Груповата фаза на Шампионската лига завърши, а седмицата ни предложи последна доза футбол от най-високо ниво за тази календарна година.
В заключителния кръг от групите големи изненади нямаше, а и в повечето срещи интригата не беше кой знае каква. Голяма част от топ отборите играха с резервните си състави, тъй като вече си бяха осигурили класирането, но и в мачовете без значение не липсваха интригуващи събития.
Краят на групите обаче е време за обобщения и заключения. Кой от участниците в тази Шампионска лига се представя най-впечатляващо, коя е приятната изненада и кое е открояващото се разочарование?
Вижте отговорите в петте акцента от груповата фаза на Шампионската лига, сезон 2019/2020:
1. Групите бяха рекордно резултатни
Голът на Лука Модрич при победата на Реал Мадрид над Брюж с 3:1 снощи беше под номер 307 в тази групова фаза, което постави рекорд в Шампионската лига.
Малко по-късно Гонсало Игуаин вкара за Ювентус за 2:0 над Леверкузен и така попаденията станаха общо 308. Предишния сезон паднаха 306 гола в групите и това подобри миналия рекорд от 292 (сезон 2000/01). Бройката на попаденията сама по себе си не гарантира добър футбол, но освен резултатни, преобладаващата част от мачовете бяха и много качествени.
Наистина крайният изход от групите си остава предвидим и фаворитите обичайно ги преодоляват, но Шампионската лига продължава да ни предлага по някой незабравим мач още на този етап. Както знаем, от осминафиналите сблъсъците ще станат далеч по-свирепи.
2. Байерн беше номер 1 в групите
Несъмнено най-стойностният отбор в груповата фаза беше Байерн Мюнхен.
След като снощи победиха Тотнъм за втори път, баварците единствени от всички събраха пълен актив от 18 т., и то с голова разлика +19. Две от гостуванията им бяха спечелени със страховити разгроми (6:0 над Цървена звезда и 7:2 над финалиста от миналата Шампионска лига Тотнъм) и тези цифри говорят достатъчно за представянето на германския колос.
Освен това Роберт Левандовски води при голмайсторите в надпреварата с 10 гола. Още по-впечатляващото е, че Байерн постигна това в сложен период за отбора, в който треньорът беше уволнен и му беше назначен временен заместник с крайно неясно бъдеще дори в краткосрочен план.
Хегемонът в Бундеслигата е едва на седмо място в първенството си и изпитва необичайно големи трудности на домашната сцена, но може точно това да е сезонът, в който всички усилия ще бъдат хвърлени в Европа.
3. Голямата изненада Аталанта е радост за неутралните фенове
Вчера героите на вечерта бяха футболистите на Аталанта, които изковаха първо класиране за елиминациите в надпреварата още в дебютното си участие в турнира.
Те го постигнаха с впечатляващо 3:0 над редовния участник в Лигата Шахтьор, и то в гостуване. В класирането на италианците има и още нещо историческо - те успяха да излязат от групата, след като нямаха победа в първите си 4 мача. Кампанията за момчетата на Джан Пиеро Гасперини започна по възможно най-кошмарния начин: 3 поредни загуби и голова разлика 2:11. Динамо Загреб ги разби с 4:0, а Манчестър Сити - с 5:1. В четвъртия си мач обаче Аталанта измъкна 1:1 от Сити и с двете поредни победи накрая си заслужи постижението.
Така приятната изненада в Серия А от миналия и настоящия сезон се превръща в сензация и на европейската сцена. Присъствието на Аталанта сред най-добрите 16 е най-голямата изненада в цялата групова фаза, но е заслужено.
Става въпрос за атрактивен и надъхан отбор (най-резултатният в Серия А в момента), който има още какво да покаже в Лигата и продължаването му напред би трябвало да е добра новина и за неутралния зрител.
4. Ливърпул отново се измъкна трудно
Специално внимание заслужава представянето на актуалния носител на трофея Ливърпул, който в още един сезон трябваше да чака до последния мач, за да си осигури участие на осминафиналите.
За състава на Юрген Клоп групата се оказа трудна и започна с 0:2 от Наполи, за да продължи с инфарктно 4:3 над Залцбург. "Мърсисайдци" не играха убедително и при домакинствата на Генк (2:1) и Наполи (1:1), но в последния кръг взеха уверена победа с 2:0 над Залцбург, която трябваше да е и по-убедителна, ако не бяха редицата пропуски на Мохамед Салах.
Не може да се каже, че Ливърпул игра изключително силно в групата, но накрая я спечели, а в последния мач страхотна работа свършиха играчи като Наби Кейта и Деян Ловрен, които по начало са резерви. Тимът вече се научи да взима и мачовете, в които не се представя според нивото си и може би тук е най-голямото постижение на Клоп: Ливърпул се превърна в безпощаден победител и криволиченията във формата не се отразяват на резултатите.
5. Аякс се срина в най-неподходящия момент
Голямото разочарование на групите е Аякс - който беше полуфиналист миналия сезон, но този път се оказа губещ в една от най-заплетените групи и ще трябва да се задоволи с Лига Европа от пролетта.
Челси и Валенсия изпревариха холандците, които до финала държаха съдбата в ръцете си, но в последния мач загубиха с 0:1 у дома от Валенсия и това ги провали. Иначе отборът започна групите с две уверени победи с по 3:0 и изглеждаше, че няма какво да го спре. Но накрая остава тежката горчилка от пропуснатите шансове, включително и при паметното 4:4 срещу Челси, когато Аякс водеше с 4:1 половин час преди края. Тогава фатално се оказа решението на съдията да изгони двама от холандците и да отсъди дузпа за Челси в една и съща ситуация.
Все пак преди последния кръг Аякс водеше в групата и щеше да му стигне равенство срещу Валенсия, но в крайна сметка отборът ще трябва да се утешава с Лига Европа.