От дигитална гледна точка норвежецът Ерик Йохансен е доста напред - дори и котката му си има Instagram акаунт. Не е изненадващо и че дизайнерът на хотелски интериори гледа на социалната мрежа и от професионална гледна точка.
Йохансен е основател и творчески директор на агенция за дизайн със седалище в Гьотеборг. Фирмата е отговорна за интериора на над 400 ресторанта и 250 хотела по целия свят.
Когато планира проектите си, 53-годишният Ерик винаги си представя как ще изглеждат на снимка.
И след като все повече и повече потребители публикуват снимки от хотелите, в които отсядат, индустрията се адаптира. Много хотели вече се проектират така, че да излизат добре на снимки в социалните мрежи.
Йохансен тъкмо е променил из основи хотел "Downtown Camper" в Стокхолм като го превръща от скучно място в истински градски шедьовър.
Екипът му претворява историята на сградата, а на покрива има огромен басейн. Там посетителите могат да си отдъхнат на фона на кралския дворец. Според дизайнерът това е едно от най-фотогеничните и подходящи за селфита места в столицата.
Възможността да качват в Instagram снимки от ваканциите си е особено важен фактор при избора на дестинация, особено за милениалите.
Според едно проучване във възрастовата група от 18 до 33 години на въпроса кой е основният критерии за избор на хотел 24% посочват достъпния алкохол и едва 4% казват, че това са забележителностите. За сметка на това 40% отговарят, че мястото трябва да изглежда добре на снимки.
В наши дни престижът вече не се измерва в скъпи аксесоари, а в изживявания, които сте имали и за които приятелите ви ще ви завидят.
За много млади пътешественици щастието означава лесно да намират такива места по ключови думи в интернет и веднъж стигнали до тях - да пресъздават вече видяното в социалните мрежи като Instagram и YouTube. Хотелиерите искат да удовлетворят изискванията на гостите и инфлуенсърите, някои от които имат десетки хиляди последователи.
Затова се стремят да преобразят стаите и лобитата с дизайнерски замазки, сукуленти и нестандартни кресла в крещящи цветове.
Или да сложат разчупени осветителни тела точно пред панорамните изгледи от прозорците. За фон трябва и нещо шарено, например графит на стената от уличен артист или шестметров макет на Конкорд, докаран директно от Париж.
Модата да се пресъздават клиширани пози дори вдъхновява един Instagram акаунт - Insta Repeat, който комбинира повтарящи се елементи в един кадър.
Например колаж от кадри с поза, при която жена води за ръка фотографа напред към някоя забележителност. Или залез, отразяващ се в чаша вино. Еднаквите снимки на крака в пясъка също са добър пример.
Insta Repeat обикновено прави колажите си от външни снимки, но би могъл да го прави и с хотелски интериори. Чудесен пример за това е хотел "Stamba" в Тбилиси, Грузия. Сивите бетонни очертания на бруталистичната сграда хвърлят сянка над геометричния черно-бял под. Заемащата цяла стена библиотека е претъпкана с книги. Всичко това е идеална предпоставка да бъде наснимано поне десетки пъти.
Хората обичат да възприемат информация чрез изображения, а Instagram е идеалното място за това.
Сайтът все повече се превръща в маркетингова платформа, в която потребителите публикуват красиви снимки с малко текст, понякога и срещу заплащане. Голяма част от платените публикации не са отбелязани като реклама, а в повечето западни държави не е и задължително.
Едва през юни тази година берлинският съд постанови рекламните постове в Instagram обезателно да бъдат маркирани като такива.
За истинска информация за хотелите и дестинациите социалната мрежа не е толкова полезна, колкото са приложения като Tripadvisor. Потребителите се информират от различни платформи, но Insgram би могъл да бъде решаващият фактор преди да направят резервация.
Популярни места като гръцкия остров Санторини може и да нямат нужда от интернет, за да бъде открит от туристите, но изглежда мрежата все пак спомага. Не се знае каква част от посетителите са в Санторини, защото са видели снимки в Instagram, но местните определено усещат повишаването на интереса.
Феноменът Instagram може да е и благословия, и проклятие. "Riad" е къща за гости с десет стаи в Маракеш и е сред любимите места за "фотосесии". Особено харесвани са басейнът и ментово зеленият двор, където вече са снимани безброй ориенталски пантофи и на фона на пъстроцветните мозайки.
Собствениците никога не са очаквали, че малкият хотел ще предизвика толкова голям интерес. Много посетители на Маракеш просто минават през "Riad", само за да се снимат, и притесняват гостите, които действително си плащат за престоя си.
Сега всеки, който иска да има кадри от хотела, трябва да се регистрира чрез имейл.
Така притокът на туристи се държи под контрол и няма струпвания. Все пак собствениците не искат напълно да забранят достъпа на външни лица - те също публикуват снимки и правят реклама на къщата. Профилът на "Riad" отбелязва около 8000 посещения на седмица, а официалният сайт на хотела - около 300 на ден. Мястото вече приема резервации и през Instagram.
Но има и потребители, които предпочитат да "плуват срещу течението". Някои от най-влиятелните европейски инфлуенсъри снимат предимно природа и пейзажи. Ако в кадър влезе някоя сграда - никога не публикуват адреса й и не биха го издали, независимо колко техни последователи молят за това. Защо?
За да предпазят дадени локации от пренаселване с туристи, които също искат да пресъздадат живописните снимки на останалите.
Прекрасно хрумване,как ще изглежда и на снимка,а композицията от рияда в Маракеш те оставя да мечтаеш....