"Сложна ситуация".
Така Джони Деп определя случващото се в момента по света по отношение на т.нар. култура на отмяната (cancel culture) - модерната форма на остракизъм, при която определени личности биват подлагани на вербален линч онлайн и изхвърляни от социални и професионални кръгове.
Деп, който загуби роли след обвинения в домашно насилие от бившата си съпруга Амбър Хърд, получи наградата "Доностия" на филмовия фестивал в Сан Себастиан, а по време на пресконференцията се отдаде на пространни обяснения по темата след въпрос от журналист.
По думите му тази "култура на отмяната или това внезапно втурване към осъждането, [e] базирано в общи линии на това какво количество мръсен въздух... е издишано."
Често обект на кампания по остракиране стават хора, срещу които някой е отправил обвинения - най-често за тормоз или насилие, без значение дали тези обвинения са доказани.
На пресконференцията след награждаването си в Сан Себастиан журналист пита Деп и дали се чувства в безопасност в един свързан свят, на което актьорът отговаря утвърдително. От Variety отбелязват как мисълта му се е лутала, докато е търсил най-правилните думи и в крайна сметка променя позицията си.
"Толкова разпространено е сега, че мога да ви обещая, че никой не е в безопасност. Нито един от вас. Нито един от вас... докато някой е готов да изрече едно изречение. Само едно изречение и вече нямаш земя, на която да стъпиш. Килимът бива издърпан [изпод краката ти]", казва актьорът.
Деп в момента продължава да се съди с бившата си съпруга Хърд, след като през 2018 г. тя написа текст в вестника The Washington Post, в който се изкарва жертва на домашен тормоз. Макар да не посочва бившия си съпруг поименно, тя го обвини в домашно насилие още след развода им през 2016 г.
Междувременно през ноември 2020 г. Деп загуби дело за клевета във Великобритания срещу таблоида "Сън". Причината да иска да осъди вестника беше, че го бяха нарекли "побойник на жени" в статия също от 2018 г. Малко след това актьорът загуби ролята си в поредицата "Фантастичните животни".
"Не само на мен ми се случи (бел. ред. без да посочва какво точно визира). Случи се на много хора. Това нещо се случи на жени, мъже и жени, които са страдали от различни видове неприятни неща и в един момент, за съжаление, започват да мислят, че това е нормално", допълва размислите си Деп в Сан Себастиан.
"Вярвам, че ако си въоръжен с истината, тогава това е всичко, от което се нуждаеш. Няма значение дали осъждането [срещу теб]... си е позволило някои артистични волности", шегува се той, като според западните медии визира неуспешното дело за клевета срещу "Сън".
Деп завършва отговора си по темата за културата на отмяната с призив:
"Когато има несправедливост, независимо дали е срещу вас или някого, когото обичате, или някого, в когото вярвате, изправете се, не стойте мирни. Не ги оставяйте, те се нуждаят от вас."
Отличието, връчено от фестивала на актьора, доведе до остри реакции на феминистки групи и асоциации от филмовата индустрия още когато новината беше съобщена през август. CIMA, асоциацията на жените оператори и аудиовизуални специалисти, определи награждаването на Деп като "грешка от етична гледна точка".
Фестивалният директор Хосе Луис Ребординос още тогава каза, че отличието отразява постиженията на Деп в областта на киното и няма общо с личния му живот.
"Ролята на един филмов фестивал не е да съди поведението на членовете на филмовата индустрия", коментира той тогава, цитиран от Ройтерс.