Години наред крехките гласове на науката не успяват да пробият през плътната стена на маркетинга и естественото влечение на хората да минават мярката. Формално повечето от нас са наясно, че понятието "детоксикация", особено с помощта на разнообразни продукти, е просто рекламен трик. И няма такова нещо като прочистване на организма с чай, смутита или диета - той си се чисти сам.
Но въпреки това трудно устояваме на обещанията, че екстракт от арктически лишей ще прочисти лимфата, ще ускори метаболизма и ще ни избави от натрупаните токсини.
Но нека повторим - има ли здравословни ползи от детокса или дори обратното - вреди?
Обикновено под детоксикация се разбира коренна промяна в хранителния режим, която да му позволи да "си почине" и да "се очисти" от натрупаните вредни токсини. При детоксикация обикновено човек минава на чайове, сокове, нещо "зелено" и "прочистващо". Очакваният резултат може да се разшири и до отслабване, засилване на имунната система, повече енергия и дори по-хубави кожа, коса и нокти и премахване на целулита.
Основната идея е, че като караш само на краставици и сок от ябълки, даваш възможност на филтрите на организма - най-вече черния дроб и бъбреците, да се прочистят.
"В цялата тази идея няма никакъв смисъл. Човешкото тяло е добре функционираща система и има собствена способност да се прочиства и премахва отпадъчните продукти и токсините", припомнят от Асоциацията на британските диетолози.
"Детокс диетите са по-скоро маркетингов мит, звучат като чудесна идея, но са преувеличени и не се базират на наука", посочват диетолозите.
Черният дроб, бъбреците, кожата и дори белите дробове непрекъснато дезинтоксикират организма, правят го сами и няма как да бъдат накарани да го правят по-добре.
Това значи, че организмът сам филтрира и изхвърля погълнатите алкохол, лекарства, храни и химикали от околната среда. А когато прекалите, с алкохол например, черният дроб просто работи по-усилено, за да се справи, да разгради и изхвърли отпадъчните продукти.
И обратното - ако това не беше естествен процес, милиарди хора, които не се "прочистват", щяха да са сериозно болни.
Обикновено хората твърдят, че след "детокс", глад и чайове се чувстват по-добре. Това обаче просто се дължи на факта, че не прекаляват и не натоварват организма си. Същият би бил ефектът от здравословно хранене, без глад.
По подобен начин стоят нещата и с плодовете и зеленчуците - те са задължителни за добро здраве, но не и чудотворни. Освен това със соковете и смутитата не бива да се прекалява, тъй като плодовете имат доста захар, а здравословното количество е 150 мл на ден.
Още по-зле стоят нещата с други често изключвани за "детокс" храни като пшеница - заради глутена, и млечни продукти.
Освен ако човек няма поставена диагноза за нетолерантност или алергия към тях, изключването им от диетата, и то без адекватни заместители, води до лишаване от ценни хранителни вещества, което в дългосрочен план може да стане причинител само на вреди и никакви ползи.
Често "детоксът" под формата на изключване на определени групи храни, или гладът, могат да доведат до загуба на тегло, но това обикновено е от загуба на вода и гликоген, който дава енергията, а не на мазнини.
Подобно отслабване често води до отпадналост, умора и неспособност за физическа активност и в резултат - след "детокса" и при връщане на стария режим се връщат и старите килограми.
Освен това при загубата на тегло от детоксикация чрез глад, сокове и чайове, тялото се лишава от протеини, витамини, минерали и микроелементи.
Така се губят и мускули, които след това трябва да се възстановят и теглото се връща.
Освен това някои от рекламираните продукти като чайове за прочистване са просто лаксативи - особено тези на основата на диуретика сена, с която се лекува запек.
Ако човек прекалява със сена, може да се стигне до обезводняване, диария и крампи. А при разстройство хранителните вещества и течностите не се усвояват от тялото - те се изхвърлят и може да се стигне до дефицит на калций, калий и натрий.
Затова определено има смисъл да се ограничава приемът на прекалено много мазни храни, алкохол, кофеин - така организмът не се налага да работи на "висок режим", за да ги преработи и се чувства в добра форма. Но веднъж погълнати, те се преработват и няма какво да се "чисти" след две седмици.
Прекаленият прием на алкохол например може да надвиши капацитета на ензимите, които го разграждат и да се стигне до увреждане на черния дроб.
А вече нанесени вреди върху него и функцията му няма как да бъдат "поправени" с прочистване, а с дългосрочен здравословен режим.
Затова, за да е здрав, човек трябва да приема всичко - протеини, въглехидрати, мазнини - основно ненаситени, витамини, минерали и микроелементи. Но в умерени количества.