Ако се вгледате добре в естетиката на модни брандове, ще откриете пресечна точка помежду им. Всички марки се стремят да продадат лукса на обикновената си публика.
Рекламната стратегия има ясен корен - повечето хора искат да изглеждат като представители от висшата класа, а дрехите са сигурен инструмент, чрез който да постигнат целта си. Обличаш ли се като заможните хора, ще изглеждаш като един от тях.
Но не са малко тези, които са разбрали погрешно тенденцията.
Да капсулираш гардероб на състоятелен човек не означава да се затрупаш отгоре до долу със скъпи марки и злато, които да се виждат отдалеч. Това е логомания и новобогаташка екстравагантност, които противоречат на т.нар. стил на "старите пари" (old money).
С други думи, ако парвенютата се обличат така, че от километри да се виждат щастливо наредените нули в банковите им сметки, улегналите богаташи предпочитат по-изчистената визия, която не крещи "Виж ме, аз имам пари".
В Европа това разделение често се онагледява чрез сравнението в облеклото на западноевропейците и източноевропейците.
Казва се, че откърмените с аристократизъм западняци оставят маниерите им да свидетелстват за високото им обществено положение, докато източноевропейците използват парадирането със скъпи вещи като декларация за потекло и социален статус.
Вероятно и сами се досещате, че по-харесваната и по-желаната стратегия за обличане е тази на аристократичната западна Европа.
Отскоро нашумяла в TikTok като тенденцията на "тихия лукс", новото модно течение дълбоко развълнува душата на поколението Z, които харесаха идеята да размахват класа с дрехите си вместо лога.
Стилът на "старите пари" предполага, че финансовата свобода е постигната благодарение на много години труд и лишения, за да се стигне до изграждането на империя.
Чрез този начин на обличане се намеква, че човек е работил здраво, за да стигне до положението, на което се намира. Не е спечелил от тото, не е държанка на някои sugar daddy и по-важното - умее да управлява парите си.
Куп качествени послания, които могат да бъдат сведени до едно ежедневно облекло, стига да знаете как да комбинирате отделните елементи и да не се изкушавате от празната показност.
Как се получава тази визия на практика?
Основата при стила на "старите пари" е да избягвате прекалено пъстрите и ярки дрехи. Те са синоним за пошлост и кичозност сред представителите на "каймака". А и от чисто практична гледна точка, трудно ще комбинирате наситените цветове един с друг, освен ако не сте професионален стилист.
За сметка на това "тихият лукс" препоръчва да напълните гардероба си с дрехи от неутралната част на цветовата палитра - черно, бяло, екрю, морско синьо, каки, бежово, карамелено кафяво.
Тези нюанси са меки, ненатрапчиви и ви помагат да изпъкнете в облеклото си.
Второто правило, с което трябва да се съобразите, ако не искате да изглеждате като обезумял клоун, обрал бутик на Gucci, е да забравите за носенето на емблеми.
Това означава - никакви видими щампи на Chanel, Versace, Armani или Burberry по дрехите ви. Със сигурност тези модни акценти маркират хората без финансови притеснения, но същевременно с това отличават онази прослойка, чийто вкус за стил не струва пет пари.
При тенденцията за "тихия лукс" модният закон изисква да се подчинявате на изчистената като платно за рисуване визия. Без излишни детайли, набори, пайети, диаманти и други елементи, които подсказват, че за първи път в живота си сте се видели с малко повече пари.
Съществен елемент в стила са и аксесоарите, с които отново не бива да прекалявате. Наследствените богаташи се познават по перлените им огърлици, диамантени обеци, пръстени и златни гривни, които носят с мярка.
Не се кипрят като Луи XIV, само за да покажат, че вкъщи държат имане от скъпоценни камъни, а точно обратното - използват по едно или две бижута като акцент на целия тоалет.
И сега, за да не решите, че в елитния начин на обличане намеците за разточителство напълно отсъстват, идва ред и следващата съставна част от стила на "тихия лукс" - качествените материи.
Тук говорим за животински кожи, коприна, сатен, шифон, кашмир и други тъкани, които никак не са евтини. Точно те са визитната картичка на наследствените богаташи, а не ексцентричните бижута или развяването на марки.
Превъплътено в дрехи, т.нар. стил на "старите пари" най-често се проявява в чифт кожени мокасини, емблематична чанта на дизайнерска марка, кашмирен пуловер, копринен шал и хубав блейзър.
Ако сте фен на по-цветните акценти, препоръчителни са шотландското каре и пуловерите на моряшки ивици, които имат дълга история свързана с воденето на луксозен начин на живот.
Генералната идея е да се обличате така, сякаш сте имали някакъв досег до това фантастично разточителство на висшите кръгове, а не сте го виждали само във фантазиите си.