Животът на американският филмов продуцент Харви Уайнстийн се превърна в поредица от обвинения в сексуален тормоз, полицейски разследвания и посещения в съда. Всичко това започна след като тъмната страна на Уайнстийн беше разкрита в статии в New York Times и The New Yorker, които дадоха началото и на #МеТоо движението в световен мащаб.
Разкритията за нередното поведение на продуцента са можели да станат обществено достояние доста по-рано и то в телевизионен формат – журналистът Ронан Фароу и продуцентът Рич Макхю месеци наред подготвят разследване срещу него за NBC News.
В един момент обаче то е спряно със заповед от "най-високите управленски нива" на телевизията.
Това поне твърди Макхю, който в средата на август напусна NBC и вече спокойно говори за случилото се покрай разследването и нежеланието на шефовете събраният от Фароу материал да бъде излъчен. Според телевизионната мрежа материалът не е бил "готов" за пускане в ефир. Според Макхю е имало натиск това никога да не се случва.
Макхю определя случилото се като "неетично". Той разкри за цензурата в интервю за New York Times преди дни, а малко преди това The Daily Beast публикува възможната версия за това как се е стигнало до спирането на материала, базирана на разказите на множество свидетели.
Твърди се, че е имало заплахи от NBC, вътрешни спорове в телевизията за това кой наистина е отговорен, а дори и ултиматум от адвокатите на Уайнстийн към разследващият журналист.
Историята започва още през февруари 2015-а, когато журналистът Ронан Фароу губи дневното си шоу по MSNBC и започва работа в разследващия екип на NBC News. През ноември 2016-а Фароу и продуцентът Рич Макхю решават, че искат да подготвят материал за холивудския "диван за кастинги" - отдавнашната практика продуценти и други влиятелни мъже да искат секс от жени в замяна на филмови роли.
Идеята им била материалът да бъде излъчен някъде около церемонията за връчване на наградите "Оскар" през следващата година.
Фароу и Макхю представят идеята пред президента на NBC News Ноа Опенхайм, който предлага екипът да започне разследването си от туит от октомври 2016-а на актрисата Роуз Макгоуън, в който тя твърди, че е била изнасилена от холивудски продуцент.
През следващите няколко месеца Фароу успява да събере доказателства, че насилникът е именно Уайнстийн, който освен това неколкократно се е държал крайно нередно с представителки на нежния пол.
Поне осем жени, които обвиняват продуцента в сексуален тормоз или насилие, дават своето съгласие да застанат пред камера. Сред тях са две жертви, готови да бъдат показани имената и лицата им.
Говорител на NBC днес твърди, че нито една от жените, с които Фароу е разговарял, не е била готова да застане с име и лице зад обвиненията си.
Към февруари 2017-а Фароу вече има официално интервю с актрисата Роуз Макгауън. В него тя казва, че е била жертва на сексуален тормоз от влиятелен продуцент, макар да не назовава Уайнстийн. По-късно се съгласява да разкрие, че става дума точно за него, но една заплаха от адвокатите му по-късно във връзка с извънсъдебно споразумение от 1997-а я кара отново да промени мнението си.
Харви Уайнстийн и Роуз Макгауън.
Фароу и Макхю същевременно получават аудиозапис от операция на нюйоркската полиция. В него Уайнстийн признава, че е опипвал модела от филипино-италианския произход Амбра Батилана Гутиерес през 2015 г.
Според говорителя на NBC обаче и това не е било достатъчно – записът можел да служи "само за цвят" към материала, но не доказвал, че Уайстийн серийно тормози жени.
Неохотата на NBC събужда опасения у Фароу и Макхю за това доколко телевизията е ангажирана с разследването им.
През пролетта на 2017-а Фароу пуска пред президента на телевизията Опенхайм записът на Уайнстийн с Батилана, където той признава, че е "свикнал" да опипва женски гърди. В един момент по време на срещата, Опенхайм пита дали хората все още се интересуват от продуцента.
Фароу започва да подозира, че Опенхайм — който от време на време е и сценарист в Холивуд — може би комуникира директно с Уайнстийн за материала. Това впечатление се затвърждава по време на среща през лятото на 2017-а. Тогава Опенхайм споменава пред Фароу, че Уайнстийн има възражения срещу разследването на журналиста.
Това се случва, въпреки че Хароу още към този момент не е искал коментар от Уайнстийн за обвиненията срещу него.
"Извън работното ми място, хора на Уайнстийн редовно ми се обаждаха", разказва продуцентът Макхю пред New York Times. "Знам, че Уайнстийн е звънял направо на мениджмънта на NBC. Един път дори се случи, докато бяхме в стаята", допълва той.
Същото лято президентът на NBC Опенхайм предава на Фароу съобщение от адвокатите на Уайнстийн. Според тях журналистът не би могъл да отразява темата, защото холивудският продуцент е работил с баща му Уди Алън (макар Фароу да не поддържа контакт с него).
Въпреки всичко някъде около август 2017-а Фароу се подготвя да лети до Калифорния, за да интервюира жена, която е готова като силует пред камера да заяви, че Уайнстийн я е изнасилил.
