Още ненаправило първия си бюджет, обявеното за експертно от БСП - и експертно-политическо - от ДПС - правителство, даде достатъчно знаци, че пицата ще е постна и през 2014 г. Нищо, че Симеон Дянков не е вече министър на финансите.
На традиционното заседание на тристранката днес властта отряза синдикатите за въвеждане на необлагаем минимум - който не се харесва и на работодателите, но отряза и работодателите за предложението им такса смет да се определя на база генерирани битови отпадъци, а не според стойността на дълготрайните активи на компаниите.
Защо работодателите не искат необлагаем минимум? Ами защото тогава ще трябва да извадят повече пари за осигуровки - тези, които изобщо ги плащат, тъй като сега предпочитат да ги начисляват върху минималната работна заплата.
Големият въпрос обаче е защо излъченото от номинално лява партия правителство не предприема радикални социални реформи в посока на данъчното облагане? Факт, че като министър на финансите Пламен Орешарски - с решение на Съвета на тройната коалиция, въведе плоския данък.
Но сега ситуацията е доста различна и въвеждането на прогресивно данъчно облагане би облекчило предимно нископлатените работници и служители, чийто заплати не достигат 1000 лева. А те са преобладаващата част от заетите в България.
Така една от предизборните приказки на БСП отшумя.
Отшумя обаче и друга - обещанието да отпадне данък лихви, въведен от министър Дянков в бюджет 2013, критикуван остро от БСП в 41-ото НС и обещан да отпадне в предизборната й кампания.
Както пръв обяви преди десетина дни Орешарски - и препотвърди днес министърът на финансите Петър Чобанов, данък лихви остава.
Когато го бранеше преди време, премиерът заяви: "Ако отпадне този данък, трябва да отпадне и даден разход. Ако ми посочите кой разход да отпадне, ще ви посоча и кой данък да отпадне".
Шикалки. С този данък бяха "вързани" разходи за 2013 г., така че нищо не пречи за 2014-а да отпадне. Запазването му означава, че кабинетът не може да се справи с откриването на нови приходоизточници или повишаване на събираемостта, след като не може да се лиши от 90-те милиона приходи от данъка върху лихвите по депозитите.
Кога най-сетне ще почне фамозната реиндустриализация на страната, обещавана гръмко от лидера на БСП Сергей Станишев преди изборите и отварянето на първите няколко хиляди от 250-те хиляди нови работни места (пак да напомним, че са 5 пъти повече от обещаните от президента Барак Обама за втория му мандат).
Изглежда, че отварянето им започва с трийсетината работни места в личното министерство на ДПС - това на инвестиционното проектиране.
Дотук вече е ясно, че отново няма да се случат никакви реформи, нито съществена промяна в данъчното облагане. Бюджетът ще е като Дянковия т.г. + малко отгоре.
И след като няма промяна, защо да продължат да ни управляват още?