За поредно лято Великобритания е изправена пред по-екстремно време, което налага и по-сериозни мерки.
Островът беше ударен от топла вълна в комбинация с обилни дъждове и гръмотевични бури, което доведе до поредните транспортни проблеми и дори до пускане в експлоатация на една от топлоцентралите на въглища, от която страната се опитва да се откаже.
В понеделник енергийната компания National Grid поиска от собственика на ТЕЦ-а на въглища в Ратклиф-он-Соър в Нотингамшир да започне да произвежда ток. Така беше прекъснат 46-дневен период, в който във Великобритания не се беше налагало да се ползват въглища за електроенергия.
Възобновяването на производството се наложи, за е сигурно, че ще могат да се покрият нуждите заради нарасналото потребление на ток за климатици покрай топлото време.
През уикенда на места на Острова температурите скочиха до 30 градуса.
Освен това можеше да се стигне до потенциален недостиг заради комбинация от проблеми при останалите източници на електроенергия - липса на достатъчно вятър за турбините, намаление на производството от една от атомните електроцентрали заради планов ремонт и проблем при доставките на ток от Норвегия.
Това доведе до привеждане в действие на една от мощностите на въглищната електроцентрала в понеделник, а още една беше поставена в готовност.
Решението, естествено, не се хареса на зелените активисти. Пускането на една от най-замърсяващите форми за производство на ток е знак за провал, обяви Ейми Маккарти от "Грийнпийс".
"Правителството трябва да се хване на работа и да надгради електрическата ни мрежа. През лятото би трябвало да минаваме на слънчева енергия, имаме и възобновяема енергия, която се хаби, тъй като нашата мрежа не може да поеме тока, и стотици проекти за ВЕИ на изчакване, защото не могат да се свържат", допълни тя.
Първоначалният план на Великобритания беше всички мощности на ТЕЦ-а в Ратклиф-он-Соър да бъдат спрени през миналата година, но животът му беше удължен до 2024 г. заради енергийната криза покрай войната в Украйна.
През март отново се наложи да бъдат използвани мощности на въглища заради ниски температури, липса на вятър и достатъчно внос.
В последните дни в части от Великобритания беше по-топло от обичайното, с температури между 28 градуса в Лондон и 25 в Шотландия, като на места на север се стигна до 30.
Същевременно над Острова се изсипаха огромни и количества валежи и гръмотевични бури, които доведоха до отмяна на полети и наводнени пътища.