Журналистът иска да излъчи това интервю и събрания до момента материал, но хора от високите етажи на телевизията му казват, че е нужно повече, и че няма да позволят на Фароу да използва екип на NBC News за интервюто.
Продуцентът Макхю твърди пред New York Times, че три дни преди планираното интервю е получил нареждания то да не се провежда, а цялото разследване да бъде оставено.
Фароу все пак провежда интервюто, като плаща за екипа от собствения си джоб.
Ронан Фароу. Снимка: Getty
От NBC News признават, че е имало решение отразяването на темата да бъде прехвърлено в друга медия, защото по това време ръководните кадри в телевизията са преценили, че няма "убедителен материал".
Говорителят на NBC обяснява, че в появилия се по-късно в The New Yorker материал поименно са цитирани Азия Ардженто, Мира Сорвин, Розана Аркет, Лусиа Евънс и др. По думите на говорителя, когато Фароу е предлагал материала си в телевизията, нито една от тях не е била включена в него с името си.
Фароу е обезсърчен. Става му ясно, че NBC News няма да позволят материала да бъде излъчен. Свързва се с Кен Аулета, дългогодишния журналист, пишещ на тема "Медии" в The New Yorker. Иска съвет какво да прави с материала и къде да го занесе за публикуване. Аулета му предлага да прехвърли материала в The New Yorker и се свързва с главния редактор Дейвид Ремник, който одобрява идеята.
Според многобройни източници на The Daily Beast, адвокатът на Уайнстийн Чарлз Хардър по това време заплашва Фароу със съд. Заплахите му са придружени от твърдения, че от NBC News са дали на адвоката писмени гаранции, че Фароу няма да използва събрания материал срещу холивудския продуцент докато работи в телевизията.
Въпреки писмата от адвокатите на Уайнстийн, Фароу и The New Yorker решават да продължат. В крайна сметка публикуват материала само дни след като New York Times публикува собствен материал за случаи на сексуален тормоз, дело на Уайнстийн, и употребата на извънсъдебни споразумения с цел запушване на устите на обвиняващите го жени.
Така беше дадено началото и на #MeToo вълната, насочена срещу влиятелните мъже, които се възползват от позициите си, за да тормозят сексуално жени. Кариерата и репутацията на Уайнстийн бяха съсипани, започнаха официални полицейски разследвания срещу него, а през месец май т.г. той беше обвинен в изнасилването на две жени - през 2004-а и 2013-а.
Уайнстийн продължава да отрича обвиненията срещу себе си. Твърди, че всеки сексуален акт е бил по-взаимно съгласие.
Но да се върнем в края на миналата година. Веднага след публикуването на материала на Фароу в The New Yorker през октомври 2017-а, висши представители на NBC започват взаимно да се обвиняват.
Опенхайм заявява на екипа, че поема отговорността за решението да се спре материалът и да бъде прехвърлен другаде. На среща с колега на четири очи обаче президентът на телевизията казва, че решението всъщност не било негово и той е бил превърнат в изкупителна жертва от страна на председателя на борда на NBC News Ендрю Лак и вицепрезидентът по комуникациите Марк Корнблау.
Според многобройни източници, запознати с въпроса, главният юрисконсулт на NBC News Сюзън Уайнър е провела поредица от телефонни разговори с Фароу, като го е заплашвала с кампания за опетняване на имиджа му, ако той продължи да отразява темата за Уайнстийн.
От NBC отричат тези обвинения.
"Единствената цел на разговора на Уайнър с Фароу, приблизително месец след като той е напуснал NBC, е била да гарантира, че той не продължава да казва на източниците си, че работи по материала за NBC, тъй като тогава той вече се е преместил в The New Yorker", обяснява представител на телевизията.
Многобройни представители на висшите етажи на NBC неведнъж са се опитвали да отхвърлят критиките за това, че телевизията не е излъчила материала с обвиненията срещу Уайнстийн. Вероятно обаче онова решение, на когото и да е било, ще продължи да носи главоболие на шефовете на медията през следващите месеци.
Проблемите за NBC дори се трупат. Не само мрежата, но и лицата на ръководни позиции биват наблюдавани отблизо, след като се появиха обвинения в сексуален тормоз и срещу бившия водещ на шоуто "Today" Мат Лоър. Уволненият Лоър отрича обвиненията срещу него да са верни.
Що се отнася до Фароу, той спечели "Пулицър" за поредицата си от материали, разкриващи обвинения в сексуален тормоз и насилие. Материалите му донесоха и американската награда "Джордж Полк" за национална журналистика, както и почти всеобщи похвали от неговите колеги.
По-рано тази година стана ясно, че ще бъде публикувана книга на Фароу, озаглавена "Хвани и убий". Очаква се в нея той да сподели своята гледна точка за случилото се в NBC около разследването за Уайнстийн, както и да даде повече детайли за мълчанието, което умишлено се пази около похожденията на влиятелни мъже.
Има филми и разговори където се показаха, Откъдето ясно се вижда че похожденията на г-на Харви са си били обществена тайна още преди 15-ина години. Сега да изкарвате някакви журналисти едва ли не революционери си е направо нелепо. Всички медии, както и филмовите среди са пропити с мръсни обществени тайни за които всички шушукат, но никой не говори.