Филмите за комикси са създадени, за да правят пари, а не да разчупват социални стереотипи, да борят сексизма или расизма. Тяхната проста цел е да взимат пари от джобовете на зрителите и да ги вкарват в джобовете на хората от Disney (при филмите по комикси на Marvel) и Warner Bros. (при филмите по DC).
Въпреки това става така, че понякога дори един трейлър е достатъчен, за да провокира разговор на тема "Длъжни ли са жените да се усмихват повече?".
Такъв е и абсурдният случай с "Captain Marvel" - първият филм на Marvel, фокусиран върху жена супергерой, който ще се опита да повтори успеха на "Wonder Woman".
За целта филмът ще разчита и на доза носталгия, тъй като действието в него ще се развива в средата на '90-те години. Карол Данвърс (Бри Ларсън) е пилот от Военновъздушните сили на САЩ. При инцидент с ДНК-то й се случва нещо, което й дава нечовешки способности.
Данвърс става част от "Starforce" - междузвезден елитен отряд на извънземни от расата „крий“. Така тя се оказва забъркана в конфликт между извънземни раси, към който Земята не може да остане безучастна. Данвърс се озовава обратно на родната си планета, за да разкрие един огромен заговор, да намери нови съюзници и да си спомни коя всъщност е била.
"Лошите" във филма всъщност са представителите на извънземната раса "скръл" (skrull), които могат да променят външния си вид и по този начин да инфилтрират други цивилизации - като човешката, например. Тези извънземни могат да приемат образа на шефа ви, на продавача в кварталния ви магазин, дори на някой ваш роднина.
Този детайл от историята обаче убягва от вниманието на много от хората, гледали трейлъра. Неслучайно един от най-масовите въпроси, задавани след излизането на трейлъра, е що за героиня е Captain Marvel, щом удря една симпатична баба, която пътува с градския транспорт.
Отговорът (който трейлърът не дава): защото "бабата" най-вероятно е скръл под прикритие.
Captain Marvel trailer looked good. But it was an odd choice (just from an editing/tonal point of view) having part of the triumphant montage being the main character absolutely belting a grandma in the head. pic.twitter.com/HpuPpdH26w
— Pube Soap (@ElrandoHorse) 19 септември 2018 г.
Тази изкарана извън контекста сцена обаче възмути някои пуритани, а други сляпо я защитават онлайн, но не са много тези, които да отделят време, за да направят кратка справка за сюжета на филма и да открият своя отговор. Може би вкарването на сцената с бабата е било умишлен ход от страна на Marvel, за да предизвикат дискусии. Ако е така, то този ход определено е бил успешен, макар и резултатът ("Защо удря бабата?!?") да е леко абсурден.
Ползата от цялата ситуация е, че удрянето на бабата се превърна в поредното забавно meme, който вече има множество вариации - от как ще реагираш ако баба ти каже нещо расистко, до какво се случва, когато баба ти те пита дали си ял.
Но случаят като цяло е пример за това какви странни дискусии може да породи Холивуд днес, дори с един супергеройски филм - от онези, които публиката масово гледа (тези приходи от над 1 милиард долара не се трупат току-така), а след това масово забравя.
Първо, защото няма какво толкова да се помни - все пак жанрът е за забавление, а не за да провокира философски размисли. Второ, защото вече е дошло време за следващия филм с логото я на Marvel, я на DC, я на някоя по-малка комиксова компания.
"Captain Marvel" също изглежда няма да се размине без обсъждането на социални теми, които са далеч извън пределите на поджанра на комиксовите филми. С оглед на това, че главната героиня е жена, отново на преден план изскачат глупави въпроси и феминистични отговори, които могат да провокират поредния междуполов конфликт онлайн. Защото вторият най-масово задаван въпрос, освен този за бабата, е:
Защо Captain Marvel изобщо не се усмихва в трейлъра?
Определено звучи като сериозен проблем. Жена-пилот преживява инцидент по време на мисия, сдобива се със супер-сили, замесена е в конфликт между извънземни и трябва да бие "баби" из градския транспорт, в търсене на извънземни шпиони. Как може да се не усмихва?
Шегата настрана, но някои чуждестранни издания, като Polygon например, вече свързаха критиките срещу вечно сериозната Captain Marvel с половaта дискриминация и тормозът на улицата.
Самата Бри Ларсън се изгаври с критиките срещу липса на усмивка върху лицето й, като публикува в Instagram снимки на други герои на Marvel (мъже) с изкуствено добавени усмивки върху лицата им.
Това зарадва пропагандаторите на версията за сексуална дискриминация, според които никой не очаква Капитан Америка или Железният човек да се усмихват повече, докато се борят с "лошите", и никой не им казва да го правят. Срещу Ларсън имало критики просто защото героинята й е жена.
Не, има критики, защото лицето й сякаш е замръзнала маска през почти целия трейлър. Факт е, че Ларсън изглежда тревожно дървено на първите кадри от "Captain Marvel". Дори да не държим толкова на усмивката, факт е, че върху лицето й почти не се изписва никаква емоция.
Няма как някой да каже, че Ларсън просто е лоша актриса - все пак тя спечели "Оскар" и "Златен глобус" за драмата от 2015-а "Стая", където играе жена, държана седем години като заложник.
Може би историята на филма обяснява и липсата на усмивка? Всъщност да. Силите на Captain Marvel идват с промяна в ДНК-то на героинята като част от нея вече е извънземна. А тази извънземна част е "неемоционална", както Ларсън сама разказа пред Entertainment Weekly.
Толкова е просто. Без да се критикуват необосновано качествата на актрисата, избора й или да се търси някакъв конфликт на база дискриминация. А и все пак говорим за само един трейлър. Повече ще видим през март 2019 г., когато е премиерата на "Captain Marvel" (в който най-вероятно Ларсън ще се усмихне поне веднъж, спокойно).
Може би тогава споровете по социални теми ще станат дори повече, просто защото много хора отказват да осъзнаят, че всяко едно решение в Холивуд се прави за пари и повече медийно отразяване.
Жена-супергерой? Ще ни хвалят, правим го. Жена за режисьор на филма? Ще ни хвалят, правим го (режисьорския стол си поделят дългогодишният екип Анна Бодън и Райън Флек). Действието да се развива в 90-те? Много хора си спомнят с умиление с 90-те и това ще ни донесе пари, правим го.
Това е логиката и зад нея няма чак толкова грандиозни призиви за обществена или културна промяна.
Чакайте да стигнем до момента, в който тема на разговор ще е и "Бри Ларсън не е толкова секси колкото Гал Гадот".
Повечето неща са вярно написани, но това за жената супергерой за да се харесат според новите тенденции - Капитан Марвел не е измислен комиксов герой от вчера, все пак самото студио е кръстено на нея, би следвало да говори че има статус на емблема. Жена е, могъщ герой е (може би най-могъщият в тази комиксова вселена, не случайно тя е призована да спре Танос в последните Отмъстители), защото така е измислена преди десетилетия, жените във филмите и във видео игрите отдавна са "еманципирани", някои хора просто мислят, че света почва с тяхното раждане и съвремие.