В някои държави трябва да си поръчвате двойно още от вратата

Вероятно вече сте разбрали - "малката ракия" на официалните събития от европреседателството ни за периода януари 2018 - юни 2018 ще бъде наистина малка - 25 грама.

Всичко друго в България вече е по европейските стандарти, така че размерът на питиетата явно беше единственото, което оставаше да бъде изменено.

Зачудихме се защо като гостоприемни домакини сме решили, че милилитрите на аперитива са най-важното, но принципът, че пред чужденците не бива да се излагаме винаги е бил водещ.

Явно и с намаляването на грамажа на ракията е така.

Всъщност силните напитки като ракията, ликьори, аперитиви и дижестиви се консумират в цяла Европа, но се сервират в малки количества, различни от големите чаши, които можем да видим в някои ресторанти в България.

В различните части на Европа можете да очаквате и различни грамажи при сервирането на силноалкохолни напитки и дори на бирата и бялото вино. В зависимост от държавата, в която сте решили да се почерпите, малкото ви питие ще варира от 10 до 50 грама, а малката бира - от 200 до 330 грама.

Ето няколко държави, в които малкото питие е различно от дозата, с която ние сме свикнали.

#1 паяка 22.08.2017 в 16:43:23

В Италия ( не знам дали навсякъде, но в областта Емилия Романя беше така ) след приключване с хапването, независимо обяд или вечеря и дали само примо или и секондо меню си консумирал, докато чакаш сметката, носят диджестив ( комплимент от заведението ) в неограничено количество. Слагат на масата неразпечатана запотена ледена бутилка от поне 500 мл лимончело или орехов ликьор, миниатюрни чашки и почваш да подпомагаш храносмилането.

#2 dedo adji 22.08.2017 в 23:39:30

Като за непривикнали европейски глави 25г стигат. Ако някой евро големец си поиска доебавъчно, едва ли ще му откажат. Да си пият европейците коктейлите, тамам ще остане за нас ракийка. Впрочем, и там има какво да се пийне. А ако чашката е малка, може да се поръчв втора и трета. Френският калвадос не е идеално кофти. А италианската грапа си е баш като нашата грозданка. Имат даже и град, наречен на нейно име - Басано дел Грапа. В северна Италия, където според сведенията са се заселили прабългари по времето на Аспаруха. Кой да им отвори очите.

#5 deowin 23.08.2017 в 19:46:42

>В северна Италия, където според сведенията са се заселили прабългари по времето на Аспаруха. Кой да им отвори очите. Всъщност турците са им отворили очите, както са отворили и очите на българите като са им донесли арабската технология за дистилация на алкохол, няколко века след Аспарух. Фракционната дестилация, която се използва днес и вероятно мислиш за "традиционен български метод", е измислена в Италия. Предполагам сега ще ми обясниш как нищо не знам, защото е известен исторически факт, че още Аспарух е пил ракийка с шопска салатка и пържени картофки.

#7 deowin 23.08.2017 в 23:30:14

>братята ирландци са го измислили Дестилирането на алкохол е измислено от древни пакистанци, усъвършенствано от араби и пренесено на запад от турците. Както вече казах, фракционната дестилация, чрез която можеш да отделяш различни фракции на основана на различна точка на кипене, е измислена от италианец. Ирландците са пренесли технологията през средиземноморието над 2000 години след създаването й. За доматите и картофите също ли е необходимо да обяснявам?

#8 dedo adji 27.08.2017 в 13:37:26

Бичи, Остави го свинчопрас да защитава авторското право на любимите си мюсюлмами - турци и араби. И аз съм чувал версията, че дестилацията е измислена от арабите, след като мохамед им забранил да пият вино, и не смятам да я опровергавам. Порциите не зависят от мерната система. И в страни с метрична система, като Германия и Франция, са ми сервирали по 30гр. Англичаните минаха на метрична и порциите си останаха същите - 25мл. Във Фалмут имаше едно барче на входа на пристанището и всички минавахме през него на излизане и връщане. Понеже стояхме дълго време, се сближихме с бармана, и веднаж ме пита: "Май френд, защо всички българи поръчвате дъбл?" Казах му: "май френд, туй, на което вие казвате дъбл, по нашия край му казват смол. И като си поръчаш смол келнерът те гледа накриво." Тогава бяха хубави години, сега младите англичани не ми вярват, че преди 40г. пайнт бира беше 32 пенса. Не знам как е в Канада, но от познати в щатите съм чувал, че вече можеш да си доставиш всичко, от сливенска перла до смядовска луканка.

Новините

Най-четените