Гладиаторски Алкарас! Триумф на "Ролан Гарос" след над 4-часова битка със Зверев Снимка: Getty Images

Карлос Алкарас е новият шампион на "Ролан Гарос". На финала испанецът победи Александър Зверев в гладиаторска петсетова битка, продължила над четири часа.

В отделните части Алкарас се наложи с 6-3 2-6 5-7 6-1 6-2 за четири часа и 20 минути игра.

Това е първа титла от "Ролан Гарос" за испанеца, като в последните 12 месеца 21-годишният талант не успя да спечели само Australian Open, триумфирайки преди това на "Уимбълдън" и US Open през миналата година.

Междувременно германецът продължава да няма титла от Шлема, като преди това игра и финал на US Open през 2020-а, но отново загуби в пет сета, но от Доминик Тийм.

Алкарас и Зверев си размениха по един бърз пробив в началото за 1-1. След това испанецът остана по-стабилен и с нови два пробива стигна до успех с 6-3 в първия сет.

Тогава Зверев се активизира и обърна. Испанецът имаше огромни проблеми от начален удар и още в първия си сервис гейм, като успя да спаси три точки за пробив. Все пак в петия се пропука, след което и в седмия, за да може Зверев да изравни частите.

Третият гейм се оказа най-продължителният в целия двубой и след час и шест минути Зверев поведе с 2-1 сета.

В следващите два обаче Алкарас не даде никакви шансове на съперника си. Испанецът демонстрира феноменален тенис, взимаше всички важни точки и неслучайно позволи на Зверев да вземе само три гейма.

Алкарас взе четвъртия с 6-1 и петия с 6-2, като в предпоследния гейм в мача испанецът завъртя пробив на нула, за да демонстрира тоталното си надмощие в края.

Благодарение на победата си, от понеделник Алкарас ще бъде №2 в света.