Разработчик на софтуер от Дания измисли начин да проследява навиците за сън на своите приятели във Facebook, като използва единствено активните данни, които са на разположение в социалната мрежа.
Разработката се оказва доста притеснителна, защото чрез нея програмистът Сьорен Лоув-Янсен доказва, че всички, които използват приложението Facebook Messenger, са крайно уязвими за различни видове проследявания.
Единственото, което Янсен е използвал, за да направи софтуера, е реална информация, предоставяна публично от приложението, а потребителите са "излъчвали" доста точна информация за себе си чрез факта, че често за "влизали" във Facebook сутрин рано или точно преди да си легнат.
Лоув-Янсен публикува изходния код на програмата в GitHub и обяснява подробно как тя действа в различни издания.
Софтуерът проверява активността на съответния потребител на всеки десет минути и създава графика, която описва с голяма точност навиците за сън на всеки един от френд-листата.
Програмата също така може да открива и общи тенденции. Така установява например факта, че приятелите на Янсен в социалната мрежа си лягат и стават горе-долу по едно и също време през седмицата, докато през уикенда имат по-хаотично поведение.
Потресаващото обаче не е в създаването на програмата, а в реакцията на мениджмънта на Facebook на откритието.
Според интервю на Янсен, дадено за The Washington Post, компанията го е помолила да престане да окуражава околните да използват софтуера, като е обяснила, че услугата нарушава правилата за безопасност на социалната мрежа.
Над 1000 души вече са си свалили кода на програмата, казва още Янсен пред изданието.
Въпреки молбите на Facebook, програмистът отказва да свали кода от GitHub, заявявайки, че той го е измислил точно с цел да обърне внимание на хората колко много лична информация за себе си дават, докато са онлайн.
"Нямах намерение да шпионирам контактите си", са неговите думи.
"По-скоро искам хората да бъдат наясно, че оставят дигитални следи навсякъде в интернет".