внимание, като по този начин редица случаи са оставени "да избледнеят", а семействата на жертвите са оставени без справедливост.
"Арестите по делото "Деокаран", колкото и да са важни, няма да върнат майката, дъщерята, колегата и честния държавен служител", се казва в позицията на неправителствената група.
Полицията призова хората да продължат да съобщават за корупция и увери настоящите свидетели, че имат защита.
"Убийството на г-жа Деокаран не трябва да възпира южноафриканците и държавните служители да съобщават за случаи на корупция, злоупотреби, алчност и лошо управление в правителствените ведомства по въпросите, общините и държавните субекти", се казва в изявление на правоохранителните органи в провинцията.
В момента разследването по убийството ѝ продължава, като стана ясно, че полицията издирва висш кадър на Африкански национален конгрес - управляващата партия в Южна Африка, като потенциален поръчител. Все още обаче не се посочва кой е конкретният политик, нито се дава повече информация за връзката с престъплението.
Задържаните до момента седем души са по-скоро свързани с организирането и изпълнението на покушението над Деокоран. В автомобилите им са били открити големи суми пари кеш.
От полицията коментират, че самата операция по извършването на атаката е била скъпа и изпълнена от хора с опит.
Задържаните мъже са обвинени в убийство, опит за убийство, заговор за извършване на убийство и притежание на оръжия без лиценз.
Надеждата на властите в провинцията е, че с бързите арести и със сигналите за продължаващо разследване, към което потенциално ще бъдат привлечени още обвиняеми, ще се повиши цялостно доверието в полицията и властите в Хаутенг като цяло.
"Вярвам, че полицията ще разкрие организаторите на това ужасяващо престъпление", заяви в реч премиерът на Хаутенг Дейвид Махура, определяйки Деокоран като "държавен служител за пример".
"Корумпираните елементи в правителството, които са в сговор с престъпния бизнес за фалшифициране на публични търгове и обществени поръчки, няма къде да се скрият. Мародерите няма да спечелят. Няма да отстъпим", допълни още той.
Колкото до делото за корупция и измами с медицински материали за медицинска защита в провинцията продължава. Преди убийството на Деокоран подготвянето на делото е било към своя край, като нейните показания като ключов свидетел са били в основата на прокурорската стратегия. Там все пак разполагат все още с документите, които тя изнася.
Според информации в местните медии обаче Бабита е била важен фактор и в по-мащабно разследване за корупция в държавната администрация на провинцията.
Говорителят на президента Сирил Рамафоса - Хусела Дико също беше отстранена от длъжността си, след като покойният ѝ съпруг Тандизиуе Дико беше замесен в предполагаемите измамни договори, съобщени от Деокаран.
Наскоро здравният министър на страната Звели Мкхизе беше принуден да подаде оставка след обвинения, че той и семейството му са се възползвали от обществена поръчка покрай кризата с коронавируса, отпусната от неговото министерство.