19 от 19 за испанските тимове на европейски финали

Само други испанци могат да победят испанци на финал в европейските турнири! Това остава в сила и след битката за трофея в Лига Европа в Гданск, спечелена от Виляреал срещу Манчестър Юнайтед след изпълнение на дузпи.

Така "жълтата подводница" продължи невероятната серия на тимовете от Ла Лига.

Само си помислете: през последните 20 години испанските отбори спечелиха всеки финал, в който имаше поне един представител на страната - 19 от 19. Излиза, че има един начин да бъде победен испански отбор - да се срещне срещу някой съсед от Примера.

За последните две десетилетия Севиля пет пъти триумфира във втория по сила турнир, а Реал Мадрид спечели пет европейски титли. Барселона завоюва четири трофея, Атлетико - три, а Валенсия и Виляреал - по един.

От 2009-а насам Испания има осем титли в Лига Европа, Англия е с три, а Португалия - с една. Нито една друга страна на континента не успя да излъчи победител в турнира.

Триумфът на Виляреал е особено значим и на фона на бледото представяне на Барса, Атлетико и Севиля в Шампионската лига, които бяха отстранени още на осминафиналната фаза. Реал пък загуби от Челси на полуфиналите.

Клубът от 50-хилядния град бе сред три английски в двата континентални финала, но няма да има двоен триумф за Висшата лига.

Накрая само ще отбележим, че стадионът на Манчестър Юнайтед "Олд Трафорд" побира повече от път и половина повече от населението на Виляреал. Но какво от това?