Григор се размина с Дел Потро

Миналата година в Базел Григор даде само четири гейма на Поспишил.

Вашек Поспишил приключи бързо с второто завръщане на Хуан Мартин дел Потро за този сезон и след 6-4 7-6(7) си осигури мач с Григор Димитров във II кръг на Мастърса в Маями. Двубоят ще е в събота вечер, а при победа нашето момче ще изравни представянето си от последните две издания на турнира. Димитров спечели доста категорично с 6-2 6-2 единствената си среща с канадеца на миналогодишното издание на надпреварата в Базел.

Дел Потро имаше мощната подкрепа на трибуните, но липсата на игрова практика натежа в полза на съперника, тъй като доведе до немалко непредизвикани грешки от ракетата на бившия №4 и настоящ №616 в света. През февруари 2014-а Хуан Мартин продължи тягостната серия от контузии в лявата китка и успя да се завърне на корта чак в началото на този сезон, за да се опита да защити титлата си в Сидни, където обаче беше спрян на четвъртфинал от Михаил Кукушкин.

След двубоя аржентинецът обяви, че трябва да се подложи на нова операция и срещата в Маями на практика бе първият му официален мач на сингъл след поредната интервенция. Дел Потро на моменти загатваше за унищожителната мощ на форхенда си и при 2-2 притисна съперника, достигайки до 0-40, но не взе нито точка повече в гейма. Ритъмът тотално липсваше от сервиса на "Кулата от Тандил" и от нея през първия сет долетя едва един ас срещу цели пет на Поспишил, който отрази и петте брейкпойнта в сервиса си.

Нещо повече, при 5-4 канадецът проби подаването на бившия №4 в света на нула и като на шега открадна първия сет с 6-4 за 43 минути. Дел Потро захапа Поспишил още в първото му подаване за втората част и най-после стигна до толкова дълго търсения брейк, който след няколко минути затвърди за преднина от 2-0. Реално, през този сезон канадецът успя да стигне до две последователни победи на сингъл в един турнир единствено на Australian Open и Хуан Мартин продължи да поддържа живи шансовете си с нов гейм за 3-1.

Поспишил обаче изчака момента за атака и при 4-5 натисна здраво бекхенда на Дел Потро, където аржентинецът очевидно страдаше заради серията от травми в лявата китка. Канадецът стигна до първия си брейкпойнт в сета и след още една непредизвикана грешка проби за 5-5. А в следващия гейм при рутинно изтегляне за форхенд по обратния диагонал нови проблеми връхлетяха Дел Потро, който сякаш контузи и глезена си...

Все пак Хуан Мартин някак се добра до тайбрека, но все по-дългата подготовка за изпълнението на сервис подсказваше физическата умора, която изпитваше аржентинецът, а и болката в глезена допълнително ограничаваше движението му по корта. А Поспишил едва успя да затвори мача дори срещу тази доста отслабена версия на Дел Потро. Аржентинецът имаше два сетпойнта при 6-4, но се срина с двойна грешка, а при 7-7 подари и мачпойнт на съперника с още една. Хуан Мартин се довърши сам с бекхенд в аут и Поспишил ликуваше.