Серина Уилямс спечели Ролан Гарос за трети път

Серина пречупи Луцие Шафаржова.

Болката в рамото и здравословното неразположение не бяха фактор за представянето на Серина Уилямс на финала на Ролан Гарос и световната №1 спечеи 20-та си титла от Големия шлем. На моменти американката бе притисната до стената от Луцие Шафаржова, която изигра страхотен турнир в Париж, но преклони глава пред класата и мощта на Серина - 6-3 6-7(2) 6-2.

Въпреки трудностите на полуфинала срещу Тимеа Бачински, когато Серина сподели, че едва не е колабирала, в големи периоди Уилямс показа най-добрия си тенис в мача, който сложи точка на женския турнир на Ролан Гарос.

Серина започна агресивно и мощно. Тя печелеше без особени затруднения подаванията си и притискаше Шафаржова, №13 в ранглистата, на ретур. Развръзката на първия сет настъпи след пробив за 3-1, който бе затвърден без притеснения. В осмия гейм Серина стигна до сетбол в подаването на чехкинята, но Шафаржова оцеля още няколко минути. Все пак всичко приключи при подаването на американката.

Добър сервис измъкна Луцие Шафаржова при 30-40 в откриващия гейм на втората част. Нищо обаче не успя да спаси чехкинята малко по-късно, когато с комбинация от дълбоки ретури и максимална концентрираност в разиграванията Серина се поздрави с пробива от третия си опит. Американката затвърди, а статистиката отчете 14 спечелени от нея точки от последните 20.

За Шафаржова нямаше друга алтернатива освен да потърси агресията, но срещу себе си имаше истинска стена. Серина стигна до 30-40 и шестия си брейкбол в мача, който материализира с уинър от ретур - 4-1. И в този момент съдбата на титлата изглеждаше предопределена, след като световната №1 вече водеше със сет и два пробива.

Но Луцие не мислеше така. С двойна грешка Уилямс даде възможност на чехкинята да върне единия брейк, а после с още една подари гейма си. Сценарият се повтори и в осмия гейм, когато с нова двойна грешка на американката Шафаржова се отърси и от втория пробив изоставане, изравнявайки за 4-4, а ретур в мрежата беляза четвъртия пореден гейм за чехкинята, която поведе за първи път в сета.

С нов ретур уинър Серина Уилямс проби отново за 6-5, но пак не успя да удържи сервис гейма си и се стигна до тайбрек. С нова двойна грешка първият минипробив бе на сметката на Шафаржова, след което последва непредизвикана грешка и чехкинята поведе с 3-0. Със защита, достойна за учебник, Луцие взе нова точка при сервис на Серина за 5-2, след което не даде повече точка на американката в дългия гейм и регистрира шест от шест спечелени тайбреци на тазгодишния Ролан Гарос.

Решителната част започна по мечтан начин за Шафаржова, която проби и затвърди за 2-0, но това бе всичко от нея в мача. В четвъртия гейм чехкинята предаде подаването си с двойна грешка, а 11-ият ас на Серина беляза края на петия гейм и тя обърна резултата в своя полза. Нов пробив за 4-2 отново доближи Уилямс до 20-та титла, която се подаде на хоризонта след затвърждаването му.

Мощен вик се изтръгна от гърлото на Серина, след като стигна до три шампионски точки в осмия гейм. С безкомпромисен ретур тя успя от втория опит и затвори мача след два часа и две минути.

Серина не само че вече има 20 титли от Големия шлем и стана едва третата тенисистка в историята достигнала кота "20" след Маргарет Корт (24) и Щефи Граф (22), но спечели отново три поредни турнира от шлема, след като през 2014-а триумфира и на US Open.

За последно това се бе случило през 2002-а и 2003-а, когато американката грабна последователно четирите титли от Големия шлем, постигайки т.нар. "Серина шлем". Уилямс стана и първата тенисистка от 2001-а година насам, спечелила Australian Open и Ролан Гарос в една и съща година.

"Луцие игра много добре. Тя беше великолепен съперник и много агресивна. В третия сет допуснах пробив и бях много нервна, но за радост успях да обърна нещата в своя полза. Още не мога да повярвам, че постигнах 20-та си титла от Големия шлем. Много исках да я постигна и се радвам, че тя стана факт в Париж. Много ви обичам всички и ви благодаря за подкрепата", каза Серина в интервюто на корта.