Зукърбърг: Facebook винаги ще е по-добър от Twitter (и още информация "от кухнята")

Този юли трябваше да донесе на Facebook и Марк Зукърбърг дългоочаквано облекчение. Компанията се съгласи да плати 5 млрд. долара глоба, наложена от Федералната комисия по търговията заради пробивите в сигурността на социалната мрежа.

Уловката е, че компанията на Зукърбърг на практика сама определи размера на санкцията и я плати без много уговорки.

Съдебното дело с Комисията по сигурност, според която Facebook е подвел инвеститорите относно рисковете за изтичане на лични данни и неправомерната им употреба, беше решено със заплащането на сравнително малката за мащабите на компанията сума от 100 млн. долара.

Така на 24 юли Facebook отчете космически печалби за второто тримесечие на годината, оправда очакванията на инвеститорите и акциите му се изстреляха нагоре.

Но вътре в компанията на Зукърбърг настроението очевидно остава тревожно. Няколко от кандидатите за президентската кампания в САЩ през 2020 г. вече се заканват, че искат да сринат социалната мрежа. Сред тях е и сенаторът от Демократическата партия Елизабет Уорън. Libra, дигиталната валута, която Facebook се опитва да въведе, се сблъска със стена от регулации.

Нормално е служителите да имат куп въпроси какво се случва и тези въпроси бяха обсъдени по време на две срещи през юли. The Verge успява да се сдобие с двучасови записи от тези дискусии, в които можем да чуем мнението на Зукърбърг относно американските политици, регулациите, критиките и конкуренцията.

Става ясно, че собственикът на Facebook е добре запознат с настроенията на политиците срещу социалните платформи и по-точно техния гняв срещу социалните мрежи.

Зукърбърг заявява, че ако Елизабет Уорън стане президент, то тя със сигурност ще заведе съдебно дело срещу компанията му.

Той обаче е категоричен, че дела и опити дадена интернет платформа да бъде отстранена, независимо дали е Facebook, Google или Amazon, няма да попречат на опитите за намеса в изборите и за манипулации на нагласите на избирателите.

Напротив, според него в такъв случай чужда намеса във вота става по-вероятна, защото отделните компании не могат да координират действията си в отговор на атаките.

Според Зукърбърг тук се крие и причината Facebook винаги да е по-добър от Twitter. Според него Facebook инвестира много повече в сигурност и допълва, че неговите инвестиции в сигурност са по-големи от общите приходи на Twitter.

На много места, както в момента, в който коментира конкурента си, Зукърбърг придружава думите си с непринуден смях и звучи искрено в отговорите си. Той например се шегува, че ако не притежаваше абсолютен контрол над Facebook, досега щеше да е уволнен поне няколко пъти.

Защо тогава човек, който държи здраво юздите на компанията си, отказа да свидетелства пред европейските правителства след скандала с Cambridge Analytica?

В типичния за него леко арогантен стил Зукърбърг отговаря, че няма намерение да ходи на всяко едно изслушване във всяка една точка на света, въпреки че мнозина настояват именно за това. Той допълва и че след скандала с Cambridge Analytica е бил на изслушване пред Сената в САЩ и пред Европейския съюз и затова не вижда смисъл да обиколи поотделно европейските държави.

Изпълнителният директор на Facebook обаче подчертава, че гледа сериозно на личното си поведение и как то се отразява на имиджа на компанията, но и това е поредната причина той и фирмата му да бъдат критикувани.

Разбира се, служителите на Зукърбърг са любопитни какво се случва и със следващото голямо негово начинание - дигиталната валута Libra.

От записа става ясно, че създателят на Facebook има амбициите тя да работи и през мобилните приложения, които компанията притежава, сред които са Messenger и WhatsApp.

Крайната цел е потребителите да могат да изпращат пари по света толкова лесно, колкото пращат снимки и емотикони.

В момента текат тестове на Libra в Индия и в Мексико, но Зукърбърг признава, че най-големият проблем пред проекта му са регулациите, с които се сблъсква по цял свят. Той отбелязва, че навсякъде финансите са област, която търпи невероятни регулации и изискванията са огромни.

Нещо повече, Зукърбърг се опасява, че ще се сблъска със същия проблем при други социални инициативи, които планира. Въпреки това той определя шума около затрудненията пред Libra като "по-драматични, отколкото са".

По негово мнение са "твърде драматични" и ужасяващите истории за модератори във Facebook, които страдат от сериозни психически травми заради работата си по регулиране на съдържанието.

Той отбелязва, че от някои материали по темата излиза така, че някои от модераторите гледат ужасяващи неща по цял ден - нещо, което според него не е истина. Въпреки това Зукърбърг не пропуска да посочи, че консултациите с психолог и честите почивки трябва да са гарантирани за тези хора.

В момента с модерацията на социалната мрежа се занимават над 30 хил. души от различни фирми по света. Причината Facebook да разчита на модерация от външни фирми е, че тя трябва да бъде извършвана на много различни езици и понякога зависи от националните особености на даден регион.

Затова, казва Зукърбърг, когато имаш население от 30 хил. души, няма как сред тях да не се срещат и такива с негативни изживявания. Това е и причината компанията да се фокусира върху прехвърлянето на контрола на съдържанието към изкуствен интелект. Засега обаче е очевидно, че работата по модерирането не може да бъде вършена единствено от машини.

Явно Марк не е загрижен за слуховете, че не третира добре аутсорс служителите си. Дали обаче е загрижен за конкуренцията?

Зукърбърг отбелязва, че платформата TikTok е доста популярна, особено сред представителите на Поколение Z. Освен това признава, че за кратко китайската компания е променила общия изглед на социалните мрежи в интернет, които иначе са почти изцяло американски. Тази промяна той нарича "интересен феномен".

Само че очевидно собственикът на Facebook не е твърде притеснен за хегемонията на своята социална мрежа и останалите платформи, които притежава. Той спокойно сравнява TikTok, мрежа за споделяне на много кратки видеа, с функцията Explore в Instagram.

По думите му обаче пространството за разпространяване на кратки видеа и истории все още е много ново и тепърва специалистите ще намират начини да го оползотворят.

А на запитването дали скоро Зукърбърг има намерение да търси начини как да свърже човешкия мозък с компютърен софтуер, той се шегува, че заглавията в пресата след това ще са "Facebook иска да прави мозъчни операции".

"Не искам още едно изслушване пред Конгреса", подмята той накрая.

Новините

Най-четените