Попитайте някой експерт как изглежда бъдещето на мобилната индустрия и вероятно ще чуете анти-утопичен разказ, идващ направо от тъмното въображение на научната фантастика.
Вездесъщите джаджи, които ще превземат света
Заради способността си да купуват, продават и вземат решения от наше име, телефоните ще започнат да доминират живота ни, да навлизат все повече в личното ни пространство и - посредством подкожни импланти - дори в телата ни.
Но не всичко изглежда толкова зле. С непрекъснатото развитие на мобилните технологии, те напълно ще компенсират нуждата от настолни компютри, а освен това ще използват по-малко време и пари - а някои от тях дори биха могли да спасят живота ни.
"Фактът, че използваме думата "телефон" за тези устройства, е подвеждащ," коментира Рей Хамънд, футуролог, който печели пари от точните прогнози за бъдещето на технологичния напредък.
Хамънд предвижда, че телефоните с размер на шоколадчета и лъскавите таблети от днешно време ще бъдат разделени на отделни компоненти. Модерни очила ще осигуряват визуалното възпроизвеждане на информация, а миниатюрни клипсове за уши ще предоставят озвучаването.
Отделно трето устройство пък ще служи за сензорно въвеждане на текст, цифри и друг вид информация. "Говорим за изцяло физически интерфейс на цифровия и виртуалния свят," допълва той.
Телефонът отдавна е спрял да служи единствено за разговори
Повечето експерти са съгласни, че прогнозите за бъдещето на мобилните устройства са голямо предизвикателство, особено като се има предвид настоящата рязка революция на семплите мобилни телефони в мощни мини-компютри, снабдени с говорещи лични асистенти като Siri на Apple.
Това, което се знае, е, че докато са свързани пряко с нарастваща вълна от данни, утрешните смартфони ще бъдат по-умни от всякога - и ще могат дори да ни защитят от пренасищане с информация. "Siri е първият от предстоящия поток софтуерни асистенти, контролирани чрез гласови команди," предвижда Хамънд. "Управлението чрез глас скоро ще се подобри много рязко".
Освен организирането на нашите дневници и отговарянето на въпроси, тези асистенти ще се превърнат в пазители на нашите данни, използвайки изкуствения си интелект, за да научат личните ни предпочитания, докато подбират и организират потока от данни, който ни бомбардира ежедневно.
Все по-интелигентни устройства, "мислещи" по подобен на човека начин
"Когато разполагаме с голям дисплей, може да преглеждаме големи текстове с широко разположение, но това не е удобно на мобилните устройства," обяснява Ларс Хард, изпълнителен директор на компанията за интелигентен софтуер Expertmaker.
"Затова трябва да вкараме повече "мозък" в устройствата, така че те да предоставят по-релевантна информация, когато имаме нужда от нея... което ще се случи на основата на изкуствения интелект. Защото това е типът технология, който доближава устройството до нашите способности за разсъждаване".
Но за да бъде постигнато това, трябва да предоставим на джаджите още по-голяма възможност да следят всяко наше движение, позволявайки им да създават досиета с данни, които ще бъдат желана придобивка за всеки маркетолог в развихрящия се сектор на мобилната реклама.
"Мобилното устройство е мобилно по своята същност - то се движи заедно с неговия притежател, по съгласие на потребителя, за да изгради много богат профил на това движение и на поведението на неговия собственик," обяснява Роб Джонас от мрежата за мобилна реклама InMobi. "Могат да бъдат засечени безброй интересни модели - и разбира се това е много ценно за рекламистите, които искат да достигнат до тези потребители".
Бъдещите джаджи ще бъдат по-дълготрайни и ще разчитат на "облачната" среда
Облачните компютърни технологии, които съхраняват данни и извършват различни процеси онлайн също ще доведат до по-устойчиви устройства, които ще заместят бързо остаряващите днешни устройства, твърди Мортън Уорън от агенцията за индустриален дизайн Native Design.
"Това ще даде възможност на повече производители да отстъпят от технологичната надпревара и да се пренасочат към по-устойчиви и издържливи продукти и предложения," прогнозира той.
И вместо да ни превръщат в маниаци на тема джаджи с болки в китките и пръстите, усъвършенстваните възможности за обработка на данни на тези устройства поне на теория би трябвало да ни освободят и да подобрят благосъстоянието ни, твърди Ларс Хард.
"Сега младото поколение е почти принудено да бъде залепено за екрана, за да следи всичко ставащо във Facebook, защото всичките им приятели им оказват невероятен натиск. Но с повече персонализация и лични агенти, които служат като посредници между вас и света, можете да намалите времето, което сте принудени да прекарвате пред компютъра."
Хард предрича, че сега достъпните медицински диагностични устройства ще се стандартизират, предлагайки биометрични данни в реално време, които ще откриват здравословни проблеми, ще предупреждават лекарите и ще предотвратяват сериозни заболявания.
Хамънд отива дори още по-далеч, заявявайки, че мобилните устройства ще станат толкова съчетани с нашите тела, че миниатюрни компоненти ще бъдат имплантирани под кожата ни. Това според него навлиза дълбоко в обезпокоителната област на научната фантастика. "И това като идея няма да допадне на всеки," допълва той.