Страхотен Арсенал в Прага, Рома се измъчи на "Олимпико", Юнайтед не трепна

Манчестър Юнайтед - Рома и Арсенал - Виляреал са полуфиналите в турнира Лига Европа. Реваншите от четвъртфиналите преминаха без особени изненади и тенденциите от първите срещи се потвърдиха.

Арсенал допусна изненадващо изравнително попадение срещу Славия Прага у дома в последните секунди миналата седмица за 1:1, но тимът на Микел Артета бе безупречен в чешката столица и си тръгна с разгромно 4:0.

Никола Пепе откри резултата в 18-ата минута, а секунди по-късно Александре Лаказет удвои аванса на гостите от дузпа. В 24-тата минута и Букайо Сака се разписа. Крайното 4:0 оформи отново капитанът Лаказет.

Арсенал няма шанс за топ 4 в Премиършип и мястото в Шампионската лига наесен минава през титлата в Лига Европа.

Но преди финала в Гданск през май "артилеристите" имат сериозно препятствие на пътя си - испанския Виляреал.

"Жълтата подводница" си опече работата още в Загреб срещу Динамо, а на родна земя записа нова победа над хърватите - 2:1. Алкасер и Морено бяха точни за домакините, а Орсич се разписа за гостите.

Рома потрепери на "Олимпико" в реванша с Аякс, преди да пробие към полуфиналното каре. Мачът във Вечния град завърши 1:1 и предложи доста любопитни моменти.

След нулево първо полувреме двата тима се развихриха след почивката.

В 49-ата минута влезлият на терена като резерва за амстердамци Брайън Броби получи дълъг пас, надбяга прекия си пазач и стреля покрай вратаря, за да оплете кълбото в мрежата за 0:1.

В 56-ата минута аяксите реализираха втори гол чрез Душан Тадич, но съдията разгледа ситуацията с ВАР и прецени, че в хода на атаката има извършено нарушение, заради което отмени попадението.

Рома като от нищото успя да стигне до изравнителен гол. В 72-рата минута италианците организираха контраатака, Калафиори финтира защитник пред наказателното поле и центрира, кълбото рикошира в крак на съперник и стигна до непокрития Един Джеко на далечната греда, а той без забавяне го насочи във вратата за 1:1.

Това бе предостатъчно за "вълците", които бяха победили с 2:1 при гостуването на четирикратния първенец на Европа (1971, 1972, 1973, 1995).

На полуфиналите Рома се изправя срещу един от кошмарите си на континента - Манчестър Юнайтед.

"Дяволите" записаха втори успех над Гранада - 2:0 на "Олд Трафорд". Кавани вкара още в началото на срещата, а в нейния край Хесус Валехо си отбеляза автогол.

Преди 14 години, през 2007-а, но на четвъртфинал в Шампионската лига, Рома победи Юнайтед с 2:1 у дома, но на реванша в Манчестър бе разгромен със 7:1. Роналдо и Карик вкараха по два, а по един - Алън Смит, Рууни и Евра.

Полуфиналите в Лига Европа са насрочени за 29 април и 6 май. Финалът в Гданск е на 26 май.