От известно време доста хора се зарекоха никога повече да не си правят селфита, защото това е "опасно за живота им". Голям майтап.
Преглед на новинарския поток във Facebook показва, че това реално едва ли би се случило, но съдейки по големия интерес, който предизвика новината, че селфитата са причинили смъртта на повече хора тази година, отколкото атаките на акули, може да стигнем до извода, че феноменът на селфитата най-после е ликвидиран.
Данните в новината обединяват осем съобщения за смъртоносни атаки на акули и 12 съобщения за смъртни случаи по време на правене на селфита. Авторите на заглавия после са използвали творческия си дух, за да заявят, че "селфитата са по-смъртоносни от акулите." News Corp на Рупърт Мърдок дори стигна до това да заяви, че: "Вече има по-голям риск да умрете, докато си правите селфи, отколкото да загинете от атака на акула."
Ако интерпретираме буквално "риск", то за всеки милион селфита очакваме да има повече мъртви хора, отколкото за милион срещи са акули. Такава формулировка изпуска целия въздух от балона. Точно защото селфитата са толкова масов културен феномен, очакваме много смъртни случаи дори и рискът от смъртен случай да е незначителен.
Вижте подробностите за смъртните случаи и ще установите още проблеми с истерията около смъртоносните смартфони
Случаи на смърт при правене на селфи (януари - септември 2015)
1. Южноафриканка пада от скала, докато партньорът й разполага статив, за да заснеме селфи;
2. Двама руснаци умират, правейки си селфи, докато си играят с граната без предпазител;
3. Трима индийци умират, правейки си селфи, тичайки пред движещ се влак;
4. Румънка умира от токов удар, докато позира върху влак с приятелка, за да си направи селфи;
5. Руснак случайно докосва електрически кабели с високо напрежение, докато се качва по железопътен мост, за да си направи селфи;
6. Мъж пада в кратер в Индонезия и умира, докато си прави селфи;
7. Сингапурски турист пада от скала край бреговете на Бали, докато си прави селфи;
8. Жена пада от 12 метра и умира, докато е увиснала от московски мост и си прави селфи;
9. Мъж е изкормен от бик в Испания по време на фестивала на бягането от бикове, докато си прави селфи;
10. Японски турист пада от Тадж Махал, докато си прави селфи, и умира;
11. Тексасец случайно се прострелва във врата, докато си прави селфи;
12. Руснак пада смъртоносно от 9-етажна сграда, докато си прави селфи;
13. Пиян мексиканец случайно се самозастрелва, докато позира с оръжие за селфи;
Няколко ключови думи се набиват на очи: скала, граната, влак, кабели с високо напрежение, увисване от мост, бягане от бикове, оръжие. Дали тези смъртни случаи са резултат от снимане на селфита, или просто са защото въпросните хора са поемали неоправдани рискове?
Да погледнем следния леко променен списък:
1. Южноафриканка пада от скала, докато партньорът й разполага статив, дишайки;
2. Двама руснаци умират, дишайки, докато си играят с граната без предпазител;
3. Трима индийци умират, дишайки, тичайки пред движещ се влак;
4. Румънка умира от токов удар, докато позира върху влак с приятелка и диша;
5. Руснак случайно докосва електрически кабели с високо напрежение, докато се качва по железопътен мост, дишайки;
6. Мъж пада в кратер в Индонезия и умира, дишайки;
7. Сингапурски турист пада от скала край бреговете на Бали, дишайки;
8. Жена пада от 12 метра и умира, докато е увиснала от московски мост, дишайки;
9. Мъж е изкормен от бик в Испания по време на фестивала на бягането от бикове, дишайки;
10. Японски турист пада от Тадж Махал, дишайки, и умира;
11. Тексасец случайно се прострелва във врата, дишайки;
12. Руснак пада смъртоносно от 9-етажна сграда, дишайки
13. Пиян мексиканец случайно се самозастрелва, позирайки с оръжие и дишайки.
Единственото, което направихме, беше да заменим фразата за снимането на селфи с думата "дишайки." Изведнъж перспективата се промени. Тъй като не знаем за селфитата, приписваме смъртта на другите опасни действия. Журналистите, които ви казват, че селфитата са опасни, правят точно обратното: те изтриват упоменаванията на другото рисково поведение и приписват всичките 13 смъртни случая на селфитата, вместо на дишането - или по-резонно, на разхождането по ръба на скала, на играта с огнестрелно оръжие и така нататък.
Анализаторите могат да подвеждат, когато се концентрират само върху един аспект на историята
Същият проблем изникна в различен контекст напоследък, когато New York Times привлече вниманието към разликата в доходите на двата пола във всеки голям университет.
Например мъжете са печелели средно с 50 000 долара повече от жените, десет години след завършването на Принстън (или Харвард, или Станфорд). Данните за този анализ идват от College Scorecard, нов уеб сайт, създаден от федералното правителство, след като то е свързало данните за завършващите с оповестените от тях пред данъчните служби доходи десет години по-късно.
Университетите обаче са само един от многото фактори, влияещи на нечий доход десет години след завършването. Коя гимназия са посещавали тези хора? Дали някой от тях е учил медицина, бизнес администрация или право? В кой бранш работят? Каква роля в организацията изпълняват? В кой регион на страната живеят?
Разликата от 50 000 долара е лишена от убедителност, ако полът се интерпретира като единствен източник за това разминаване. Анализаторите вероятно са били насочени към такъв анализ, защото данните от College Scoreboard не включват никакви други основни променливи. (Наистина, там фигурират само средни доходи, не усреднени доходи по пол.) Би било невъзможно да се проведе пълноценен анализ без много допълнителни усилия.
От селфитата до колежите, публикуваните анализи напълно игнорират очебийни фактори в сложни въпроси. Когато става дума за данни, лошият анализ понякога е по-лош и от пълната липса на анализ.