Захари Георгиев, депутат два мандата от БСП, се регистрира в Бюрото по труда в Пловдив, след предсрочното разпускане на 41-ото НС. Инженер по диплома - автоматизация на производството, Георгиев се оправда, че поради дългия си престой в парламента - близо 8 години, няма как да се върне на работа.
Очевидно. В Пловдив не се търси и лидер на местната организация на БСП, какъвто беше Георгиев допреди депутатството. И кандидат-кмет не се търси - местните избори са далече, а той бездруго се проваляше няколко пъти на тях.
Освен него, в бюрото по труда са се регистрирали и други, доскоро ползвали коли на НСО, охрана на НСО и парламентарния ресторант. ГЕРБ, БСП, ДПС, сума ти народ, който ще получава максималното обезщетение - 1200 лева месечно, тъй като са осигурявани на над 2000 лв. брутна заплата. Държавата ще им плаща тези пари между 6 месеца и 1 година - в зависимост от трудовия им стаж.
През това време пък те ще работят в предизборната кампания на партиите си, чиято партийна субсидия пак се плаща от средствата на данъкоплатците.
99% от депутатите гласуваха т.нар. партийна субсидия и към днешна дата всеки депутат заедно със своята партия получава 17 000 лева на месец, които се делят в партийната група, заяви по Нова тв Стела Банкова, бивш депутат от НДСВ и "Атака" в 39-ото и 40-ото НС.
Не е морално, казя тя, както и още няколко бивши нейни колеги. Е, и какво от това? Моралът априори не е присъщ на политиката.
А 41-ото НС приключи така, както и започна. Безлично и неморално. В началото на мандата си депутатите сума ти време се туткаха как да покажат солидарност и икономии във времена на връхлитаща криза. И накрая икономиите стигнаха... две беемвета. Оттук нататък солидарността на депутатството с народа се ограничи до замразяване на заплатите броени пъти.
За разлика от тях председателите на двете камари на италианския парламент Пиеро Грасо и Лаура Болдрини обявиха, че ще намалят възнагражденията си с 30%. Те се отказаха и от ведомствените жилища, които им се полагат. Всъщност тези мерки са част от плана за намаляване на разходите на политическата класа с 50 на сто, който ще засегне всички парламентаристи и служители на Камарата на депутатите и на Сената.
С колко ще бъдат намалени разходите на политическата класа в България? Това е въпросът, който трябва да отправим до всички, които претендират за бюлетината ни на 12 май, както и дали да не бъде прекъсната обвързаността на заплатите на висшите длъжности в съдебната, изпълнителна и административна власт със средната работна заплата в държавната администрация.
Наред с това дошло му е времето и за фиксиране или друг тип изчисляване на партийната субсидия, защото обвързването й с минималната работна заплата означава милиони. И преосмисляне на това дали е нужно да финансираме и партии, спечелили 1% от гласовете...
41-ото НС завърши мандата си с 5% рейтинг. Никой парламент не е имал по-ниско одобрение. Макар България да е парламентарна република. Изглежда и това им е много.