Ще успее ли Байерн да спре испанското проклятие?

Байерн Мюнхен гостува на Атлетико Мадрид в първи полуфинал в Шампионската лига.

Баварците бяха отстранени точно от испански отбори точно на тази фаза в предишните две издания на турнира.

Загубите от Реал и Барселона обаче могат да се отдадат и на кадровите проблеми, с които Пеп Гуардиола трябваше да се справя тогава, а и гладът за трофея на испанските грандове бе очевидно по-голям.

„Няма значение какво се е случило в миналото. Във футбола трябва да се концентрираш единствено върху бъдещето. Знам колко специален отбор е Атлетико и с каква отдаденост играе“, каза Гуардиола преди мача.

Баварците ще разчитат на решителните голове на Артуро Видал, който се разписа и в двата четвъртфинала срещу Бенфика, както и головата мощ на Роберт Левандовски и Томас Мюлер, които имат общо 16 отбелязани попадения в надпреварата досега.

Фернандо Торес пък се завръща за „дюшекчиите“, след като изтърпя наказанието си от един мач за двата жълти картона, които получи в първия четвъртфинал срещу Барселона.

В реванша срещу каталунците Антоан Гризман поведе Атлетико за победа с 2:0 и класира отбора сред последните четири.

Байерн и Атлетико са се срещали само два пъти досега – на финала за КЕШ през 1974 г. „Дюшекчиите“ са на секунди от трофея. След 0:0 в редовното време на „Хейзел“, Луис Арагонес дава авнас на Атлетико в 114-ата минута, но в заключителните секунди Хас-Гьорг Шварценбек изравнява.

Два дни по-късно двата отбора се завръщат на „Хейзел“ в единствения финал на КЕШ, който е решен в преиграване. Тогава баварците разбиват Атлетико с 4:0 с по два гола от Ули Хьонес и Герд Мюлер. Това е първия от три последователни трофея за Байерн.

Сега, германският гранд се изправя срещу испанското проклятие от последните два сезона, като спечели само две от последните си 12 гостувания в Испания и загуби цели осем.

Диего Симеоне и Атлетико са царете на бетонната защита и със сигурност ще разчитат на този си стил и в сряда вечер. „Дюшекчиите“ нямат допуснат гол в последните си четири мача във всички състезания, включително и реваншът от четвъртфиналите срещу Барселона.

Ще успее ли Байерн да спре испанското проклятие, което гони тима на полуфиналите, или отново ще отпадне на крачка от финала?

В галерията може да видите още статистики преди двубоя на „Висенте Калдерон“.