Делян Пеевски пое към нов висок пост, но този път поне знаем кой го предлага за европейски депутат. Структурите на ДПС в Кърджали, Смолян и Хасково се надпреварват да номинират Пеевски за изборите на 25 май, защото го смятат за млад, преуспял и образован.
От 14 юни миналата година, когато Народното събрание го избра за 15-тина минути, без дебат и с шашнати депутати от БСП, Пеевски се запомни с едно писмо, един скандал и един закон.
В писмото, с което се отказа от поста на ръководител на контраразузнаването, Пеевски се описа като „един успял мъж на 33 години", в чиято имотна декларация фигурират спестявания от 52 000 лева и стар „Опел" за 1000 лева. Да не забравяме и дългата му кариера в държавната администрация.
Скандалът беше с бившия вътрешен министър на ГЕРБ по вечната тема „Кой натиска прокуратурата". Преди да бъде злополучно избран за шеф на ДАНС Пеевски заплашваше от трибуната на Народното събрание: "Аз няма да се разправям с вас г-н Цветанов, с Вас ще се занимават правораздавателните институции". В крайна сметка се стигна до разкрития от типа „Цветанов ме натисна в полунощ" и "Пеевски ме покани в хотел да пием кафе".
А законът срещу офшорните компании, който лично Пеевски дописа със забраната такива фирми да стават медийни собственици, се пропука набързо в два солидни случая - продажбата на „Булгартабак" и проектът за застрояване на Кара дере.
Зад номинацията на Пеевски за европейски депутат има няколко версии:
- да се демонстрира, че ДПС е над обществените настроения;
- Пеевски да заживее близо до майка си в Брюксел;
- да повиши изборния резултат на ДПС или просто защото така му харесва.
Друга сериозна версия е партийният прийом „разкарване чрез повишение", което важи за най-вероятния водач на листата на ДПС - екологичният министър Искра Михайлова.
И все пак, едно е сигурно от цялата работа - ако Пеевски стане европейски депутат, ще му се наложи да поработи малко повечко, защото в българския парламент почти не се вясва.