Папа Франциск отправи предупреждение за рисковете, които носи т.нар. "култура на отмяната" - остракирането на хора заради техни коментари, включително и отпреди години, които днес се смятат за политически некоректни или обидни.
"Културата на отмяната прониква в много кръгове и публични институции. Като резултат от това, дневният им ред все по-често бива диктуван от нагласа, която отхвърля естествените основи на човечеството и културните корени, които конституират идентичността на много хора", коментира Франциск в понеделник пред дипломати от 183 държави, акредитирани от Ватикана.
По думите на Светия отец "под прикритието на това, че защитава многообразието", културата на отмяната в крайна сметка отхвърля всяка проява на идентичност.
Това според него води риск от заглушаването на хора с уважително и балансирано разбиране и отношение към останалите.
Според папа Франциск културата на отмяната е "мислене в една лента", което иска да пренапише миналото, гледано през лещите на модерността.
Той предупреждава, че всеки момент от историята трябва да бъде интерпретиран в съответствие с разбиранията на онова конкретно време.
Папата е поредният, който отправя предупреждение за рисковете от "културата на отмяната". Сред изказвалите се по темата са лица от Холивуд като Алек Болдуин, Дакота Джонсън и Джони Деп. Редица комици, сред които Рики Джървейс и Джон Клийз, също посочиха, че нагласата да се "отменят" хора е опасна, особено за комедията.
В обръщението си пред дипломатите папа Франциск също така призова правителствата по света да продължат с усилията си за ваксиниране на населението.
"Ваксините не са магическо средство за лекуване. Същевременно със сигурност те представляват, заедно с други средства, които трябва да бъдат разработени, най-разумното решение за превенция на заболяването", коментира Светият отец.
Като аргумент той изтъкна това, че страните с голям процент ваксинирани се наблюдава намаляване на тежките случаи.
Обяви се и срещу затварянето на училища и виртуалното обучение, тъй като според него изолацията може да окаже лошо влияние върху развитието на учениците. Франциск посочва, че в никакъв случай не отхвърля ползата от технологиите и възможността, която те дават да се свързваме помежду си, но посочва, че тези "инструменти" не могат да заместят истинските човешки взаимоотношения.