Замисляли ли сте се, че едно от най-разпространените в световен мащаб заболявания всъщност е и най-неглижираното. Да, говорим за кариесите.
Малка дупчица на зъба, която може да бъде оставена евентуално за някой друг път, когато има време, пари и го няма това неудобство, граничещо със страх от зъболекаря.
Какъв е резултатът - накрая голяма част от тези кариеси остават неглижирани до момент, в който пулсиращата болка в главата може почти да те нокаутира, а ситуацията е станала доста грозна - диагноза "пулпит".
Кариесът на всички кариеси
Пулпитът представлява възпаление на пулпата, причинено от прекомерно дълбок кариес, термичен или химичен шок на зъбите, физическо счупване или напреднал парадонтит.
Първият и логичен въпрос е какво всъщност е пулпата? Това е онази мека част в центъра на зъба, съставена от съединителна тъкан, която дава достъп на кръвоносни съдове и нерви към зъба. С други думи, тя е свързващото звено между костния зъб и тялото ни.
А сега си представете как кариесът пробива зъба ви до такава степен, че да стигне до тази мека част от него, изпълнена с нерви, готови да пратят в мозъка ви сигнали за зверска болка. Гадничко е, а? Да, това е пулпитът.
По принцип емайлът на зъбите предпазва пулпата от подобни възпаления. Когато обаче той бъде наранен по някаква причина и този проблем не се третира, проблемът няма как да не продължи да се развива, докато не стигне до корен - буквално и преносно. И така докато бактериите, обитаващи устата ви, не получат пряк достъп до незащитената пулпа.
Оттам прякото следствие е подуване, което остава затворено между стените на зъба, което на свой ред причинява натиск и онази силна и неприятна болка, която вече споменахме.
За "радостите" от пулпита
Според зъболекарите пулпитът може да бъде разделен на два типа - обратим и необратим. При първия тип щетите са сравнително малки, възпалението е леко и съответно зъбната пулпа е достатъчно здрава, за да може да бъде спасена.
Разбира се, много по-неприятен е вариантът на необратимия пулпит. Там вече имаме инфекция в самия корен на зъба, което може да доведе до доста сериозни проблеми - като умъртвяване на нерви, вадене на зъби и т.н.
Парадоксът в случая е, че острата болка може да е по-добрият вариант
Пулпитът протича в две форми - остра и хронична.
При острата е ясно какви са симптомите - неприятното усещане сякаш някой пробива венеца ви с бормашина или поне сякаш някой вътре в главата ти бие по много голям барабан. Вторият тип болка е по-типичен, когато около възпаленото място се е появила и гной.
И не, при тази форма обикновените болкоуспокоителни не помагат. Все пак говорим за на практика оголени нерви. Болката в случая е от типа да звъните в 2 през нощта с надеждата да намерите някъде там дежурен стоматолог, който да извади това проклето нещо от устата ви...
Симптомите на хроничния пулпит не са толкова отчетливи като на острия, но са не по-малко неприятни. Един от тях е свръхчувствителността на зъбите към топло, студено или много сладки храни. Друг е това, че дъхът ви придобива онази свежест на боклук, забравен за няколко дни в коша в средата на август.
И разбира се - парадонтит - онова "симпатично" заболяване на венците, за което вече сме ви споменавали.
Самата болка е много по-притъпена, като тя може да се засили при излагане на някакво напрежение (както споменахме - горещи или студени храни, сладко).
Хроничният пулпит е много по-лесен за "изтърпяване", което обаче прави проблема само по-задълбочен.
Така например той може да се развие до неприятни нива при хроничен гангренозен пулпит, остър гноен пулпит или да се стигне до гранулом и възникването на кисти. Самите имена са достатъчно въздействащи и описателни, за да ви стане ясно, че не говорим за приятни неща.
Лечението - рязане, арсен и дълбаене в корена
Лечение има, особено ако проблемът се хване навреме. Тогава самата пулпа може да бъде почистена, третирана със специални калциеви препарати, а след това горният ѝ засегнат слой се отстранява и се предписва се лечение с противовъзпалителни медикаменти.
За жалост обаче в повечето случаи е необходима по-сериозна интервенция и т.нар. "кореново лечение". При него първо самата пулпа се умъртвява с поставянето на арсен в засегнатото място, а след това направо се премахва. Зъбът и зъбните канали се запълват и се възстановява цялостта на зъба, като цялото това "удоволствие" отнема между 2 и 3 посещения при зъболекаря.
Ако състоянието на зъба е особено тежко, или ако става въпрос за мъдреците, го има и крайното решение - вадене на зъб, което е вече цяла отделна неприятна тема.
Разбира се, въобще не е нужно да се стига дотам
Реално човек трудно би се докарал до пулпит, ако изпълнява няколко основни правила - два пъти на ден хубаво миене на зъбите, избягване на газирани напитки и твърде сладки храни (особено преработени въглехидрати), както и посещение при зъболекар на всеки 3-4 месеца или дори веднъж на половин година.
В крайна сметка всичко опира до малко отговорност за собственото ни здраве, която може да ви спести доста проблеми, разходи и няколко оголени нерва.
---
Този текст е част от проекта на Webcafe.bg "подари(:си:)усмивка", чиято цел е да предостави по достъпен начин информация за оралното здраве, като по този начин подтикне повече хора да се грижат по-добре за зъбите си и да спрат да отлагат посещението при стоматолог. А в крайна сметка и повече от нас да посрещат предизвикателствата на живота със сияйна усмивка.