Да посегнеш на паве не е кой знае каква работа. Павето е безгласна, макар и вечна на практика пътна настилка - за да обновиш пътя, достатъчно е да го обърнеш от другата страна. Така се прави на много места в страната. В Габрово например.
Достатъчно е да погледнем над стогодишните жълти павета по "Цар Освободител" и окаяните асфалтови улици и улички с некачествените им кърпежи, за да направим разликата.
Паветата на една от най-софийските улички в София - "Иван Асен II", по която таксиметровите шофьори никак, ама никак не обичат да минават, "проговориха". "Да пием кафе", казвам вчера на мои приятели, които живеят там. По-късно, преди обяд сме на протест, казват ми те. Протест за павето.
Защо протестират? Защото Столична община решила да смени паветата на платното с асфалтова настилка, като преди това от "Софийска вода" подменят канализацията. На пръв поглед добро дело.
Само че хората се усетили, че става нещо нередно, когато започнали да махат паветата и да копаят пред пицария "Виктория", след като в частта на "Иван Асен II" между "Светослав Тертер" и бул. "Михай Еминеску" канализацията била подменена... преди 2 години.
Освен това по ОУП, както обяснява един архитект, близо 2/3 от улицата - от Орлов мост нататък, се води културно-историческо наследство, следователно се налага да остане във вида, в който е. Тоест, и да се махнат паветата, ще трябва да се сложат нови.
В хипотезите, които си разказваха протестиращите от "Иван Асен II" е и тази, че известната пътностроителна компания "Трейс" имала спечелена обществена поръчка за... настилка с павета и тези от "Иван Асен II" биха й свършили добра работа.
От друга страна, дори и тази хипотеза да не издържа, полагането на асфалт би осигурило бизнес на следващите близки до Столична община фирми да преасфалтират и кърпят, тъй като асфалтът в България често не изтрайва и един мандат.
От софийското кметство скалъпили оправдание за пред иванасеневци, че имало сигнали да се асфалтира уличката. Кой ги е подал, запитали хората. "Таксиметрови шофьори", отговорили от кметството... Тук се казва просто "без коментар".
Иванесеневци имат късмет. Бунтът на павето става в особено чувствителен момент - започва предизборна кампания. Сигурно затова е бил и ремонтът, включващ подмяна на улично осветление и нови тротоари за общо 1 млн. лева. В България е практика от благодарност фирмите да правят дарения.
Все едно. Паветата остават. Засега и подписката в "Баш Бара" също.