Казват, че не е важно какво казваш, а как го казваш. Може да звучи като старо клише, но сякаш е вярно.
Ето защо езикът на тялото е толкова важна част от комуниакцията между хората. В този ред на мисли, лошите жестови навици са може би най-трудни за преодоляване.
Ето пет, за които да се замислите дали да не промените:
Чоплене на нокти и кожички
Ако имате този неприятен навик, сигурно ще ви е трудно да се откажете. Чопленето на кожичките около ноктите не само е вредно физически за тялото ви, защото непрекъснато създавате ранички и условия за инфекции, но също така разкрива, че сте неуверен и нервен човек.
Този жест показва липса на нравствена сила и характер според Тоня Рейман, експерт в познанията за езика на тялото и автор на трудове в областта.
Заиграване с кичури коса
Оставете косата си намира. Непрекъснатото пипане, прокарване на ръце през скалпа ви и въртене на кичури разсейва доста и вас, и околните.
Освен това е доказано, че това може да повреди косата ви, ако навикът се повтаря дълго време. В случай, че нещо ви стресира или напряга, винаги можете да си играете с нещо друго - химикалка например.
Скръстени ръце и крака
Много хора естествено заемат така наречената "отбранителна поза", която предполага заключени ръце и крака. Това понякога се случва просто защото не знаят какво да правят с крайниците си в определен момент от време.
Тази поза обаче може да ви накара да изглеждате сякаш се плашите или защитавате от околните. Също така оставя впечатлението, че сте недоверчиви.
Когато говорим, е хубаво ръцете ни да са на показ, така внушаваме, че казваме истината, не крием нещо и сме добронамерени.
Сочене с пръст
Има хора, които просто са свикнали да сочат с пръст наляво-надясно. Това обаче може да се приеме като демонстрация на надмощие.
Човекът, който сочи с пръст, определя посоката. Той казва накъде да се тръгне, какво да се направи и т.н. Или поне такива са асоциациите.
Това може да ви изиграе доста лоша шега в общуването с околните. Никой не обича да му се дава наклон. Дори да става дума просто за стар поведенчески навик, за който не сте се замисляли.
Вторачване/отбягване на чуждия поглед
Директният контакт очи в очи е нещо особено важно в пълноценното човешко общуване, но също така крие своите рискове.
Не е хубаво нито да не поглеждате човека в очите, което ви кара да изглеждате уязвими, загадъчни или дори отвратени, нито да се вторачвате в него непрекъснато, което пък ви прави агресивни.
Експерти твърдят, че идеалният контакт очи в очи представлява серия от поглеждания с различна дължина, редувани с отместване на погледа встрани.