Клип с участието на певицата Дуа Липа предизвика ожесточени дебати.
Видеото е заснето в клуб за възрастни в Лос Анджелис и в него се вижда как британската изпълнителка от албански произход се забавлява, танцува и дава пари на стриптизьорките. Кадрите накараха мнозина да се питат доколко случващото се в клипа е етично и по-важното - ходят ли феминистките на стриптийз?
Някои веднага заклеймиха Дуа и я обвиниха, че явно не е никаква феминистка.
Много други обаче излязоха в нейна защита и посочиха, че много мъже знаменитости са попадали в същата ситуация и не са били критикувани, че се намират в стриптийз бар. В крайна сметка да забраниш на жените да стъпват на подобни места, но да не закачаш мъжете, когато правят същото, отново е форма на дискриминация.
Важно е да се отбележи, че жените в САЩ се наслаждават сравнително открито на стриптийза, но най-вече на мъжките еротични танци. Там е широко разпространена практиката за момински партита и женски рождени дни да бъде извикан добре сложен мускулест господин, който да позабавлява дамите с предизвикателните си движения.
Дуа Липа
Фирмите се надпреварват да предлагат специални промоционални пакети, а при търсене на ключови думи в Google излизат десетки резултати. В много случаи посещението на стриптийз клуб е гвоздеят на вечерта, независимо дали компанията е женска или мъжка.
Защо тогава клипът с Дуа Липа предизвиква толкова реакции?
Кейтлин Лад, професор по женски науки в Колорадо, както и бивша стриптизьорка, казва пред "Би Би Си", че индустрията е доста противоречива. Лад посочва, че работата като еротична танцьорка може да е както изключително потискаща и експлоатираща, така и много вдъхновяваща.
Всичко зависи от хората, за които работиш, и средата, в която го правиш. Кейтлин например работи като стриптизьорка от 2000 до 2005 г. и използва доходите, за да плаща образованието си. Стратегията й се оказва правилна, защото Лад дори успява да завърши магистърска степен.
В същото време споделя, че се е сблъсквала с насилие и пренебрежително отношение, но и така се е запознала със съпруга си, с когото е вече над 10 години.
Сега Лад се връща понякога към стриптийз клубовете, но по-скоро в ролята на покровител и защитник.
Колкото до клипа с Дуа Липа, тя казва, че изглежда момичетата в него се забавляват и така трябва да бъде.
Според Бернадет Бартън, също професор, както и автор на две книги, които изследват живота на екзотичните танцьорки, има известен дискомфорт, когато видиш жени, посетители на стриптийз клуб. Нейното мнение е, че балансът в тези заведения е силно изместен - жените са голи, а мъжете са напълно облечени. Затова и тя възприема стриптийза като подчертано патриархално място.
На въпроса дали е приемливо феминистки да ходят в еротични клубове, Бартън не дава съвсем конкретен отговор, но според нея е по-скоро лоша идея. Тя също не пропуска да посочи, че реакциите на мъже в стриптийз клуб не могат да се сравнят с тези към Дуа Липа.
Затова за нея е осъдителна културата на тези заведения, а не толкова постъпката на певицата.
Първата книга на Бартън за стриптийз клубовете излиза през 2006 г., а втората - през 2017 г. Най-голямата разлика през годините е, че жените посетители значително се увеличават. Някои мениджъри на екзотични барове казват, че броят на жените, които идват в заведенията им, е скочил с над 45 на сто.
Дуа Липа
Колкото до мнението на стриптизьорките - те често предпочитат аудиторията им да е женска.
Дамите обикновено са също толкова щедри, колкото и мъжете, но ги няма унизителните подвиквания, подмятания и оферти за нещо повече от танца в скут.
Затова правило номер едно в стриптийз клуба е да плащаш добре за услугата, за която си там. Оттам нататък - забавлявай се и се дръж възпитано, независимо от кой пол си.